Snuff

2008-01-01
pornografia

Moja opinia tutaj:

Moja opinia tutaj:

Lubię Palahniuka i nie mierzi mnie jego bazowanie na tzw. shock value, ale jendak wymagam od książek posiadania czegoś poza tym, a w tej niestety nie ma zbyt wiele.

Rozkład i rozkładówka

Co mają ze sobą wspólnego wypchany i pokryty autografami piesek, grający kiedyś Toto w „Czarnoksiężniku z Krainy Oz”, gangsterskie tatuaże, dzieci poczęte na planie filmów pornograficznych, hitlerowski projekt „Seks-lalka w każdym okopie”, cesarzowa Waleria Messalina i realistyczne odlewy intymnych części ciała? Jeśli wydawało wam się, że Chuck Palahniuk już dawno przekroczył granice dobrego smaku i zdrowego rozsądku w „Opętanych” i „Rancie”, przemyślcie to jeszcze raz. Kolejna powieść etatowego literackiego obrazoburcy każe się zastanowić czy droga, którą podąża jego twórczość, jest na pewno słuszna. Przecież zbyt monotonna dieta powoduje nie tylko przesyt, ale i uodparnia kubki smakowe na konkretne doznania.

W dusznej, wilgotnej, śmierdzącej moczem i potem piwnicy siedzi sześciuset facetów. Każdy z numerkiem na ramieniu, napisanym trudno zmywalnym markerem. Od czasu do czasu schodzi do nich młoda dwudziestoparoletnia dziewczyna o imieniu Sheila i zaprasza losowo wybraną trójkę na górę. Nie wracają już oni na dół. Na górze, w specjalnie przygotowanym, jasno oświetlonym pokoju, dzieją się rzeczy niesłychane. Najsłynniejsza aktorka porno swoich czasów, Cassie Wright, przechodzi do historii filmów XXX jako ta, która odbyła sześćset stosunków seksualnych pod rząd. Gdyby tylko wytrzymała fizycznie, mogłaby pewnie odbyć i z tysiąc, wszak powszechnie wiadomo, że „żeby nakłonić laskę do zagrania w świńskim filmie, wystarczy jej zaoferować milion dolarów. Żeby nakłonić do tego samego faceta, wystarczy mu to tylko zaproponować”.

Fabułę śledzimy z punktów widzenia czterech postaci. Pan z numerem 600 to podstarzały gwiazdor filmów porno, którego łączy z Cassie więcej niż mogłoby się wydawać. Pan numer 72 to nastolatek, prawiczek z poważnymi zaburzeniami seksualnymi, ogarnięty obsesją na tle supergwiazdy. Pan numer 137 to podupadły aktor, były serialowy detektyw, szukający swojej szansy w przemyśle pornograficznym. Jednak, jak to branżowa wieść niesie, udział w tego rodzaju filmach to koniec kariery. To Rubikon zza którego już nie można się wycofać. Sylwester Stallone jest jedynym żywym wyjątkiem od reguły. Czwartym narratorem jest Sheila, asystentka Cassie i tak zwana „naganiaczka”.

Ciąg dalszy na:

Rozkład i rozkładówka

Jestem zachwycony! Nie ukrywam,że przed kupnem miałem pewne obawy czy aby napewno nie jest to kolejna książka typu "50 twarzy greya" nic podobnego! Jest to jedna z lepszych książek,które w ostatnim czasie czytałem! Zabawna,szokująca,czasami obrzydliwa! Nie polecam dla osób,które dopiero wkraczają w świat książek bo mogą nie doszukać się "głębi" ani drugiego,psychologicznego dna,które autor chciał nam przekazać! Z pewnością nie jest to książka o seksie(chociaż w tle jest ten temat dość mocno zaznaczony) natomiast jest po prostu o LUDZIACH i ich ułomnościach,pragnieniach,życiu...

Ciekawie zarysowane portrety psychologiczne bohaterów, kilka udanych zwrotów fabularnych i prosta, aczkolwiek wciągająca historia. Niby kontrowersyjne, ostre, ale nie aż tak bardzo, jak mogłoby się wydawać.

Przegięta. Przekracza wszystkie znane mi granice niesmaczności a nie należę do tych co widząc "akcję" na ekranie przełączają na TVP na "Jeden z Dziesięciu". "Sześciuset na Jedną", to mógłby być tytuł, wokół gang-bang bowiem kręci się akcja tej krótkiej porno pozycji Palahniuka. Pozycji w tej książce jest bez liku, podobnie jak synonimów męskiej czynności seksualnej czy opisów różnego rodzaju zboczeń o których nawet nie miałem pojęcia.

Pomysł jak zwykle nie jest zły, zakończenie ciekawe (dziwne, ale nie wiem czemu Agathę Christie widzę),charakterystyczny styl autora wyczuwalny, bywa też dowCIPNIE.

Mimo tych kilku zalet dla mnie zbyt bełtliwa jak to się mówi. Gdyby wyrzucić niestrawne momenty dałbym 7 gwiazdek.

Jak zawsze piękny i obrzydliwy

Jak zawsze piękny i obrzydliwy

Obstawiam, że powieść zawiera przynajmniej pół setki określeń mężczyzn oddających się masturbacji. Podoba mi się koncepcja - 600 facetów w kolejce do nakręcenia filmu pornograficznego. Tymczasem przyglądamy się bliżej tylko trzem z nich, a historia obraca się wokół zaginionego dziecka, co jest już konceptem znacznie przebrzmiałym.
Ciekawostki o aktorach znalezione przy okazji pisania "Powiedz wszystko" przydały się w kolejnej powieści, cóż za sprytny recycling.
Chętnie usłyszałabym historie pozostałych koniobijców. Wierzę, że mogły być bardziej interesujące.

Ciekawostki o aktorach znalezione przy...

No perwersyjnie jest, obrazoburczo jest, ohydnie i niesmacznie też. Ale czego można się spodziewać, skoro akcja toczy się w kolejce do... no właśnie czego? Dla jednych do sławy, dla innych do spełnienia fantazji, dreszczyku emocji, a nawet odnalezienia swojej tożsamości. A wszyscy jak jeden mąż dla chwili zabawy z pewną przechodzoną i mocno zużytą, ale jednak żywą dmuchaną lalką. I nie mogę wyjść z podziwu, że Palahniuk nawet takim tekstem potrafi mnie zachwycić. Bo choć sprośne, to ciekawe.

Świetna. Autentiko.

Świetna. Autentiko.