Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji

Okładka książki Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji
Robert David Kaplan Wydawnictwo: Czarne Seria: Mikrokosmos/makrokosmos: literatura faktu reportaż
reportaż
2012-05-10
Data 1. wydania:
2011-09-13
Janusz Ruszkowski
Ocean Indyjski Indyk Oman Pakistan Indie Sri Lanka Cejlon Bangladesz Myanmar Birma Azja Stany Zjednoczone gospodarka polityka przyszłość

więcej Więcej

b. dobra - traci na katualności jak każda geopolityczna pozycja z upływem czasu, niemniej posiada mocny rys historyczny i pokazuje mechanizmy działań i ich ocenę. Warto.

Jedna z bardziej wszechstronnych książek jakie przeczytałem. Połączenie reportażu, analizy geopolitycznej oraz sporo historii sprawiają, iż książkę czyta się bardzo przyjemnie. Zwłaszcza umieszczone na wstępie sekwencje reportażowe opisujące życie w danym miejscu stanowią świetny wstęp oraz "podkład" pod późniejszą jego geopolityczną analizę.

Przyszłość świata w "pigułce" o 399 stronach. Wnikliwe studium historii, polityki, strategii, teraźniejszości i kierunków rozwoju krajów nierozerwalnie związanych z Oceanem Indyjskim. Napisane cudownie przystępnym i ciekawym językiem. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich ciekawych świata.

Sięgając po tę książkę nie zakładałam, że zrobi nam mnie takie wrażenie. Zapewniam,...

Rozprawę na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości basenu Oceanu Indyjskiego (krajów leżących nad jego brzegami oraz złożonych relacji i powiązań między nimi) czyta się z wypiekami na twarzy. Nie mogłam się oderwać. Świetna formuła, przystępny język.Po przeczytaniu jestem odrobinę mądrzejsza i nieco bardziej zorientowana w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej...

Na półkach: , , , ,

Niesamowita podróż po krajach basenu Oceanu Indyjskiego. Autor stawia śmiałą tezę - centrum świata, jak przed kilkuset latami, powraca na daleki wschód. Od Omanu po Indonezję, najlepszy geopolityczny przewodnik jaki można znaleźć.

Świetna, pełna niesamowitych historii ludzkich, wizjonerska - Robert Kaplan w szczycie formy.

Na półkach: , , , , ,

Poleca Michał Lubina:

Na półkach: , , , , , ,

Książka moim zdaniem nieco "przegadana", np. w rozdziale dot. Indonezji czytamy właściwie tylko o Chinach i ich rosnącej potędze i roli. Widać wyraźnie, że niektóre kraje (jak Oman) autor opisuje z prawdziwą pasją, inne zaś z obowiązku... i ogólnikowo.

Poza tym trochę drażni mnie jako czytelnika z Polski, amerykańskie spojrzenie na świat, ten ich specyficzny sposób...

Na półkach: , , , ,

Książka dla wszystkich, których interesują przemiany zachodzące we współczesnym świecie. Wszystkie informacje podane w bardzo przystępnej formie. Duża ilość ciekawostek sprawi, że nawet znawcy tematu będą mogli powiększyć swoją wiedzę. Po lekturze książki trochę inaczej zacząłem patrzeć na mapę Azji. Polecam.

Dobre

• Azja
  • Geopolityka
  • Chcę w prezencie
  • Literatura faktu
  • Chiny
  • L. faktu

Dodaj cytat z książki Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji