Bluszcz, nr 3 (42) / marzec 2012

czasopisma
Elipsa
2012-03-01
2012-03-01
czasopismo miesięcznik bluszcz kultura rock

Okładka książki Bluszcz, nr 4 (43) / kwiecień 2012 Joanna Bator, Rafał Bryndal, Sylwia Chutnik, Łukasz Drewniak, Urszula Dudziak, Katarzyna Enerlich, Zuzanna Głowacka, Remigiusz Grzela, Gerald Gustavsson, Julia Hartwig, Tomasz Jastrun, Ignacy Karpowicz, Etgar Keret, Szymon Kloska, Wojciech Krzyżaniak, Stanisław Łubieński, Zbigniew Mentzel, Tomasz Pindel, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Éric-Emmanuel Schmitt, Marta Szarejko, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Maliwna Wapińska, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 7,2
Bluszcz, nr 4 ... Joanna Bator, Rafał...
Okładka książki Bluszcz, nr 2 (41) / luty 2012 Joanna Bator, Rafał Bryndal, Łukasz Drewniak, Katarzyna Enerlich, Zuzanna Głowacka, Remigiusz Grzela, Ignacy Karpowicz, Etgar Keret, Szymon Kloska, Mikołaj Łoziński, Juliusz Machulski, Zbigniew Mentzel, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Marta Szarejko, Dubravka Ugrešić, Paweł Wieczorek, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 7,5
Bluszcz, nr 2 ... Joanna Bator, Rafał...
Okładka książki Bluszcz, nr 12 (39) / grudzień 2011 Joanna Bator, Grzegorz Brzozowicz, Katarzyna Enerlich, Józef Hen, Olga Jackowska, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Paweł Konnak, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Juliusz Machulski, Irena Matuszkiewicz, Zbigniew Mentzel, Piotr Metz, Mirosław Pęczak, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Marta Syrwid, Marta Szarejko, Dubravka Ugrešić, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 7,1
Bluszcz, nr 12... Joanna Bator, Grzeg...
Okładka książki Bluszcz, nr 5 (44) / maj 2012 Wojciech Albiński, Joanna Bator, Rafał Bryndal, W. Bruce Cameron, Sylwia Chutnik, Anna Czerwińska, Katarzyna Enerlich, Zuzanna Głowacka, Janusz Głowacki, Gerald Gustavsson, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Krystyna Kofta, Wojciech Krzyżaniak, Stanisław Łubieński, Zbigniew Mentzel, Tomasz Pindel, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Marta Szarejko, Marcelina Szumer, Dubravka Ugrešić, Paweł Wieczorek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Virginia Woolf, Wioletta Zatylna
Ocena 7,7
Bluszcz, nr 5 ... Wojciech Albiński,&...

Kochałam to pismo, bardzo, bardzo mi go brakuje :(

Kochałam to pismo, bardzo, bardzo mi go brakuje :(

Najlepsze w numerze są, moim zdaniem, teksty dotyczące roli słowa. Mówią o tym w wywiadach Wojciech Waglewski i Julia Hartwig. Oboje sporo miejsca poświęcają rozważaniom na temat formy i treści, przemawiających do odbiorców środków wyrazu, które wcale nie muszą być barokowe i szokujące, by zrobić wrażenie i na stałe zapisać się w pamięci.

Julia Hartwig pięknie opowiada także o przemijaniu, bólu i pustce po stracie męża i radzeniu sobie w tej ciężkiej sytuacji.

Ciekawy jest artykuł "Handel okładkami" - o wpływie okładek książek na czytelników oraz o sposobach opracowywania ich przez wydawnictwa.

Inne teksty zasługujące na uwagę i wysoko przeze mnie ocenione, to:

- wywiad z Ewą Woydyłło, autorką książki o życiu z depresją, ale nie w depresji;

- rozmowa z Tadeuszem Sobolewskim, autorem wspomnień o Mironie Białoszewskim;

- artykuł o Romy Schneider z cyklu "Ikony stylu";

- opowiadanie Katarzyny Enerlich

- felieton o Wisławie Szymborskiej;

- recenzje książek;

W ostatnich zdaniach nie mogę odmówić sobie skrytykowania okładki. Dla mnie bowiem bohaterką numeru jest Julia Hartwig, a nie Wojciech Waglewski.
Zupełnie nie rozumiem też, czemu ma służy napis "ROCK NOT IS DEAD", gdyż artysta mówi przede wszystkim o nieśmiertelności słowa, a nie rocka.

Julia Hartwig pięknie opowiada...

Dodaj cytat z książki Bluszcz, nr 3 (42) / marzec 2012