Dom Kalifa. Rok w Casablance

2011-10-19
Data 1. wydania:
2006-12-26
Małgorzata Glasenapp
Maroko Casablanca kultura arabska powieść angielska

Moja kolejna książką o Maroku i kolejny strzał w przysłowiową dziesiątkę. Piękna książka. Można o niej pisać z zapartym tchem, bez końca. Główny wątek to remont domu, niby nic ale wokół tego wątku, dzieje się zderzenie dwóch kultur. Kopalnia wiedzy o arabskich klimatach, wierzeniach i o samym Maroku oczywiście. Trochę o islamie a także spojrzeniu na terroryzm i religijnych fanatyków. Wszystko podane z humorem i smakiem. Ważnym bohaterem tej opowieści jest też żona głównego bohatera. Jak ona to wszystko wytrzymała !!! A na koniec.... no ale tego już nie będę zdradzał. Zachęcam do lektury.
Muszę też zwrócić uwagę na autora. Thahr Shah jest afgańsko-angielskim pisarzem, dziennikarzem i dokumentalistą. Ma lekkie pióro a książka jest zapisem jego przeżyć z okresu przeprowadzki do Casablanki w której obecnie mieszka. Facet naprawdę jest świetny i ma dużo do powiedzenia. To nie jest zapis tygodniowej przygody w Maroku i opis kultury wyciągnięty z przewodników turystycznych. Wyczytałem też, że jest druga część tej przygody pt. In Arabian Nights. Mam nadzieję, że ukaże się także w polskim tłumaczeniu.
Aby jakoś sensownie zamknąć moje zachwyty nad Domem Kalifa, napiszę na koniec tylko tyle: jest to książka, którą z czystym sumieniem podarowałbym przyjacielowi w prezencie.

Ciepła, zabawna opowieść o remontowaniu wymarzonego domu w Casablance. Znakomicie pokazuje mentalność Marokańczyków. Pozycja obowiazkowa przed wyjazdem do Maroka.

Super książka..Swego czasu byłam w Maroku,przejeżdżałam przez słynną Casablance..Cieszę się, że dane ni było poznać troszkę więcej z kultury i zwyczajów Maroka dzięki miejscowym "przewodnikom"..
Wracając do książki,bardzo wciągająca i fajnie się czytało. Działała na wyobraźnię i można przy niej zapomnieć gdzie się obecnie znajdujemy.. szczerze polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Każdy z nas pewnie kiedyś marzył żeby rzucić wszystko z dnia na dzień i przeprowadzić się do egzotycznego kraju, bez zbytniego rozmyślania i planowania. Niewiele osób jednak decyduje się na tak drastyczny krok. Jeśli zastanawiasz się nad podobną decyzją i na dodatek masz oko na Maroko ;) to może ta książka Cię zainspiruje.

Brytyjski pisarz marzy o wychowaniu swoich dzieci w słonecznym kraju i dniu im bajkowego dzieciństwa z dala od zgiełku wielkiego miasta. Zostawia więc deszczowy Londyn i zabiera rodzinę do egzotycznej Casablanci. Natrafia na niesamowita okazję, ogromną posiadłość z tajemniczą historią - Dom Kalifa. Tak zaczyna się jego marokański chrzest bojowy - pozornie proste zadanie jakim jest renowacja budynku okaże się prawdziwym wyzwaniem i swego rodzaju testem, czy brytyjczyk da radę odnaleźć się w świecie islamu, tradycji i dżinnów.

Ten swego rodzaju pamiętnik jest naprawdę cennym poradnikiem zrozumienia i tolerancji dla kompletnie odmiennej kultury. Książka jest trochę chaotycznie poukładana - dodaje to jej autentyczności, gdyż faktycznie mamy do czynienia ze wspominkami autora, ale po jakimś czasie skakanie po tematach zaczyna drażnić. Niemniej jednak jest to ciepła i humorystyczna opowieść, mocno przybliżająca marokański styl życia i arabską mentalność.

Brytyjski pisarz marzy o wychowaniu swoich dzieci...

Pierwszy raz zdarzyło mi się wystawić tak wysoką ocenę przeczytanej książce. Jest to niesamowita historia jednego roku z życia Tahira i jego rodziny. Oczarowany magią Maroka postanawia kupić tam dom i przenieść się na stałe z Londynu. Właśnie tu zaczyna się ta relacja, przygoda, historia jak z bajki.
Magia Maroka tryska z każdej strony książki.

Magia Maroka tryska z każdej strony książki.

Przyjemna i lekka, zabawna, ciekawa opowieść o przeprowadzce Tahira z rodziną z Londynu do Casablanki. Pierwszy rok nowego życia w Maroko to niezywkła nauka marokańskiej kultury.

Na półkach: , , , ,

I znów Maroko. To bardzo lekko napisana opowieść o próbie instalowania się człowieka europejskiego w kulturze tego dziwnego, pełnego dżinów świata. Bardzo zręcznie wybrzmiały różnice kulturowe i dystans między powierzchniową nowoczesnością Casablanki, a jej tradycyjnym wnętrzem. Chwilami nużąca, ale jednak ciekawa i warta poświęconego jej czasu historia.

Nareszcie coś innego, odskocznia od dotychczasowych czytanych przeze mnie książek o arabskich krajach.Do tej pory spotykałem się tylko z grozą i ciężkim losem ludzi tam mieszkających, a tutaj zaskoczenie.Pokazane jest życie w Maroku płynące spokojnie, bez pośpiechu, nie ma nerwowo jak to na Zachodzie.Jest też magia, tutejsze obyczaje pokazane z humorem.Uśmiałam się. Polecam.

Arabskie "Pod słońcem Toskanii". Co prawda obcą kulturę traktuje nieco z góry, ale przyjemne do poczytania na plaży w czasie urlopu.

bajecyna, magicyna, kolorowa, pachnca, zabawna, po prostu

bajecyna, magicyna, kolorowa, pachnca, zabawna, po prostu