Angola - koniec mitu najemników

Okładka książki Angola - koniec mitu najemników
Raúl Valdés Vivó Wydawnictwo: Książka i Wiedza popularnonaukowa
158 str. 2 godz. 38 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Angola: fin del mito de los mercanarios
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
158
Czas czytania
2 godz. 38 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Stanisław Zembrzuski
Tagi:
Angola Kuba socjalizm najemnicy biały rasizm
Średnia ocen

                5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
7
7

Na półkach:

Reportaż przeprowadzony z dwóch perspektyw: dziennikarskiej, opisującej problem najemnictwa i zaangażowanej, gdzie autor jest na miejscu w Angoli u boku armii narodowowyzwoleńczej i uczestniczy w przesłuchaniach najemników, którzy przegrali z armią Angoli.

Książka zaczyna się zarysem historycznym armii, w duchu wojskowych prac Fryderyka Engelsa, charakteryzuje początki najemnictwa i jego pozycji w formacji feudalnej i kapitalistycznej, a następnie przedstawia zarys tychże we współczesności (lata 70 XX wieku).

Główną osią są życiorysy najemników, którzy przybyli z różnych kontynentów i stron świata walczyć z wojskami narodowowyzwoleńczymi.
Motyw? Pieniądze. Większość z nich w swoim cynizmie twierdzi, że gdyby MPLA oferowała wyższe stawki, to walczyliby u boku Czarnych przeciwko Białym. Tutaj najemnicy walczyli po stronie reakcyjnego FNLA Holdena, które było w praktyce narzędziem polityki neokolonialnej USA do pokrzyżowania planów wyzwolenia narodowego Angoli po obaleniu władzy faszystowskiej w Portugalii.

Autor opisuje los najemników z oddziału Cullana od początku do końca, tj. wpierw przedstawione są ich życiorysy, drogi życiowe które sprawiły że ludzie z różnych stron świata (Argentyny, USA, Anglii) stali się najemnikami, następnie przedstawiane są ich działania na polu terroryzmu.

Książka jest nie tylko zapisem działania ludzi zabijających za pieniądze, ich drogi życiowej i finalnego wyroku przed trybunałem w Luandzie, ale w szerszym kontekście opisuje działania i powiązania prywatnych firm typu SAS i agencji pokroju CIA w metodach rekrutowania najemników, poszukiwania ludzi wśród zubożałego, bezrobotnego i przestępczego elementu byłych wojskowych. Opisuje ona logistykę tych operacji: od pozyskiwania ludzi przez ich przerzut do Afryki, zadomowienie na miejscu, opis podstępów i oszustw, które sprawiają, że ludzie przyjechali tam dla innych (czy też tłumacząc się w przesłuchaniach mówili, że mieli inne niż mordowanie) motywów.

Daje to wgląd w pewną epokę w rozwoju historycznym Afryki, gdy ludność kontynentu postawiła na wyzwolenie, ale mocarstwa kolonii jeszcze nie pogodziły się z ich utratą i próbowały albo zagłuszyć zryw narodowowyzwoleńczy, albo już odnajdując się w nowych warunkach stworzyć podległe sobie marionetkowe rządy neokolonialne.

Reportaż przeprowadzony z dwóch perspektyw: dziennikarskiej, opisującej problem najemnictwa i zaangażowanej, gdzie autor jest na miejscu w Angoli u boku armii narodowowyzwoleńczej i uczestniczy w przesłuchaniach najemników, którzy przegrali z armią Angoli.

Książka zaczyna się zarysem historycznym armii, w duchu wojskowych prac Fryderyka Engelsa, charakteryzuje początki...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    1
  • Afryka
    1
  • Afryka\literatura afrykańska
    1
  • Anykomunizm-komunizm
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Angola - koniec mitu najemników


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne