Zapachy miast

Okładka książki Bluszcz, nr 6 (45) / czerwiec 2012 Joanna Bator, Rafał Bryndal, Sylwia Chutnik, Łukasz Drewniak, Katarzyna Enerlich, Jan Gondowicz, Gerald Gustavsson, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Wojciech Krzyżaniak, Wojciech Kuczok, Stanisław Łubieński, Marek Łuszczyna, Tomasz Pindel, Dominika Płońska, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Beata Rudzińska, Anna Saraniecka, Elif Shafak, Izabela Stachowicz, Marta Szarejko, Maliwna Wapińska, Agnieszka Wolny-Hamkało, Liao Yiwu, Wioletta Zatylna, Robert Ziębiński
Bluszcz, nr 6 ... Joanna Bator, Rafał...
Okładka książki Bluszcz, nr 5 (44) / maj 2012 Wojciech Albiński, Joanna Bator, Rafał Bryndal, W. Bruce Cameron, Sylwia Chutnik, Anna Czerwińska, Katarzyna Enerlich, Zuzanna Głowacka, Janusz Głowacki, Gerald Gustavsson, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Krystyna Kofta, Wojciech Krzyżaniak, Stanisław Łubieński, Zbigniew Mentzel, Tomasz Pindel, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Marta Szarejko, Marcelina Szumer, Dubravka Ugrešić, Paweł Wieczorek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Virginia Woolf, Wioletta Zatylna
Bluszcz, nr 5 ... Wojciech Albiński,&...
Okładka książki Bluszcz, nr 4 (43) / kwiecień 2012 Joanna Bator, Rafał Bryndal, Sylwia Chutnik, Łukasz Drewniak, Urszula Dudziak, Katarzyna Enerlich, Zuzanna Głowacka, Remigiusz Grzela, Gerald Gustavsson, Julia Hartwig, Tomasz Jastrun, Ignacy Karpowicz, Etgar Keret, Szymon Kloska, Wojciech Krzyżaniak, Stanisław Łubieński, Zbigniew Mentzel, Tomasz Pindel, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Éric-Emmanuel Schmitt, Marta Szarejko, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Maliwna Wapińska, Agnieszka Wolny-Hamkało
Bluszcz, nr 4 ... Joanna Bator, Rafał...
Okładka książki Bluszcz, nr 3 (42) / marzec 2012 Joanna Bator, Rafał Bryndal, Hanna Cygler, Katarzyna Enerlich, Julia Hartwig, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Zbigniew Mentzel, Mirosław Pęczak, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Marta Szarejko, Wojciech Waglewski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Ewa Woydyłło
Bluszcz, nr 3 ... Joanna Bator, Rafał...

Czego oczekiwałam? Książki o zapachach i miastach.

Co otrzymałam? Książkę o upodobaniu autora do mężczyzn i fascynacji luksusowym życiem z delikatną, ledwo wyczuwalną nutą mdłego zapachu na tle rozmytego wizerunku miasta.

Nie sposób pominąć bijącego szacunku autora do kobiet: "Chyba nie chcę wiedzieć z czego śmieje się stado wyzwolonych kobiet."

Czego oczekiwałam? Książki o zapachach i miastach.

Książka, którą smakuje się niemal organoleptycznie , z apetytem przyswajając wyrazy i zdania.
Autor, jeździ po świecie, zwiedza znane miasta, gdzie każde z nich ma swój klimat i zapach, a on, odkrywa je, podążając za tymi aromatami.
Poznajemy je wszystkimi zmysłami, przy czym węch - jest tym najważniejszym. Opisuje je tak wyraziście, że ma się wrażenie przebywania w tym miejscu.
Targ w Marakeszu, czy zapach kadzidła w Meksyku - czytając, nabiera się chęci, by doświadczyć tych miejsc osobiście.
Cudowna i zmysłowa lektura.
Taka jak lubię.
;)

****************************************************************************

P.S. Autor czuje miętę do przedstawicieli własnej płci, co
dość często ujmuje na kartach tej książki.

*****************************************************************************

Jeszcze coś na zachętę: https://www.facebook.com/bookijoany/photos/pcb.1031133327037057/1031130913703965/?type=3&theater

Gdyby ocenę dwóch gwiazdek zwerbalizować w celu opisania moich wrażeń z lektury, byłoby to zrezygnowane "Meh".

Być może moje oczekiwania były zawyżone w związku z tym, że poszukiwałam tej książki przed ponad rok? Być może źle zrozumiałam zamysł autora i stąd moje gorzkie rozczarowanie? A może to po prostu słaby tekst?

Autor podróżuje do ciekawych miejsc, poświęcając każdemu z nich krótki tekst i faktycznie w dużym stopniu skupia się na ogólnie pojętych wrażeniach sensorycznych. Jednak po przeczytaniu mniej więcej połowy książki - tyle zdołałam - trudno mi było oprzeć się wrażeniu, że odwiedzane miejsca są tylko pretekstem do pamfletu na cześć narcyzmu autora.

Opisuje napotkane osoby, ich domy, hotele, plaże etc., ale jednocześnie nie może oprzeć się nurzaniu w samozachwycie nad zapachem własnego ciała po kąpieli, tego jak fantastycznie czuje się po wypiciu wina popadając w leniwą drzemkę, jak błogo mu było objeść się słodyczami i obudzić w miękkiej pościeli w jakimś tam hotelu z zapierającym dech widokiem na morze. Nuuuddaaa, proszę Państwa!

Nie dokończyłam lektury, podejmując zdroworozsądkową decyzję, że szkoda mi życia na słuchaniu opowieści skupionego na sobie Pana Pępka Świata. To książka idealna dla osób, które potulnie słuchają relacji swoich znajomych z wakacji, podczas których zamiast dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat celu podróży, oglądają liczne ‘selfies’ przeplatane historiami z ‘ja’, ‘moje’, ‘mój’, ‘mojego’. Meh.

Autor podróżuje do ciekawych miejsc, poświęcając...

Niesamowite spojrzenie na świat - sensualne i zmysłowe. Odkrywa zupełnie nowy punkt widzenia na miejsca i ludzi wokół nas. Pięknie napisana i cudownie się czyta, wręcz "smakuje" się czytanie, żeby na dłużej tej przyjemności zostało.

Dawid Rosenbaum w swojej powieści pt. "Zapachy miast" opisuje swoje niezwykłe podróże, kierując się zmysłem węchu. Razem z autorem trafiamy m.in do Norwegii, Tajlandii, Warszawy czy Krakowa. Bogate opisy napotkanych przez niego tam zapachów nie tylko zachęcają do odwiedzenia wyjątkowych na swój sposób miejsc, ale również (jak w moim przypadku) pomagają nam określić woń, którą kochamy, ale którą ciężko nam czasem opisać. Bardzo często czytamy o zapachu powietrza, nocy, zmęczenia, ludzi i potraw kosztowanych przez Dawida (jestem mile zaskoczona, że ktoś tak wspaniale potrafił to ująć!),ale i o wyglądzie hoteli, w których się zatrzymuje lub widoku za oknem, zapierającym dech w piersiach.

Trochę w tym grafomanii, ale jeszcze na skraju dobrego smaku - zresztą książka traktująca o zapachach nie może nie być sensualna! Może autor nie operuje słowem jak prawdziwy wirtuoz, nie jest to poemat powieściowy na miarę "Pachnidła", ale kilka fragmentów zapada w pamięć (nosową),od razu chce się śniadaniować (uwielbiam ten czasownik po hiszpańsku i liczę na to, że ten neologizm przyjmie się i w polskim języku za jakiś czas) w Paryżu krusząc croissanta do kawy z mlekiem, spacerować rzymskimi uliczkami śladami smażonych karczochów, odwiedzić znów Kraków zimą, odpocząć u poukładanych Skandynawów wśród ich powtarzalnych nawyków.

Lubię miasta i lubię zapachy. Nie mogę tej książce dać niskiej oceny, choć obiektywnie raczej na laury nie zasługuje. No co ja pocznę, że musiałam ją przeczytać.

Bardzo nastrojowa, ciepła książka przedstawiająca uczucia i tytułowe zapachy jakie towarzyszą autorowi podczas podróży do znanych miast m.in Nowego Jorku, Paryża, Amsterdamu czy Londynu. Książka podzielona na cztery części jak pory roku. Napisana nie do końca w moim stylu, spodziewałam się czegoś innego. Lektura dla tych którzy chcą zmysłami poznać specyficzna atmosferę miast.

Ciekawa książka ukazująca w zupełnie innym świetle blaski i cienie miast.
Podążanie za zapachami miast i rejestrowanie ich na kartach książki mnie jak najbardziej przekonało. Oczami wyobraźni zobaczyłam, poczułam miasta, w których już byłam pod zupełnie innym kątem, a te, których jeszcze nie odwiedziłam dzięki tej książce zostałam skutecznie zachęcona by do nich się udać. Książka kusi, przenosi w świat nieco zmysłowy, choć to zapachy powszechne, dostępne.

Ciekawa książka ukazująca w zupełnie innym świetle blaski i cienie miast.

Pięknie pachnąca książka:) polecam

Pięknie pachnąca książka:) polecam

Pomijając zupełnie zbędne akcenty gejowskie, fascynację autora highlifem i dziedzicami wielkich fortun, całkiem przyjemna lektura. Plus za pomysł na "zapachową" książkę.

• Podróże
  • Podróżnicze