Wojna Zuluska 1879

Okładka książki Wojna Zuluska 1879 Piotr Fiszka-Borzyszkowski
Okładka książki Wojna Zuluska 1879
Piotr Fiszka-Borzyszkowski Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
historia
Historyczne Bitwy
Bellona
2010-07-01
2010-07-01
wojna Zulusi imperium brytyjskie Afryka Południowa historia Afryki kolonializm XIX wiek

Dobry, konkretny HB-ek, skupiający się na tytułowej tematyce. Zaletą jest wyważone podejście autora, prezentującego wydarzenia zarówno ze strony brytyjskiej, jak i zuluskiej. Opiera się w tym na istniejących już badaniach i literaturze brytyjskiej i południowo-afrykańskiej. Dla kogoś, kto o tym konflikcie nic nie czytał, jak np. ja, to bardzo dobre wejście w temat. Nie jest to może wybitne arcydzieło, ale jest wystarczająco merytorycznie i czyta się dobrze, by je ze spokojem polecić. Autor z tego co wiem mieszka w RPA i z książki czuć znajomość kraju, potwierdzoną zdjęciami z miejsc bitew. W tego typu publikacjach to nie są często spotykane zalety.

Bardzo dobra książka pisana w stylu reportaży z połowy XX wieku, profesjonalnym naukowym językiem, bez udziwnień czy niepotrzebnych osobistych wstawek. Niewiele powstało na polskim rynku wydawniczym książek na temat tego regionu i tego konfliktu. Czytałem ją z zapartym tchem i mimo że obejrzałem wcześniej "Świt Zulu" (1979) i "Zulu" (1964),dowiedziałem się bardzo wiele nt. historii państwa zuluskiego, a także - jego upadku.
Polecam!

Całkiem niezła książka. Znajduje się zdecydowanie za mało map biorąc pod uwagę jak egzotycznym miejscem jest południe Afryki. Przystępnie przedstawione zostały przyczyny, przebieg i skutki wojny.

Oglądałem film "Zulu" już dobre dwa razy, tak więc po od razu zabrałem się do czytania, tego trwającego klika miesięcy konfliktu zbrojnego. Rozpoczynamy od klęski pod Isandlwana, gdzie lord Chelmsford wykazał się porywczością i brakiem rozpoznania. Nawet nie pokusił się o dowiedzenie jak Zulusi walczą. Skutkowało to tragicznym spotkaniem z "głową byka". Następnie, obrona Rorke’s Drift, gdzie fortyfikacje zatrzymały mały wypad wojowników Cetshwayo. Kolejno klęski i zwycięstwa Brytyjczyków, zaprowadziły ich do Ulundi, gdzie państwo Zulu ostatecznie upadło. Naprawę kawał dobrej roboty.

Na półkach: , , , , , ,

Książka jakich wiele. Autor podjął temat niezbyt dobrze dla polskiego czytelnika znany, chyba tylko z "Lalki" Prusa, gdzie to pan Rzecki rozpacza nad śmiercią młodego Bonapartego. Wykorzystał też sporo angielskojęzycznej literatury (w bibliografii nie ma żadnej pozycji po polsku: to nie zarzut względem piszącego, ale dowód na nieobecność zagadnienia w naszym kraju). Mi osobiście, choć nie znam się specjalnie na wojskowości, podobały się dokładne dość opisy wojsk obu stron z uwzględnieniem ich uzbrojenia. Można mieć zarzuty do niestosowania przypisów.

Tomasz Babnis

• Historyczne Bitwy
  • Bellona - Bitwy Historyczne
  • historia
  • Historyczne bitwy
  • XIX wiek
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)

Dodaj cytat z książki Wojna Zuluska 1879