Nagi lunch

Data 1. wydania:
1966-01-01
Edward Arden
Beat Generation narkotyki homoseksualizm

O samym Burroughsie słyszałem wiele razy, ale jego pozycje zawsze zostawały w planach gdzieś dalej. Kiedy usłyszałem utwór Zero - Tanger-Nova skłoniłem się do przeczytania tej pozycji. Nie jest to rzecz, której się spodziewałem.
Najczęściej używane słowa to nazwy genitaliów oraz słowo na ,,p", które facebook i inne portale blokuje.
Trudno mi zebrać to wszystko do kupy. Ogrom narkotycznego bełkotu, dewiacji seksualnych. Myślałem, że nie da się mnie zniesmaczyć - tutaj autorowi się udało. Doszukanie się tutaj fabuły, spójności może sprawiać problem. Przebrnąłem do końca, ale nazywanie tej książki klasykiem to spore nieporozumienie. Może to ja nie rozumiem fenomenu tego pisarza. Mimo wszystko pierwsze spotkanie z jego prozą mógłbym porównać do poznania bardzo odpychającej osoby umazanej całą gównem.

Trudno mi zebrać to wszystko do kupy....

Ha, fajne wydanie, bo na końcu są załączone różne dodatki i zredagowane części. Nie wiem, czy nie byłoby dobrym pomysłem umieścić te wstępy jednak na wstępie ;) Tak jak przy Prouście, czytasz wstęp i przynajmniej wiesz w jakich warunkach powstawała książka. Jest to fekalliczny, wyuzdany ćpuński odlot, ale warto. Zabawne, że czytając te usunięte części czuje się, że to dobrze, że nie zostały dołączone, bo odstają. Niezłe, bo jak czyta się książkę, to jest to chaos i jedna wielka bania, a czytając te odrzuty jednak ma się wrażenie, że nie, i że jednak to, co ostateczną książkę tworzy, jest jakoś spójne.

1968

Mnie te pijacko-narkomańskie majaki zmęczyły okrutnie, nie przebrnęłam do końca, choć próbowałam.
Takiej 'literaturze' mówię NIE.

Takiej 'literaturze' mówię NIE.

No tak trochę niezbyt bo w mniej więcej połowie porzuciłem, fajne wizje fajne majaki ale żeby przetrwać kilka solidnych godzin to mehh są mocniejsze i przedewszystkim bardziej spójne książki niż ta aktualna.

W czasach nastoletnich spodobałaby mi się bardziej, niestety teraz nastał czas stoickiej starości

Zdecydowanie nie mogę powiedzieć, że czytałam tę książkę z zapartym tchem. Książka niewątpliwie nowatorska jak na swoją epokę i tym zasłużyła na moje poznanie, ale ciężko było przez nią przebrnąć. Czytając, strasznie się męczyłam. Pełna była niespotykanych i nieoczywistych epitetów, szaleńczych wizji narkotyków i tego nie mogę jej odmówić, brakowało mi jednak jakiejkolwiek spójności w niej. Nie wiadomo czy łączyć ze sobą rozdziały czy cokolwiek w niej jest ze sobą powiązane? Było kilka powtarzających się postaci, które zaczynałam kojarzyć lecz nie dało się do nich przyzwyczaić czy utożsamić. Nie mogę jej polecić, bo sama nie wiem co o niej myśleć.

Dla naprawdę mocnych zawodników i pasjonatów "pisarskiej sztuki". Można trochę porównać do malowania obrazu gównem i zachwycania się tym, że jest taki piękny i inny.

Książka trudna do przetrawienia. Występują w niej długie fragmenty narkotycznego bełkotu. Myślę , że autor skupił się na tym jak chce przekazać treść - w jakich słowach ją ująć, by onieśmielić i zaszokować - a nie na tym, co chce przekazać. Ponadto książka ta, nie ma uniwersalnego przekazu, w naszych czasach jest już nieaktualna. W dobie nieograniczonej dostępności do internetu, przestaje wywierać wrażenie takie, jakie wywierało podczas buntu przeciw konserwatyzmie i tradycjonalizmie. Podczas czytania miałam wrażenie, że w książce jest ukryta biografia i subiektywne emocje, a nie analiza "ukrytego dna", za które jest uważana za arcydzieło.

Nierówna, trochę nie rozumiem fenomenu. Ciężko było się zabrać, aby ją skończyć. Rozumiem, że była szokująca w czasach kiedy nie było dostępu do wszelkiego rodzaju egzekucji z poziomu wyszukiwarki internetowej.

Wiem, że to klasyk itepe. Ale to jednak strasznie ćpuńskie i bełkotliwe. Wrażenie takie, jak by być jedynym trzeźwym na imprezie pełnej naćpanych i pijanych ludzi - po prostu nuda, a czasem irytacja. Lektura niezła, o ile przeczyta się ją najpóźniej w liceum.