13. Poprzeczna

literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2008-10-10
2008-10-10

Kolejna młodzieżówka pani Małgosi Gutowskiej – Adamczyk.

Treść o nastolatkach i skierowana właśnie do nich.
Głównymi bohaterkami są trzy dziewczyny Zosia, Agata i Klaudia. Chodzą do tej samej klasy ,ale tak naprawdę to wcale się dobrze nie znają. Mieszkają w Aninie.

Zosia jest typową kujonką , nieśmiała i brak jej odwagi. Wszystko robi pod dyktando rodziców, którzy wywierają na nią niemałą presję. Sami są lekarzami i widzą tylko swoją córkę w tym zawodzie.
Zosia przez to wszystko nie ma przyjaciół, a nawet koleżanek.

Agatę nie oszczędził los. W wypadku zginął jej ojciec, którego bardzo kochała. Matka jednak zapomniała po czasie o żałobie i wymieniła zmarłego męża na nowy model , kolejną miłość jej życia. Zafundowała też brata córce. Agata przez to stała się agresywna w stosunku do rówieśników.
A swój ból skryła pod czarną warstwą odzieży.

Klaudia mieszka z matką, która nią się kompletnie nie interesuje. Właściwie może robić co chce.
Zainteresowana imprezami, chłopcami, a miłość dla niej jako uczucie nie istnieje. Jest to tylko fizyczne pożądanie.

Każda ma inną sytuację rodzinną , stosunek do życia różny o 180 stopni.

Czy może stać się coś co odmieni życie tych trojga dziewcząt?

Na wycieczce szkolnej dziewczyny dostaną wspólny pokój. Połączy je marzenie za sprawą jednego snu . Dostaną karę a w zasadzie nagrodę.

Jaki to był sen?
Co wydarzyło się podczas wycieczki?
Jakie to wspólne marznie mają te nastolatki?

Przeczytacie sami kochani. Książka jest piękna , jak wszystkie inne napisane przez panią Małgosię.
Zna ona młodzież i rozumie. Nie ocenia, nie idealizuje tylko pokazuje nam różne schematy postaci , jakie mogą pojawić się w szkolnym życiu. Pisze w prosty i zrozumiały sposób. Książkę chłonie się szybko.
Autorka pokazuje dramaty, problemy młodzieżowe. Fabuła jest pełna tajemnic, uczuć, marzeń.
Oswaja z cierpieniem i chorobą wśród rówieśników.
Naprawdę piękna , pełna refleksji książka.

Polecam!

Kolejna młodzieżówka pani Małgosi Gutowskiej – Adamczyk.

Treść o nastolatkach i skierowana właśnie do nich.

Bardzo dobra młodzieżowa książka. Postaci pokazane bez upiększeń ba niektórych to wręcz nie da się lubić, prawdziwe z krwi i kości . Znam twórczość Pani Gutowskiej dla dorosłych i z radością widzę że dla młodzieży też trzyma poziom. Brawo

To świetnie napisana i wciągająca historia o tym iż wszystko dzieje się po coś. Zosia, Agata i Klaudia to koleżanki z klasy, które wbrew sobie zajmują na wycieczce szkolnej jeden pokój. Choć różnią się od siebie z czasem rodzi się między nimi przyjaźń, oswajają się że sobą, a kara okazuje się dla dziewczyn niesamowitą nagrodą i fantastyczną lekcją życia.

Ksiażka dla nastolatek o trzech nastolatkach. Od strony rodzica tez można zobaczyć to czego nie widzimy. Szkoda że nie ma dalszego ciągu co z Magdą

Piękna książka! Każda dziewczyna to totalne przeciwieństwo swoich przyjaciółek, czy tak różniące się osoby mają szansę zgrać swoje siły i stworzyć niepokonane trio? Owszem i ta lektura to do tego przykład idealny. Urzekło mnie to jak dziewczyny walczą o życie pewnej osoby, była to akcja, w której naprawdę można było się wzruszyć i poczuć to co bohaterki. W świetny sposób przedstawione są też na oko " mniejsze " a tak naprawdę ogromne osobiste problemy i rozterki każdej z nastolatek. 1 książka, a ma bardzo wiele wątków, które na koniec tworzą cudowną całość. Treść może rozśmieszyć,ale też wzruszyć. BARDZO polecam!

,,13. poprzeczna" opowiada o problemach z którymi codziennie zmagają się nastolatki.
Agata po śmierci swojego ojca traci nadzieję, chęć życia. Ubiera się na czarno i oddala od rówieśników. Ma ochotę przejść na stronę taty...
Zosia to typowa prymuska. Zawsze ma same piątki i nigdy nie przychodzi do szkoły nieprzygotowana. Klasa jej za to nie cierpi...
Klaudia szkołę ma w nosie. Interesują ją tylko chłopacy i imprezowanie do późna w nocy...
Co może połączyć tak inne, skrajne osoby? Czy ich ścieżki mogą się złączyć?
Książka pomimo, że napisana ponad 13 lat temu (!) bardzo współgra z współczesnymi czasami, osobowościami... Wydaje mi się, że nawet okładka się dopasowywuje (czytaj: spodnie dzwony) Myślę, że to pozycja dobra nie tylko dla młodzieży, ale też dla ich rodziców którzy próbują za nimi nadążyć, zrozumieć... Obowiązkowa dla tych którzy wchodzą w dorosłość i dla tych co mają ją już za sobą.
Książka nie jest arcydziełem. Przyznaję. Pojawiało się trochę nie logicznych sytuacji. Coś typu:
-co to kryminały?
Powiedział zamykając ,,Kasację" autorstwa Remigiusza Mroza.
Jednak takowe nie pojawiały się raczej w wątku głównym powieści. Pomimo tego ,,13. poprzeczna" niesie ze sobą coś dobrego, przesłanie, nadzieję... Z bohaterek najbardziej polubiłam Agatę. Postacie nie te były idealne, ale za to bardzo przypominające nas, tak, nasze charaktery, osobowości...
Zakończenie całkowicie nie spełniło moich oczekiwań. Było według mnie największym minusem całej historii. Wszystko skończyło się w momencie kiedy tak naprawdę mogło się rozwinąć. Co obniża moją ocenę. Książkę oceniam jednak pozytywnie. Szkoda tylko, że nie ma kontynuacji.
moja ocena:
⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10

Klaudia szkołę ma w...

Czytałam kiedyś tę książkę na peronie i nie mogłam zrozumieć, jak taki tekst w ogóle ujrzał światło dzienne? Uważałam tę książkę za naiwną, źle napisaną nie dlatego, że taka była, a po prostu jej nie zrozumiałam. Czytałam zawsze powieści, w których bohaterowie byli pięknie skrojeni, tacy idealni, a zapomniałam, że życie jest trudne, nie układa się tak, jakbyśmy sobie tego chcieli, a ludzie wokół mają różne problemy i przede wszystkim - są inni. I czasami warto jest pomyśleć, że opowieści życiowe to nie te z silnymi charakterami, ale właśnie takie, nad którymi trzeba się zastanowić, które sens mają ukryty (na pierwszy rzut oka) pod bezsensownością.
Tę książkę oceniłam kiedyś na jedną gwiazdkę. Dziś, kiedy obserwuję chociażby młodzież piszącą na grupkach facebookowych, zrozumiałam, co książka i autorka chciały przekazać.

Przez pewien czas męczyłam się z tą książką. Jednak potem akcja się zmieniła i nawet zaczęła mi się podobać.

Książka porusza ważne tematy i dlatego warto po nią sięgnąć. Jednak zakończenie trochę mnie rozczarowało, chętnie przeczytalabym ciąg dalszy, gdyby ten tylko istniał.

"13. Poprzeczna" to tylko z pozoru książka dla młodzieży,  z powodzeniem mogą po nią sięgnąć także starsi czytelnicy, by poznać możliwe problemy nastolatek. Nikt nie ma wypisane na twarzy, kim jest. W większości przypadków ludzie oceniają innych tylko przez pryzmat wyglądu i tak zwanego pierwszego wrażenia.  Powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk przypomina, że do właściwej oceny potrzebne jest prawdziwe poznanie drugiej osoby, poświęcony jej czas, otwartość i zaangażowanie w relację. Poza tym, powieść pokazuje, że wbrew pozorom mogą się poznać, polubić i zaprzyjaźnić osoby bardzo od siebie różne i niemające ze sobą nic wspólnego.  Bardzo dobra powieść o sztuce przyjaźni, samoakceptacji i wierze we własne siły. Polecam.

• Młodzieżowe
  • Biblioteka