Piraci z Wysp Śpiewających

Okładka książki Piraci z Wysp Śpiewających
Adam Bahdaj Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Niezapomniane Książki Naszego Dzieciństwa literatura dziecięca
literatura dziecięca
Niezapomniane Książki Naszego Dzieciństwa
Zielona Sowa
2004-12-30
1980-01-01

Okładka książki Poczytaj mi, mamo. Księga piąta Wiera Badalska, Adam Bahdaj, Wanda Chotomska, Barbara Lewandowska, Małgorzata Musierowicz, Ewa Skarżyńska, Julian Tuwim
Ocena 8,0
Poczytaj mi, m... Wiera Badalska, Ada...
Okładka książki Moje książeczki. Księga druga Adam Bahdaj, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Maria Krüger, Lucyna Krzemieniecka, Jan Edward Kucharski, Irena Tuwim
Ocena 8,4
Moje książeczk... Adam Bahdaj, Czesła...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa, czytałam ją chyba z 10 razy. Fantastyczne opisy krajobrazów dawnej Jugosławii i niesamowite przygody bohaterów - myślę, że książka nadal może być bardzo interesująca dla młodszej młodzieży.

Przypadkiem (w mojej ostatniej kwaterze wakacyjnej) wpadła mi w ręce ta zupełnie mi dotąd nieznana książka Bahdaja. Powieść należy ocenić na dobry z plusem. Jest troszkę słabsza od jego najlepszych pozycji, ale ustępuje im tylko troszeczkę. A jeżeli ktoś był w Chorwacji to może spodoba mu się bardzo. Albowiem razem z głównymi bohaterami: Marcinem oraz jego wujem zwiedzamy niemal połowę byłej Jugosławii, przeżywając ciekawe przygody. Szczegółów zdradzać nie będę ale będą węże, ryby, nurkowanie, jaskinie, Dubrownik, wyspy. I dużo humoru. I smaczki PRL-owskich wyjazdów zagranicznych. Warto przeczytać szczególnie latem.
Jeżeli ktoś lubi Bahdaja, to warto zajrzeć tu:

Mam słabość do tej zapomnianej, PRL-owskiej serii młodzieżówek! I to taką, że nawet prowadzę dla siebie cmentarzysko takich literackich trucheł. Chyba ponad 30 ich dotąd wygrzebałam w antykwariatach. Co jakiś czas też jakąś wyciągam z szafki i czytam, bo po cóż miałabym je ratować, jeśli nie po to! I tym razem padło na niezapomnianego Bahdaja, którego uwielbiałam w dzieciństwie.

I wciąż muszę stwierdzić, że pisał wspaniale! I ta PRZYGODA! Przygoda prawdziwa, bez telefonów, laptopów za to z brudną twarzą i zdartymi łokciami! Czyli to za czym nasze pokolenie tęskni. Ja wprawdzie już w zimowe popołudnia mając jakieś 10 lat, grywałam z koleżankami w Mario na pegasusie i tak przeżywałam ,,przygody", ale prawda jest taka, że jak tylko mogliśmy porzucaliśmy telewizor czy pegazusa, o komputerze rzadko kto marzył, na rzecz piłki, kijków do palanta, albo ,,baz" na drzewie. I to wszystko przypominają mi takie starocie.

I dlatego je lubię, nawet jeśli niektóre partie trzeba odsiać przez sito komunistycznej propagandy lub cenzury. Jak np. wymalowany tutaj dość sielski obraz Albanii. Akurat, Enver Hodża zrobił tym ludziom taaaaką sielankę! Ale przecież w PRL-owskiej książce, nawet dla dzieci, słowiańska i socjalistyczna brać musi być szczęśliwa! Nie przeszkadza mi to jednak cieszyć się lekturą

Jak na powieść przygodową, akcja „Piratów z Wysp Śpiewających” toczy się w leniwym, niespiesznym, wakacyjnym tempie i jej zasadnicza oś nie jest zbytnio rozbudowana. Jej przeważającą mocną stroną nie są zatem fabularne fajerwerki i kaskada kalejdoskopowych wydarzeń – choć tak rozumianej przygody również tu nie brakuje – lecz urok odwiedzanych miejsc, sensualizm opisu oraz wakacyjny luz i optymizm wobec komplikacji towarzyszących podróży. Słowem, powieściowy odpowiednik kina drogi; a także pochwała niespiesznego podróżowania i smakowania doznawanych wrażeń. Po latach powieść tę czyta się wprawdzie bardziej myślami niż emocjami, niemniej jednak – równie wspaniale. Polecam!

Dla młodzieży fajna pozycja ale i dorosły też nie powinien się krzywić.

Dla młodzieży fajna pozycja ale i dorosły też nie powinien się krzywić.

Świetna książka dla dzieci

Świetna książka dla dzieci

ciekawa i wesoła trochę śmieszna książka dlatego dostaje odemnie już na początek pełne 10

Dodaj cytat z książki Piraci z Wysp Śpiewających