Akcjum 31 p.n.e

2003-01-01
Historyczne Bitwy
Akcjum Bitwa pod Akcjum starożytność

Na półkach: , , , ,

Choć jest to krótkie opracowanie na temat rzymskich wojen domowych okresu 44-30 r. p.n.e. oraz jego apogeum w bitwie pod Akcjum, to jednak jest niezwykle ciekawe i wnoszące nowe spojrzenie na tamte wydarzenia.

Autor w ogólnym zarysie przybliża czytelnikowi jak doszło do bitwy, zaczynając swój wywód od pierwszego triumwiratu, przechodząc przez najważniejsze fakty i kończąc...

Na półkach: , , , , , ,

To naprawdę solidna książka. Nie bardzo rozumiem zarzuty czytelników co do przybliżenia przez autora podstaw budownictwa okrętów w starożytności oraz rozwoju taktyki bitew morskich w tym okresie. Dla mnie te rozdziały to jak najbardziej równorzędne części "Akcjum", bez których książka byłaby po prostu niekompletna.

Andrzej Murawski bardzo jasno i czytelnie wprowadza laika...

Dobra monografia tej bitwy, oprócz samej potyczki opisuje szerszy kontekst. W pewnych fragmentach bywa nudna, gdy autor opisuje np. technikę budowy statków w starożytności.

Rzetelna, aczkolwiek skupianie się na wielu szczegółach dotyczących jednostek pływających i mających na nie wpływ różnych czynników było nieco nużące. Ale proszę się nie zrażać, bo jestem stuprocentowym szczurem lądowym.

Na półkach: , , , , , , , ,

Niezbyt dobra książka. Zbyt pobieżna, właściwie bez bibliografii z nie mającą pokrycia i zupełnie nieuzasadnioną główną tezę, jakoby bitwę pod Akcjum wygrał Marek Antoniusz...

Bardzo solidna. Autor w zwięzły, interesujący i na szczęście nie pogmatwany sposób przedstawia wszystkie wydarzenia które doprowadziły do bitwy morskiej wojsk M. Antoniusza z Oktawianem. Nie boi się stawiać odważnych tez i na szczęście "Akcjum 31" nie jest przegadaną historią Rzymu.

• Historia
  • Historyczne Bitwy