Poczwarki Wielkiej Parady: Pamiętnik maturzystki

Okładka książki Poczwarki Wielkiej Parady: Pamiętnik maturzystki Halina Auderska
Okładka książki Poczwarki Wielkiej Parady: Pamiętnik maturzystki
Halina Auderska Wydawnictwo: Novus Orbis Seria: Powieści dla dziewcząt: seria z jabłuszkiem literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Powieści dla dziewcząt: seria z jabłuszkiem
Novus Orbis
1935-01-01
1935-01-01
pamiętnik

Do takich powiastek chętnie się wraca... Po ponad dziesięciu latach książka nie budzi już u mnie takiego oczarowania i salw śmiechu, ale nadal zachowuje swój urok. Jeśli ktoś szuka typowej powieści pensjonarskiej, niech zacznie od tej. Jest najlepsza.

"Poczwarki Wielkiej Parady" to pamiętnik 17-letniej Ali Tyszowieckiej z jej potyczek na warszawskiej pensji. Gdyby komuś zachciało się uchylić kotarę minionego czasu i zajrzeć ukradkiem, jak wyglądało życie maturzystki w przedwojennej Polsce, w powieści Haliny Auderskiej znajdzie pełny pakiet, a przede wszystkim zastygły obraz minionej epoki i społeczeństwa, choć to rzecz jasna tylko jego szkolna miniatura. Aż tęskno mi się zrobiło za czasami, które pamiętać mogła tylko moja babcia. Za czasami, gdy oszustwo i kradzież z klasowej skarbonki były przestępstwem, za które groziło najrealniej w świecie wydalenie z pensji w kurzawie ogólnej wzgardy i potępienia. Dziś moralność już inna. Co to był za świat, gdy matura to było naprawdę "coś" - coś, co dawało najśmielej w świecie przepustkę do dobrej pracy w biurze? Małżeństwo między bliskimi kuzynami? A dlaczego nie! Dziś nie do pomyślenia.

Ala wraz z Krysią, Słoniem, Inką, Basią, Maryjką i innymi panienkami tworzą wichrzycielski kolaż osobowości jakich nie brakuje nam także w dzisiejszym życiu. No i rzecz jasna Nina - wróg. Porażka antagonistki musi posłużyć za morał, ale taki z głową i sercem. Autorka szalbierczo nie wmusza w nas butelki tranu w jednej gałce lodów - proporcje są raczej na odwrót. A i sentymentalizmu to tylko ociupinę. Gdyż co najlepszego może zrobić taka młódka niż właśnie się zaręczyć? Michał z Górki cały czas trzyma rękę na pulsie, choć przez rok akcji jest dla czytelnika prawie przezroczysty.

Typowa lektura lekka, łatwa i przyjemna, w sam raz w przerwie między jakimiś ambitniejszymi. Punktację wymierzyłam dość wysoko, ale trzymam się tutaj zasady, by oceniać dzieło w odniesieniu do rodzaju i przeznaczenia. Rzecz jasna "Poczwarki..." przy "Nędznikach" czy "Wojnie i pokoju" nawet nie stały. W przeciwnym wypadku naprawdę brakowałoby mi skali i gwiazdek.

Tytułowa Wielka Parada to przydomek nadany przełożonej pensji przez jej podopieczne,zaś same poczwarki to jej uczennice.

"-Zastanawiam się nieraz-rzekła Wielka Parada-w co sie zmienia moje małe poczwarki.
-Na pewno nie w motyle-wyrwało się Basi.-Motyle żyja tak krótko...
-Ale kochają słońce..."

Książka napisana jest w formie pamietnika,przez jedną z uczennic klasy maturalnej,Alę.Ala wspomina czas,gdy jej drugim imieniem była naiwność,a czas mijał na nauce,żartach z koleżankami i okazjonalnych wizytach u wujowstwa,którzy ją wychowywali.Miłość zajmuje tu bardzo odległe miejsce,a własciwe wyznanie nastepuje na ostatnich stronach powieści.Fabuła książki osadzona jest w latach dwudziestolecia międzywojennego. Książka ta to typowa powieść pensjonarska,w charaktereze podobna nieco do książek Lucy Maud Montgomerry. ...

-Na pewno nie w motyle-wyrwało się Basi.-Motyle żyja tak krótko...
-Ale kochają słońce..."

Książka napisana jest w formie pamietnika,przez jedną z uczennic klasy...

Od tej książki zaczęła się chyba moja obsesja na punkcie okresu międzywojennego w Polsce. W wieku 13 lat przeczytałam Poczwarki z dziesięć razy. Moja kopia jest dosłownie zaczytana i nadal stoi na półce w mojej biblioteczce. Polecam. Książka ma nieodparty urok.

Powieść pensjonarska z prawdziwego zdarzenia. Polecam z pełnym przekonaniem, również ze względu na częste akcenty humorystyczne, a tych nie brakuje. Oczywiście, nie obyło się bez ckliwości, trudno.

• Akcja 52 książki (2021)
  • Polska
  • Dziecięce/młodzieżowe