Akcjum 31 p.n.e

Bellona
2003-01-01
1986-01-01
Akcjum Bitwa pod Akcjum starożytność

Choć jest to krótkie opracowanie na temat rzymskich wojen domowych okresu 44-30 r. p.n.e. oraz jego apogeum w bitwie pod Akcjum, to jednak jest niezwykle ciekawe i wnoszące nowe spojrzenie na tamte wydarzenia.

Autor w ogólnym zarysie przybliża czytelnikowi jak doszło do bitwy, zaczynając swój wywód od pierwszego triumwiratu, przechodząc przez najważniejsze fakty i kończąc na wzajemnych animozjach dwóch rzymskich przywódców - Oktawiana i Antoniusza. Jednocześnie zawiera bardzo ciekawy (szkoda, że tak krótki) opis techniki żeglarskiej oraz taktyki morskiej tamtego okresu. Biorąc pod uwagę, że technika morska oraz sposób wykorzystywania okrętów wojennych nie zmienił się bardzo od czasów Salaminy i trwał aż do późnego średniowiecza - bardzo ciekawie autor wskazuje niuanse, w jakie obfitowała ówczesna sztuka żeglarska oraz ewolucje, przez jakie przechodziła w tamtym okresie.

Również spostrzeżenia autora co do bitwy (np. o tym, że taktycznie to Antoniusz osiągnął przewagę w bitwie, gdyż udało mu się osiągnąć część przedbitewnych celów - podczas gdy Oktawianowi żadnego) oraz jej konsekwencji (np. zmian w taktyce morskiej) są cenne i stawiające odbiorcę w konieczności przyjrzenia się jej w nowej perspektywie.

Dlatego też polecam tą pozycję każdemu fanowi starożytności czy historii Rzymu, szczególnie, że jest do przeczytania w jeden wieczór.

Na półkach: , , , , , ,

To naprawdę solidna książka. Nie bardzo rozumiem zarzuty czytelników co do przybliżenia przez autora podstaw budownictwa okrętów w starożytności oraz rozwoju taktyki bitew morskich w tym okresie. Dla mnie te rozdziały to jak najbardziej równorzędne części "Akcjum", bez których książka byłaby po prostu niekompletna.

Andrzej Murawski bardzo jasno i czytelnie wprowadza laika w świat kultur śródziemnomorskich okresu trium- i duumwiratu rzymskiego. "Akcjum" jest według mnie bardzo dobrym wsparciem przy oglądaniu serii historycznej "Rzym" (którą również polecam). Pozwala w przyjemny sposób zapoznać się na raptem 120-tu stronach z podstawami historii antycznej.

Andrzej Murawski bardzo jasno i czytelnie wprowadza laika...

Dobra monografia tej bitwy, oprócz samej potyczki opisuje szerszy kontekst. W pewnych fragmentach bywa nudna, gdy autor opisuje np. technikę budowy statków w starożytności.

Rzetelna, aczkolwiek skupianie się na wielu szczegółach dotyczących jednostek pływających i mających na nie wpływ różnych czynników było nieco nużące. Ale proszę się nie zrażać, bo jestem stuprocentowym szczurem lądowym.

Na półkach: , , , , , , , ,

Niezbyt dobra książka. Zbyt pobieżna, właściwie bez bibliografii z nie mającą pokrycia i zupełnie nieuzasadnioną główną tezę, jakoby bitwę pod Akcjum wygrał Marek Antoniusz...

Bardzo solidna. Autor w zwięzły, interesujący i na szczęście nie pogmatwany sposób przedstawia wszystkie wydarzenia które doprowadziły do bitwy morskiej wojsk M. Antoniusza z Oktawianem. Nie boi się stawiać odważnych tez i na szczęście "Akcjum 31" nie jest przegadaną historią Rzymu.

• Historyczne Bitwy
  • Starożytność