Kraina zimnolubów: Skandynawia dla początkujących

Okładka książki Kraina zimnolubów: Skandynawia dla początkujących Tilmann Bünz
Okładka książki Kraina zimnolubów: Skandynawia dla początkujących
Tilmann Bünz Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Z różą wiatrów literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Z różą wiatrów
Wer die Kälte liebt. Skandinavien für Anfänger
Wydawnictwo Dolnośląskie
2010-01-01
2010-01-01
Małgorzata Słabicka-Turpeinen
podróż Skandynawia Norwegia Szwecja Finlandia

Ciekawa pozycja, dużo cennych informacji, do polecenia dla zainteresowanych poznaniem Skandynawi.

Zbiór luźnych opowieści na temat krajów Skandynawskich, dobranych bez wyraźnego klucza. Autor jako reporter odwiedza wraz z ekipą przeróżne miejsca i raz opowiada o niedźwiedziach polarnych, raz o traperach, a następnym razem opisuje życie na platformie u brzegów Norwegii.
Chyba każdy znajdzie w tej książce coś co mu się w Skandynawii spodoba, ale mam wrażenie, że ogólny obraz, który został mi w głowie jest raczej nijaki. Opisy według mnie nie za bardzo zachęcają do wyprawy w tamte strony, dużo w tej książce ponuractwa, a szkoda, bo osobiście uważam że Skandynawia jest raczej tajemnicza i fascynująca, nawet w okresie zimowym.

Książka jest ciekawa, lekka i pokazuje egzotyczną stronę Skandynawii.

Książka jest ciekawa, lekka i pokazuje egzotyczną stronę Skandynawii.

Jest to opis przeżyć autora podczas pracy przy kręceniu jakiegoś materiału. Nie jest to więc przewodnik, ale nie jest to też pamiętnik. Autor nie skupia się na sobie, a na tym co lub kto go otacza, dlatego też można się kilku ciekawych o Skandynawii rzeczy dowiedzieć, co uważam za dużą zaletę Krainy Zimnolubów. Wolę dowiedzieć się jednej czy dwóch rzeczy o danym kraju, regionie, ludziach, przeczytać kilka przygód - tu opisanych całkiem sprawnym piórem, niż nie dowiedzieć niczego o wymienionych wyżej tematach, jednak wiele o samym autorze, który kreuje się na maczo i na dwustu stronach katuje czytelnika swoimi refleksjami. Książkę czyta się naprawdę przyjemnie za co dorzucam kolejną gwiazdkę, dobijając do mocnej 6-ki.

Coś mi w tej książce nie podeszło. Może to, że odkąd ją wydano, Skandynawia bardzo się zmieniła? Niektóre fragmenty strasznie mnie nudziły, a niektóre wątki były znowuż potraktowane po macoszemu. Mam wrażenie jakby to była pierwsza dłuższa pisanina tego autora, czuć jakieś takie niedopracowanie. Niemniej jednak dzięki temu pozostawia po sobie niedosyt i zachęca do dalszego zagłębiania się w literaturę podróżniczą nt. północy Europy.

Interesująca podróż po dalekiej północy - od Grenlandii przez Islandię po Półwysep Skandynawski. Ciekawe historie, niektóre bardzo zaskakujące z naszego punktu widzenia. Książka może być inspirująca dla kogoś, kto chciałby udać się za krąg polarny.
Brak zamieszczonych map terenów, o których jest mowa może spowodować, że osoby niezaprzyjaźnione z geografią mogą mieć problem z lokalizacją miejsc wydarzeń.

Wśród wielu podobnych książek o skandynawii tą bym naprawdę poleciła. Ciepłe, osobiste reportaże z mieszkańcami małych wiosek czyta się bardzo przyjemnie i nawet jeśli nie zostaną na długo w pamięci, to dodadzą swoją kroplę do inspiracji Skandynawią i pragnieniem, żeby samemu skosztować życia na północy.

Stylistycznie: trochę denerwowały mnie powtórzenia - kilka razy miałam efekt deja vu, bo ta sama informacja była podawana stronę wcześniej. Jak dla mnie niektóre rzeczy były za bardzo tłumaczone jak na mój poziom wiedzy o świecie. Historyczne odniesienia, w moim odczuciu, nie zawsze dobrze splatywały się z opisami dzisiejszej Skandynawii, a (fascynująca co prawda) historia o dziadku autora przyćmiła większość rozdziału o nieziemskim Spitzbergenie.

Jednak dużo mogę autorowi wybaczyć, bo przez całą książkę wyraźnie widać, że bardzo pokochał Skandynawię i wcale się tego nie wstydzi. Ze szczerą niezdarnością próbuje opisać emocje, których opisać się po prostu nie da, jak obserwacja pierwszego wschodu słońca po długiej zimie. Czuć, jak imponują mu ludzie, którzy wybrali dla siebie dzikie, trudne życie w bliskości z naturą. Bardzo podoba mi się jego dyplomatyzm, próba zrozumienia różnych stanowisk (jak tradycyjne myślistwo vs. ochrona zwierząt),opisywanie zjawisk z różnych stron w swojej złożoności, poprzez usta ludzi, których te sprawy dotyczą. Coś w sposobie pisania Tilmanna wyróżnia tą książkę właśnie przez to, że czuć, że Skandynawia - w tym jej przyroda, jej ludzie i problemy - naprawdę go obchodzi.

Stylistycznie: trochę denerwowały mnie powtórzenia - kilka razy...

cykl reportaży o Skandynawii

cykl reportaży o Skandynawii

Książka ta natchnęła mnie do skandynawskich podróży. Urzekły mnie opisy świata przyrody.

Poleciłabym wszystkim który interesują się Szwecją i chcą poczytać sporo ciekawostek o tym kraju. Mnie jednak nie zdołała jakoś bardzo wciągnąć. Nie mam zastrzeżeń co do samej książki, ale jednak nie zdołała zafascynować mnie tym krajem ;)

• Podróżnicze
  • Skandynawia