Wodne dzieci

Charles Kingsley Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Klasyka Dziecięca [Prószyński i S-ka] literatura dziecięca
The Water-Babies
literatura dziecięca
Hanna Pasierska
Klasyka Dziecięca [Prószyński i S-ka]
woda dzieci wróżka kominiarczyk Tom

Klasistowski, rasistowski antyk. Dydaktyczna opowiastka dla XIX-wiecznych chłopców. Jedyny wdzięczny element to opisy chruścików, krabów i pstrągów.

Sięgnęłam po książkę dla młodych czytelników. Dowiedziałam się o niej z mojej przedostatniej lektury o której nie wspomniałam na blogu. W powieści ''Pandora'', której autorem jest Mike Carey, jedna z postaci wspomniała o książce ''Wodne dzieci'' Charlesa Kingsleya w kontekście zapomnianych książek dla dzieci. Założyłam sobie w tym roku poznanie wszelakiej klasyki, czy to...

Moje wydanie „Wodnych dzieci” z 1993 roku jest już dość „wyczytane”. Sięgałam po tę książkę kilkukrotnie, za każdym razem rozumiejąc z niej coraz więcej - pełny tekst na https://nonienotak.wordpress.com/2017/06/12/czystosc-wodnego-dziecka/

Niewątpliwie należy docenić ogromną wyobraźnię autora. Przyznam, że kolejny raz próbowałam zmierzyć się z tą książką, ale poległam. Ciężko mi uwierzyć, że uznawana jest za literaturę dziecięcą, skoro nawet dla mnie - osoby dorosłej przecież - jest trudna w odbiorze. Chyba już się do niej nie przekonam, pozostając jedynie pod wrażeniem samej historii.

Autor nie oszczędza czytelnika.

W tej książeczce, adresatami są dzieci, pełno wszelkiego rodzaju bardzo sprytnie zawoalowanych morałów, porad życiowych i przestróg. Świat wyobraźni Kingsleya jest przeogromny, niesamowicie bogaty, zaludniają go fantastyczne stworzenia, przedziwne istoty, potwory i cudne krainy. Dorośli mogą odnaleźć wiele aluzji do ówczesnego społeczeństwa,...

niesamowicie urzekła mnie ta książka!

Dyskusje

• 1001 książek
  • Dzieciństwo
  • Dla dzieci:)
  • 1001 PB
  • Zwierzęta
  • Dz O
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Wodne dzieci