Noc kryształowa. Preludium do zagłady

2010-10-25
2010-10-25
Jacek Lang
Historia Niemcy Noc kryształowa Hitler Żydzi antysemityzm

Książka bardzo potrzebna, wstrząsająca.
Każdy z nas zna historie Żydów w Polsce w latach okupacji ale nie każdy zdaje sobie sprawę jak to wyglądało od czasu Nocy Kryształowej w Niemczech. Jaki wpływ na życie tych ludzi miały inne kraje, jak politycy nami manipulują, stają się "sędziami sprawiedliwości". Bo jak inaczej nazwać decydowanie o ludzkości? Decydowanie komu należy się życie a komu nie?
Jako przeciwniczka imigrantów w Polsce w trakcie czytania tej pozycji stanęłam po drugiej stronie barykady. Stanęłam na granicy Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Palestyny, Indii i innych krajów razem z innymi Żydami prosząc żeby mnie przyjęli. Straszne. Bardzo przejmująca historia ludzi, którzy nie byli winni a mimo wszystko skazani na cierpienie.

Książka bardzo potrzebna, wstrząsająca.

Herschel Grynszpan mógł być anonimowym Niemcem żydowskiego pochodzenia przechadzającym się po paryskich ulicach. A jednak dowiedziawszy się o przymusowej deportacji najbliższych do Polski, skąd pochodzili, postanowił zaprotestować przeciwko takiemu obrotowi sprawy. 7 listopada 1938 roku podjechał metrem do ambasady niemieckiej znajdującej się w Hotel Beauharnais z zamiarem przeprowadzenia zamachu na ambasadorze Rzeszy we Francji, hr. Joannesa von Welczka. Na miejscu wskazano mu trzeciego sekretarza ambasady, którego chłopak pomylił z rzeczywistym ambasadorem, do którego Herschel oddał pięć strzałów. Dwie z nich ciężko raniły vom Ratha w brzuch. Pomimo fachowej pomocy medycznej mężczyzna zmarł. W odwecie przeprowadzono antyżydowskie wystąpienia ludności. Spalono lub zdewastowano tysiące synagog, żydowskich domów i sklepów. Żydzi ginęli broniąc dorobku całego życia. Wydarzenie to przez wielu historyków uważane jest za początek holokaustu.

Czytając "Noc kryształową" nie sposób przejść obok tego wszystkiego obojętnie, bez zadania sobie pytania: "Co by było, gdyby nie występek Herschela Grynszpana?", "Co by było, gdyby nie noc kryształowa?". Tym bardziej, że czytając opisy wydarzeń z nocy 9/10 listopada 1938 roku włos się jeży na głowie. Ile dziedzictwa kultury judaistycznej poszło bezpowrotnie z dymem? Ile ofiar w ludziach pochłonęła ta jedna noc? Ile huku tłuczonego szkła musieli słyszeć uczestnicy tych wydarzeń? A przecież to dopiero była zapowiedź tego, co miało się stać lada moment. Zresztą autor w swojej książce nie ogranicza się jedynie do wydarzeń nocy kryształowej, ale sięga w głąb holokaustu, jego okrucieństwa podczas II wolny światowej, a także ofiar. Naprawdę, dobrze napisana i skłaniająca do refleksji książka.

Są takie chwile, kiedy w ramach swojej opinii postanawiam odnieść się do innych ocen widniejących na niniejszym portalu. Ta chwila nadeszła wraz z tą książką. W jednej z opinii przeczytałem, iż nużące są powtarzające się podobne opisy dewastacji Synagog, których powinno być mniej i tylko jako przykłady do opisu stawianej tezy. Nie każda praca naukowa czy też powieść naukowa musi być analizą faktu. Autor pozwolił sobie na opowiedzenie historii Nocy Kryształowej, jej zapowiedzi i następstw "dając" głos konkretnym ludziom. Był przewodnikiem po ich przeżyciach pozostawiając czytelnikowi stawianie tez i wyciąganie głębszych wniosków. Powtarzalność opisów nie jest nużąca, a wręcz, dzięki relacyjnej narracji, unaocznia skalę terytorialną i metodyczną tamtych wydarzeń. Fakty ogólne większość z czytelników zna z lekcji historii, ale fakt pozostaje daleki od naszej świadomości. Opisy z tej książki oddziałują na zmysły czytelnika i sprawiają, że wyuczone dotychczas daty zyskują nowy wymiar. Olbrzymia tragedia ludzka, tak bardzo aktualna w świetle obecnych wydarzeń w Europie związanych z "kryzysem imigracyjnym". Wyniosłem wiele z tej lektury.

po przeczytaniu takich książek mam tylko jedno pytanie:

Dlaczego człowiek nienawidzi drugiego człowieka?

po przeczytaniu takich książek mam tylko jedno pytanie:

Dlaczego człowiek nienawidzi drugiego człowieka?

• Historyczne
  • Holocaust