Dom Kalifa. Rok w Casablance

The Caliph's house. A year in Casablanca
literatura piękna
Małgorzata Glasenapp
Maroko Casablanca kultura arabska powieść angielska

Ciepła, zabawna opowieść o remontowaniu wymarzonego domu w Casablance. Znakomicie pokazuje mentalność Marokańczyków. Pozycja obowiazkowa przed wyjazdem do Maroka.

1950

Super książka..Swego czasu byłam w Maroku,przejeżdżałam przez słynną Casablance..Cieszę się, że dane ni było poznać troszkę więcej z kultury i zwyczajów Maroka dzięki miejscowym "przewodnikom"..
Wracając do książki,bardzo wciągająca i fajnie się czytało. Działała na wyobraźnię i można przy niej zapomnieć gdzie się obecnie znajdujemy.. szczerze polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Każdy z nas pewnie kiedyś marzył żeby rzucić wszystko z dnia na dzień i przeprowadzić się do egzotycznego kraju, bez zbytniego rozmyślania i planowania. Niewiele osób jednak decyduje się na tak drastyczny krok. Jeśli zastanawiasz się nad podobną decyzją i na dodatek masz oko na Maroko ;) to może ta książka Cię zainspiruje.

Brytyjski pisarz marzy o wychowaniu swoich dzieci...

Pierwszy raz zdarzyło mi się wystawić tak wysoką ocenę przeczytanej książce. Jest to niesamowita historia jednego roku z życia Tahira i jego rodziny. Oczarowany magią Maroka postanawia kupić tam dom i przenieść się na stałe z Londynu. Właśnie tu zaczyna się ta relacja, przygoda, historia jak z bajki.
Magia Maroka tryska z każdej strony książki.

Przyjemna i lekka, zabawna, ciekawa opowieść o przeprowadzce Tahira z rodziną z Londynu do Casablanki. Pierwszy rok nowego życia w Maroko to niezywkła nauka marokańskiej kultury.

Na półkach: , , , ,

I znów Maroko. To bardzo lekko napisana opowieść o próbie instalowania się człowieka europejskiego w kulturze tego dziwnego, pełnego dżinów świata. Bardzo zręcznie wybrzmiały różnice kulturowe i dystans między powierzchniową nowoczesnością Casablanki, a jej tradycyjnym wnętrzem. Chwilami nużąca, ale jednak ciekawa i warta poświęconego jej czasu historia.

bajecyna, magicyna, kolorowa, pachnca, zabawna, po prostu

Nareszcie coś innego, odskocznia od dotychczasowych czytanych przeze mnie książek o arabskich krajach.Do tej pory spotykałem się tylko z grozą i ciężkim losem ludzi tam mieszkających, a tutaj zaskoczenie.Pokazane jest życie w Maroku płynące spokojnie, bez pośpiechu, nie ma nerwowo jak to na Zachodzie.Jest też magia, tutejsze obyczaje pokazane z humorem.Uśmiałam się. Polecam.

Arabskie "Pod słońcem Toskanii". Co prawda obcą kulturę traktuje nieco z góry, ale przyjemne do poczytania na plaży w czasie urlopu.

Bardzo interesująca, chwilami zadziwiająca opowieść o życiu i mentalności mieszkańców Maroka.

• 2012
  • Chcę w prezencie