Pchli targ

Okładka książki Pchli targ Antoni Marianowicz
Okładka książki Pchli targ
Antoni Marianowicz Wydawnictwo: Wydawnictwa Radia i Telewizji biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwa Radia i Telewizji
1991-01-01
1991-01-01
8321206093
satyra kultura pamiętnik

Okładka książki Raz czterej mędrcy... Antoni Marianowicz, Janusz Stanny
Raz czterej mę... Antoni Marianowicz,...
Okładka książki Poeci polscy. Wielka księga Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Ludwik Jerzy Kern, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Antoni Marianowicz, Ewa Szelburg-Zarembina, Julian Tuwim
Poeci polscy. ... Jan Brzechwa, Wanda...

Książka z mojej ulubionej kategorii ' zasnutych mgłą zapomnienia' .
Autor, niegdyś redaktor znakomitego od czasów przedwojennych, satyrycznego pisma ,, Szpilki" wspomina luminarzy polskiej satyry, literatów , rysowników .
Zaczyna od swoich czasów sztubackich. Pisze z entuzjazmem o ulubionych nauczycielach, mentorach :
Leon Rygier, polonista , pierwszy mąż Zofii Nałkowskiej, był uwielbiany przez uczniów za dowcip i ,, ...rozkoszny libertynizm . Często pytaliśmy pana Leona o jego pożycie z Nałkowską (...) kwitował te pytania enigmatyczną odpowiedzią : ,,Dobra była kobieta , ale na żonę niezdatna ! "

Nauczyciel angielskiego , pan Mackenzie , popijając kawę i paląc niesłychanie egzotyczne papierosy , uczył języka ,,w sposób po prostu natchniony ."

,, Słonimski jak nikt inny nadawał się na przewodnika po otaczającym mnie świecie narastającej grozy lat 30 tych (...) Był dumny ze swej genealogii, ale była to duma dość specyficznego rodzaju , podszyta ironią ,, należy być dumnym z tego , na co się nie ma rady" powiedział mi kiedyś (...) Imponowała mi nieporównana ostrość pióra i jedyny w swoim rodzaju amalgamat dowcipu i wzniosłości (...) Cała jego uroda skupiała się w dłoniach (...) W Domu Literatów w Oborach odbywał samotne spacery w towarzystwie snobistycznego kundelka , który asystował jedynie pisarzom dużej miary (...) a nas szaraczków traktował z ostentacyjnym lekceważeniem."

Dom rodzinny w Konstancinie wspomina idyllicznie , to czasy zaczytania w cieniu rozłożystego dębu . Wizyty, rewizyty , młodzieńcze obserwacje i ,,wstępne zajęcia z propedeutyki obłudy'' ;)

Gałczyńskiego pamięta jako fenomenalnego poliglotę - mówił po rosyjsku , niemiecku, francusku, angielsku , po łacinie ,, (...) autor najcudowniejszych liryków i najzabawniejszych satyr drukowanych w przedwojennych ,, Szpilkach" (...) pisał atramentem zielonym jak jego oczy i ubranie ".

Brzechwa - bezgranicznie życzliwy , uwielbiał piękne przedmioty : notesy, pióra. Pisał bez skreśleń na francuskim papierze, nie znosił niechlujstwa i bylejakości. Był smakoszem , zwracał uwagę nie tylko na jakość , ale też na kulturę podania. U schyłku życia , oddychając z trudem ,, (...) nie przestawał być cudownym hedonistą , rozważającym sprawy bytu i niebytu w kategoriach lirycznego uśmiechu i taktownego umierania (...) Bo przecież , jak pisał w jednym ze swych ostatnich wierszy :
I śmierć zda się błahostką , gdy wiosna upaja...
Postaram się pociągnąć do połowy maja."

Książeczka edytorsko skromna , ale wzbogacona świetnymi-lakonicznymi karykaturami Andrzeja Stopki i Jerzego Zaruby .

,, Jerzy Zaruba wspaniały karykaturzysta i czarujący człowiek (...) spotykali się w Aninie , po sąsiedzku z Tuwimem . Telefonował 'szyfrem' anonsując gości :
- Czy wielmożnego dziedzicu w domu ? Tu Mosiek . Mogę przyprowadzić panu dziedzicu ładnych kobietek i mili panowie (... tu podawał nazwiska gości ) - Sze idzie, panie dziedzicu. "

Sprawa została definitywnie zasnuta mgłą zapomnienia ;)

Książka z mojej ulubionej kategorii ' zasnutych mgłą zapomnienia' .
Leon Rygier, polonista , pierwszy mąż Zofii Nałkowskiej,...

Wspomnienia, anegdoty, opowieści z czasów zupełnie niedzisiejszych. To co kocham. Książka - mój styl.

• 0.3.Do kupna/pożyczenia
  • Z polecenia
  • Biografie, wspomnienia, listy, autob.
  • Życia opisanie
  • Sztuka
  • Nieznalezione

Dodaj cytat z książki Pchli targ