Zbrodnia Kajzera


- Tytuł oryginału:
- The Kaiser's Holocaust
- Data wydania:
- 2012-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 512
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-63387-50-1
- Tłumacz:
- Piotr Tarczyński
- Wydawnictwo:
- Wielka Litera
- Kategoria:
- historia
- Tagi:
- Namibia kolonializm Herero Nama
- Tytuł oryginału:
- The Kaiser's Holocaust
- Data wydania:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 512
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-63387-50-1
- Tłumacz:
- Piotr Tarczyński
- Wydawnictwo:
- Wielka Litera
- Kategoria:
- historia
- Tagi:
- Namibia kolonializm Herero Nama
Mało znana historia ludobójstwa plemion Herero i Nama w imperium kolonialnym Cesarstwa Niemieckiego to, zdaniem autorów tej wstrząsającej książki, zbrodnia, stanowiąca zapowiedź nazistowskiego planu Zagłady.
Tak jak wielu innych Niemców pod koniec XIX wieku, Heinricha Göringa do służby w Afryce skłoniło przekonanie, że w niedalekiej przyszłości kontynent ten stanie się przestrzenią życiową, którą będą mogli zająć Niemcy. Wyobrażano sobie, że czarni Afrykanie – poddani nowego, niemieckiego imperium kolonialnego – staną się tanią siłą roboczą dla niemieckich bauerów. Te plemiona, które nie pogodziłyby się ze służebnym statusem, musiałyby zmierzyć się z nowoczesną bronią Niemiec, która pewnego dnia miała pojawić się w Afryce Południowo-Zachodniej. Afrykanie, którzy stanęliby na drodze germańskiej rasy, nie mieli mieć żadnej przyszłości. Tak, jak jego syn Hermann pięćdziesiąt lat później, doktor Heinrich Göring rozumiał, że słabsze ludy ziemi muszą paść łupem nacji silniejszych – i uważał to za sprawiedliwe – piszą we wstępie Casper Erichsen i David Olusoga.
12 maja 1883 roku flaga Niemiec zaczęła powiewać na wybrzeżu dzisiejszej Namibii. Kiedy osadnicy zaczęli odbierać ziemię rdzennym mieszkańcom, ludy Herero i Nama wszczęły bunt, Niemcy odpowiedzieli wojną na wyniszczenie, która doprowadziła do niemal całkowitego wymordowania obu plemion.
Wiele lat później w powstaniu nazizmu role odegrali zarówno żołnierze i biurokraci, którzy zarządzali tymi obozami, jak również teorie rasowe, którymi się inspirowali. Olusoga i Erichsen odkryli niesamowite związki łączące nazistów i zbrodnie popełnione w Afryce. Dziś, kiedy na namibijskiej pustyni odkrywane są groby ofiar, przypomnienie o holokauście, którego dopuścili się cesarz Wilhelm i jego poddani, podaje w wątpliwość przekonanie, że zbrodnie nazistów były ewenementem w dziejach Europy.
Kup książkę
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 122
- 56
- 31
- 7
- 7
- 5
- 3
- 3
- 2
- 1
Opinie [10]
Hisotria niemieckiego kolonializmu, który miał swoje korzenie w Europie i także w Europie miał swój zmierch. Od Bismarcka do prawie współczesności. Dzięki tej książce można lepiej zrozumieć wydarzenia z historii Europy, Niemiec czy Polski.
Pokaż mimo toBardzo dobra książka. Składa się w zasadzie z dwóch płaszczyzn,pierwsza opisuje to w jaki sposób Niemcy "kolonizowali" dzisiejszą Namibię, a druga opowiada o samej filozofii kolonializmy która wykształciła się w Niemczech.
więcejPo lekturze doszedłem do wniosku, że filozofia polityczna Niemiec w wersji nazistowskiej nie powstała w próżni, była zbudowana na przekonaniu o własnej...
Przygnębiająca i mroczna lektura, która nie pozostawia złudzeń co do prawdziwej istoty ludzkiej natury. Zarysowany przez autorów postkolonialny obraz afrykańskiej rzeczywistości okresu największego triumfu białego człowieka budzi przerażenie. Obok tragicznych losów ludów Nama i Herero nie można przejść obojętnie, zwłaszcza gdy miało się podobne doświadczenia z własnej historii.
Pokaż mimo toPrzystępnie napisana, solidna porcja materiału do przemyśleń, jeden z dowodów na to, że historii uczymy się całe życie i całe życie wyciągamy z niej wnioski, ale czy z korzyścią dla ludzkości? Polecam.
Pokaż mimo toNie będę pisać o czym jest ta książka, jakiego okresu dziejowego dotyczy i jaką tematykę porusza. O tym przeczytać można w opisie powyżej. Natomiast warto podkreślić, że może ona stanowić nie lada gratkę dla miłośników historii, tej bez zbytniego nagromadzenia dat. Za to przedstawionej zrozumiałym, prostym (nie mylić z prostackim), upodobnionym do powieściowego stylu...
więcejPozycja warta uwagi. Nie interesowałem się nigdy epoką kolonialną a tu tak ładnie wszystko opisano. Oczywiście dotyczy to jedynie Niemiec, ale z treści jasno wynika, że nie tylko Niemcy tak się zachowywali, a raczej wzorowali się na innych państwach zachodnich. Naciągane trochę to powiązanie z Trzecią Rzeszą, ale jak mniemam inaczej książka by się nie sprzedała ;) Czytelnik...
więcejKsiążka bardzo interesująca i wstrząsająca. Autorzy odkrywają w niej przed czytelnikami mało znany aspekt dziejów kolonializmu, jakim było ludobójstwo dokonane przez Niemców w dzisiejszej Namibii na ludach Herero i Nama. Wszystko to wplecione jest w dzieje niemieckiej kolonii w Afryce Południowo-Zachodniej oraz późniejsze dzieje III Rzeszy. Wiele koncepcji czy stwierdzeń...
więcejŚwietnie napisana, wstrząsająca opowieść o pogoni kajzerowskich Niemiec do zdobycia nowej Lebensraum w Afryce. Nie ma tu jednak żadnego romantyzmu pionierów-osadników ujarzmiających bezkresne i bezludne przestrzenie. To obraz zagarnięcia Afryki Południowo-Zachodniej, obecnej Namibii, przez militarystyczne kręgi marzące o nowych terytoriach kolonialnych. To doskonale...
więcejCiekawy, mało znany fragment historii Niemiec.
Pokaż mimo toPowinien przeczytać każdy kto interesuje się...drugą wojną światową. Książka o korzeniach nazizmu.
Pokaż mimo to