Podpalić Gazę
- Kategoria:
- reportaż
- Seria:
- Terra incognita
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Data wydania:
- 2011-02-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-02-16
- Liczba stron:
- 380
- Czas czytania
- 6 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788374149617
- Tagi:
- Strefa Gazy wojna okupacja Izrael Palestyna Autonomia Palestyńska konflikt izraelsko-palestyński Gaza konflikty reportaż literatura faktu
To prawdziwy „Raport z oblężonego miasta". Autorka pojechała do Strefy Gazy w grudniu 2008 roku jako koordynatorka Ruchu Wolna Gaza, którego celem było przerwanie ówczesnej blokady Strefy przez wojska izraelskie. Żywność, leki, materiały przemysłowe - wszystko przemycano do Gazy tunelami, które Izraelczycy systematycznie niszczyli. Walka o byt przedstawiana była jako działania terrorystyczne. Jasiewicz oddaje atmosferę życia w Strefie Gazy - opisy śmierci dziesiątków niewinnych Palestyńczyków sąsiadują z relacjami o kolejnych nalotach lub patrolach oraz ze wspomnieniami dawnych upokorzeń, a obficie przytaczane statystyki uderzają nierównym rozłożeniem liczby ofiar, ilości i jakości uzbrojenia. Ewa Jasiewicz swoją książką rozbija stereotyp „islamskiego terrorysty", bo okazuje się, że to, co myślimy, że wiemy o „terroryzmie", staje się skomplikowane, niełatwe. Autorka solidaryzuje się z oporem przeciw okupacji i łamaniu praw człowieka. Pisze: „Każda wojna, okupacja i kolonizacja powinna być naszym problemem. Mamy obowiązek im się przeciwstawiać. [...] Okupacja Palestyny jest naszą sprawą".
"Dlaczego Arabowie mieliby zawierać pokój? Gdybym był przywódcą arabskim, nigdy nie poszedłbym na żaden układ z Izraelem. To normalne: my zajęliśmy ich kraj. [...] Był antysemityzm, naziści, Hitler i Auschwitz - ale czy to ich wina? Oni widzą tylko jedno: my tu przyszliśmy i odebraliśmy im kraj. Dlaczego mieliby się z tym faktem pogodzić?"
Dawid Ben-Gurion, pierwszy premier Izraela
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 144
- 84
- 43
- 6
- 4
- 4
- 3
- 3
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
"Podpalić Gazę" Jasiewicz to reportaż, który było mi równie ciężko ocenić, co wcześniej przeczytać. Brytyjka polskiego pochodzenia, współpracująca z ruchem Wolna Gaza, wielokrotnie odwiedzała strefy okupowane i przebywała w Gazie podczas operacji Płynny Ołów. Książkę o tych wydarzeniach wydała w 2011 roku, więc brałam pod uwagę, że wielu najnowszych wydarzeń tu brakuje. I naprawdę uważam, że takie reportaże są potrzebne - szczególnie pisane przez kogoś, kto był na miejscu, doświadczył tej wojny i widział na własne oczy wiele ludzkich tragedii. W "Podpalić Gazę" znajdziemy naprawdę poruszające fragmenty, szczególnie te, gdy autorka dopuszcza do głosu Palestyńczyków. Obserwując obecne działania Izraela, wypowiedzi polityków, reakcje międzynarodowe, miałam wrażenie, że historia zatacza koło, że świat się niczego nie nauczył, pozwalając Izraelowi na kolejny atak na Gazę. I chociażby dla tej lekcji jest to reportaż potrzebny. Gdyby tylko nie to, że jest on po prostu tragicznie napisany...
Opisy książki w internecie zaczynają się od słów "to jest prawdziwy raport z oblężonego miasta" - i tak dokładnie się czułam podczas przedzierania się przez pierwsze rozdziały: jakbym czytała raport. Niemalże suche fakty, kolejne listy ofiar, wiek, miejsca ataków. Szanuję, że Jasiewicz chciała upamiętnić jak najwięcej ofiar, ale w reportażu się nie dało tego czytać. Przy kilku pierwszych osobach czytałam imiona, nazwiska, wiek, przy kilkunastu kolejnych skupiałam się tylko na imieniu i wieku ofiary, pozostałe dziesiątki, jeśli nie setki nazwisk omijałam już wzrokiem. I tak nie będę w stanie powtórzyć zaraz po przeczytaniu... Po drugie niesamowicie irytowała mnie stronniczość i emocjonalność Jasiewicz. I mówię to jako osoba, która ma z nią całkowicie zgodne poglądy co do Gazy i Izraela - mimo to miałam serdecznie dość jej opinii i komentarzy przebijających niemal z każdej strony. Sam opis ludzkiej tragedii wystarczyłby tu w zupełności, by czytelnicy wyrobili sobie własną opinię, nie lubię, gdy autor/ka próbuje ją jeszcze narzucać na siłę. I naprawdę rozumiem, że Jasiewicz widziała mnóstwo dramatów, że te emocje są w niej żywe, ale czytałam już wiele reportaży pisanych przez osoby, które też widziały okropieństwa na własne oczy... i wiem, że da się pisać inaczej, lepiej, obiektywniej. Trudno się tu nie zgodzić ze słowami jednego z bohaterów reportażu: nie musicie słuchać nas, posłuchajcie izraelskich polityków - do mnie kilka takich cytatów przemówiło zdecydowanie bardziej niż apele autorki.
"Podpalić Gazę" kończy najdłuższy rozdział w książce, który znalazł się tam nie wiem właściwie po co. Opowiada o Polsce, Izraelu, USA - wzajemnych relacjach, ale też o polskich misjach w Afganistanie i Iraku, o polskich związkach zawodowych, o mnóstwie tematów, które z Gazą właściwie nie mają nic wspólnego. Ideą tego rozdziału było chyba wskazanie, że Polska wspiera Izrael politycznie, będąc partnerem Stanów, wciąż jednak to zakończenie wydaje mi się tu nie na miejscu i strasznie mnie zmęczyło. I całościowo, choć naprawdę szanuję działalność Jasiewicz dla Gazy, to książki polecić nie potrafię. Jestem pewna, że na rynku znajdą się zdecydowanie lepsze (i teraz też aktualniejsze) książki poświęcone Palestynie.
"Podpalić Gazę" Jasiewicz to reportaż, który było mi równie ciężko ocenić, co wcześniej przeczytać. Brytyjka polskiego pochodzenia, współpracująca z ruchem Wolna Gaza, wielokrotnie odwiedzała strefy okupowane i przebywała w Gazie podczas operacji Płynny Ołów. Książkę o tych wydarzeniach wydała w 2011 roku, więc brałam pod uwagę, że wielu najnowszych wydarzeń tu brakuje. I...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiestety, nie dałam tej książce rady. Doceniam tytaniczną pracę autorki, która spisywała z imienia i nazwiska każdą ofiarę izraelskich nalotów. Rozumiem ogromne zaangażowanie, bo prawdopodobnie tak samo bym reagowała po zobaczeniu na własne oczy wszystkich tych okrucieństw. Ale to nie jest książka reporterska w pełnym tego słowa znaczeniu. To zapiski z pola walki, często noszące znamiona szybkiej, niby suchej, ale pełnej wściekłości relacji.
Niestety, nie dałam tej książce rady. Doceniam tytaniczną pracę autorki, która spisywała z imienia i nazwiska każdą ofiarę izraelskich nalotów. Rozumiem ogromne zaangażowanie, bo prawdopodobnie tak samo bym reagowała po zobaczeniu na własne oczy wszystkich tych okrucieństw. Ale to nie jest książka reporterska w pełnym tego słowa znaczeniu. To zapiski z pola walki, często...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPropaganda antysemicka nie zawierająca niczego prawdziwego
Propaganda antysemicka nie zawierająca niczego prawdziwego
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWiększość książki to wymienianie z imienia i nazwiska ofiar palestyńskich, trochę brakuje głębszej analizy problemu.
Większość książki to wymienianie z imienia i nazwiska ofiar palestyńskich, trochę brakuje głębszej analizy problemu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka nie jest w stanie zainteresować czytelnika na dłużej, więc co za tym idzie czytanie jej to nie lada męka. Z założenia jest to pewnie reportaż, jednak bardziej przypomina sprawozdanie z strefy walk. Izrael krytykuje z każdą możliwą okazją, jednak w tym przypadku krytyka Izraela przybiera wręcz monstrualne wymiary a reportaż cechować powinna przede wszystkim zasada obiektywizmu. Pozycja tylko dla znawców tematu.
Książka nie jest w stanie zainteresować czytelnika na dłużej, więc co za tym idzie czytanie jej to nie lada męka. Z założenia jest to pewnie reportaż, jednak bardziej przypomina sprawozdanie z strefy walk. Izrael krytykuje z każdą możliwą okazją, jednak w tym przypadku krytyka Izraela przybiera wręcz monstrualne wymiary a reportaż cechować powinna przede wszystkim zasada...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka nudno napisana,tendencyjna do bólu, co drażni i utrudnia czytanie. Męczyłem się straszliwie przez ponad połowę książki a resztę sobie darowałem. Jedyny plus to możliwość poznania punktu widzenia drugiej strony.
Książka nudno napisana,tendencyjna do bólu, co drażni i utrudnia czytanie. Męczyłem się straszliwie przez ponad połowę książki a resztę sobie darowałem. Jedyny plus to możliwość poznania punktu widzenia drugiej strony.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie można odmówić Ewie Jasiewicz odwagi, ale sama wstrząsająca historia dzieła nie czyni. Po lekturze miałem wrażenie, przebrnięcie przez jednostronna agitkę, co może zniechęcić wielu czytelników, którzy szykowali się na reportaż. To jest książka pisana młotem, pełna pornografii brutalności, autorka chce nadać ludzki wymiar każdej z ofiar. Przez to należy być przygotowanym na długi wyliczenia, kto i jak zginał podczas operacji "Płynny ołów". Sam spędziłem parę miesięcy pracując w Autonomii i zdaję sobie sprawę, że ten konflikt jest asymetryczny, ale pisząc w ten sposób jedynie potwierdza się, że dysproporcja sił nie dotyczy wyłącznie wojska
Nie można odmówić Ewie Jasiewicz odwagi, ale sama wstrząsająca historia dzieła nie czyni. Po lekturze miałem wrażenie, przebrnięcie przez jednostronna agitkę, co może zniechęcić wielu czytelników, którzy szykowali się na reportaż. To jest książka pisana młotem, pełna pornografii brutalności, autorka chce nadać ludzki wymiar każdej z ofiar. Przez to należy być przygotowanym...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toporażajaca
porażajaca
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo ważna książka. Niestety - imho b. chaotyczna i warsztatowo taka sobie, być może za sprawą tłumaczenia. Ale i tak warto przeczytać. Bo jest prawdziwa. Dodaję jedną gwiazdkę autorce za odwagę podjęcia tematu. A drugą - za prawdziwą życiową empatię i odwagę wprowadzanie swoich przekonań w życie (woluntariat w Gazie i udział w konwojach humanitarnych). Przy okazji, jako suplement, polecam 'Izrael - Palestyna. Pokój czy święta wojna' Maria Vargasa Llosy.
Bardzo ważna książka. Niestety - imho b. chaotyczna i warsztatowo taka sobie, być może za sprawą tłumaczenia. Ale i tak warto przeczytać. Bo jest prawdziwa. Dodaję jedną gwiazdkę autorce za odwagę podjęcia tematu. A drugą - za prawdziwą życiową empatię i odwagę wprowadzanie swoich przekonań w życie (woluntariat w Gazie i udział w konwojach humanitarnych). Przy okazji, jako...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWydawnictwo W.A.B. oddało nam w tym roku do rąk książkę niezwykle istotną.
Jej autorką jest Ewa Jasiewicz, dziennikarka brytyjska, córka żołnierza Armii Andersa, redaktorka polskiej edycji „Le Monde Diplomatique”. Ale przede wszystkim niezwykle odważna i szlachetna kobieta, aktywna działaczka na rzecz obrony praw człowieka.
Są chwile, w których czytelnik „Podpalić Gazę” ma ochotę zamknąć książkę i oddalić się od wydarzeń w niej opisywanych. Może to zrobić. Może odciąć się od ogromu cierpień, okrucieństw i krzywd. Ewa Jasiewicz nie chce i nie odcina się od nich. Nie odwraca na pięcie, nie zamyka oczu. Ze szczegółami opisuje bombardowaną Gazę, środek operacji „Płynny Ołów” – a w gruncie rzeczy czystki etnicznej, którą od lat przeprowadzają wojska izraelskie.
Tysiące zabitych Palestyńczyków, wielokrotnie więcej rannych. Dla większości to jedynie tragiczne liczby. Dla Ewy Jasiewicz każdy zabity czy dotkliwie zaatakowany Palestyńczyk ma swoje imię, rodzinę, historię. Jej książka stanowi przepiękny i szlachetny hołd oddany właśnie im. Ludziom, którzy stracili życie, bliskich, ukochaną ziemię.
Autorce często zarzuca się stronniczość. Po zagłębieniu się w konflikt, poznaniu niewygodnych dla wielu faktów oraz lekturze „Podpalić Gazę”, na usta ciśnie się pytanie: jak można jeszcze pozostawać niestronniczym?
Wydawnictwo W.A.B. oddało nam w tym roku do rąk książkę niezwykle istotną.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJej autorką jest Ewa Jasiewicz, dziennikarka brytyjska, córka żołnierza Armii Andersa, redaktorka polskiej edycji „Le Monde Diplomatique”. Ale przede wszystkim niezwykle odważna i szlachetna kobieta, aktywna działaczka na rzecz obrony praw człowieka.
Są chwile, w których czytelnik „Podpalić Gazę”...