Jesienne werble

2009-01-01
Data 1. wydania:
2001-08-07
Alina Patkowska, Barbara Gadomska
powieść historyczna przygdowa fantastyczna romans literatura amerykańska

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Kolejne przygody Claire i Jamiego, tym razem akcja książki toczy się w Karolinie Północnej, z początku trochę się dłuży ale im głębiej w las tym bardziej ciekawiej, zresztą kto czytał poprzednie książki z cyklu Obca wie czego się spodziewać.

Jest to jest 4 tom z serii obcej.
Książka jest fajna choć swoich gabarytów się czytało szybko.
Był piękny watkę clarie córki z jej biologicznym ojcem.
Mnie książka się podobała i był to dla mnie miły spędzony czas.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze nie czytaliście.

Jest to jest 4 tom z serii obcej.
Książka jest fajna choć swoich gabarytów się czytało szybko.
Był piękny watkę clarie córki z jej biologicznym ojcem.
Mnie książka się podobała i był to dla mnie miły spędzony czas.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze nie czytaliście.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kocham, uwielbiam itd, itp. Saga "Obca" zawładnęła mną totalnie. Każda kolejna część jest lepsza od poprzedniej i aż się boję, co będzie dalej. Po przeczytaniu poprzedniej części zastanawiałam się co się stanie z Brianną i wymarzyłam sobie jej spotkanie z matką. Pomyślałam sobie, że jeśli Claire bez żadnych przeszkód przemieszcza się w czasie, to jej córka również nie powinna mieć z tym problemów. Cóż mogę powiedzieć... marzenia się czasami spełniają 😊
Zadziało się w tej części, oj zadziało! Chwili wytchnienia nie było. Wątek Brianny i Rogera był tu wątkiem przewodnim i bardzo mi się to podobało. I chcę więcej.

Kolejny tom za mną. Tutaj poznajemy dalsze losy Claire i Jamie'ego. Tym razem akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, są czasy kolonizacji. Na samym początku Jamie podejmuje pewną decyzję, która w późniejszym czasie przyniesie jemu i jego najbliższym wiele przykrości i cierpienia. Pojawią się również propozycje nie do odrzucenia, za które oczywiście trzeba będzie w późniejszym czasie słono zapłacić. Tom ciekawy ze względu na przybliżanie kolonizacji Ameryki przez różne narody. Autorka pisząc książkę czerpała informacje z wielu źródeł, aby opisane w niej wydarzenia były jak najbardzie realne. W tym tomie przek kamienie przejdzie również córka Claire i Jamie'go - Briana i niespodziewanie pojawi się również jej ukochany Roger. No i pojawienie się tej dwójki oczywiście wiele namiesza. Nie będzie tylko wesoło. Jak to u Diany Gabaldon będą dramatyczne zwroty akcji, momentami aż za bardzo. Część również dosyć emocjonująca.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla mnie najlepsza z części jak do tej pory. Nie wiem jak robi to autorka, ale każda kolejna odsłona sagi wydaje mi się ciekawsza. Mnogość wątków i zwrotów akcji przyprawia o zawrót głowy. Bardzo podobały mi się rozdziały z Bree i Rogerem w XXw.

Ta część troszkę mi się dłużyła, sama książka też jest bardzo obszerna. Jednak sama fabuła i rozwój akcji był świetny! Zupełnie magiczny świat i niesamowite relacje między bohaterami tworzą piekną całość.

Już dawno żadna książka tak bardzo mnie nie wciągnęła. Zarywałam nocki, czytałam przy jedzeniu i pokątnie w pracy. I chociaż zdaję sobie doskonale sprawę ze słabizn tego cyklu, to jednak dostarcza mi tak ogromną przyjemność, że proszę o jeszcze i jeszcze! :)

Diana Gabaldon to niezwykle płodna autorka. Kolejna książka jest jeszcze grubsza i ciekawsza od poprzedniej. Jak główni bohaterowie odnaleźli się w czasach przypadających na początek powstawania Stanów Zjednoczonych Ameryki?

Akcja w Jesiennych werblach rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Kontynuacja losów Claire i Jamiego oraz Iana w 1768 roku. Rodzina Fraserów postanawia osiedlić się w Karolinie Północnej. Po raz pierwszy od dawna czują, że mają swoje własne miejsce na Ziemi. Rozpoczynają budowę wymarzonego domu, zakładają farmę Fraser’s Ridge.

W roku 1969 roku Brianna spędza święta z Rogerem w Inverness. Podczas poszukiwania tekstu do starej piosenki mężczyzna przypadkowo natrafia w materiałach źródłowych na informację o pożarze we Fraser’s Ridge. Słysząc to, córka Claire wpada w panikę. Za wszelką cenę chce poinformować matkę o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Postanawia przemieścić się do XVIII wieku i udać się do Karoliny Północnej. Pomimo niebezpieczeństw wsiada na statek i płynie do Ameryki.

Tymczasem Roger Wakefield, próbując skontaktować się z Brianną, dowiaduje się, że wyjechała do Szkocji. Pierwsza myśl, która mu przychodzi do głowy to, że dziewczyna postanowiła się przenieść w czasie i odnaleźć swoich rodziców. Zamierza podążyć za nią.

Nie spodziewałem się, że poziom wciąż będzie wysoki. Liczyłem się z tym, że wraz z kolejnymi częściami moje zainteresowanie dalszymi losami bohaterów może zmaleć. Stało się wręcz przeciwnie. Mam jeszcze większą zachętę do czytania. Jesienne werble wyróżniały się na tle poprzednich tomów. Przez większość czasu akcja rozgrywała się na dwóch płaszczyznach: przeszłości i teraźniejszości. Spodobało mi się to. Powiew świeżości.

Jesienne werble Diany Gabaldon – najbardziej wzruszającą część, jaką miałem okazję przeczytać. Pierwsze spotkanie z Brianny z Jamiem (jej biologicznym ojcem) w dość dziwnych okolicznościach. Jestem zbulwersowany, że pisarka tak traktuje swoich bohaterów. I to akurat tych, których najbardziej lubimy. Wracając do poznania przez Jamiego własnej córki, autorka bardzo dobrze poprowadziła ten wątek. Nie było żadnego rzucania się w objęcia. Relacja ojciec – córka rozwijała się powoli. W międzyczasie pojawiły się przeszkody mogące przerwać ich więź na zawsze. Szczególnie z powodu poczucia zdrady i niedocenienia miłości Franka Randalla.

Cała recenzja na: CzasoStrefa

Jeśli ktoś pokochał Jamiego i Claire to kolejna część ich przygód nie zawiedzie. Rozkręca się dość powoli, ale z czasem jest coraz ciekawiej. Jeden duży minus to zmiana charakteru postaci Claire.

Uwielbiam :)

Uwielbiam :)