Cud nad Wisłą: Bitwa warszawska 1920

Okładka książki Cud nad Wisłą: Bitwa warszawska 1920 Marek Tarczyński
Okładka książki Cud nad Wisłą: Bitwa warszawska 1920
Marek Tarczyński Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Seria: Bitwy Polskie [IWZZ] historia
99 str. 1 godz. 39 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Bitwy Polskie [IWZZ]
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
99
Czas czytania
1 godz. 39 min.
Język:
polski
Tagi:
historia Polski wojna polsko-bolszewicka
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
494
492

Na półkach:

Ciężka pozycja.
Obfituje w szczegóły: daty, godziny, nazwiska, stopnie wojskowe, planowane warianty operacji, udziały w walkach najdrobniejszych batalionów, ich wyposażenie, cytaty wypowiedzi dowódców, ale to właśnie powoduje, w połączeniu jeszcze z używaną w tekście gęsto terminologią wojskową, że przestaje to być książka popularna, a staje się bardziej skierowana do specjalistów.
Bardzo trudno uchwycić całościowy obraz sytuacji, z gąszczu mniejszych potyczek wyłowić kluczowe momenty zmagań... Żeby chociaż były mapki obrazujące kierunki działań formacji. Niestety. Czytelnik musi być doskonale zaznajomiony z geografią, bądź trzymać na kolanach otwarty atlas geograficzny.
Niemniej, przy pewnym wysiłku udało mi się wyłowić kluczowe zdarzenia, jak walki o Radzymin, stojący na jednej z dróg do Warszawy, walki Sikorskiego pod Ciechanowem z "cudem" braku komunikacji z 4 armią radziecką, kolejnym cudem, gdzie radzieckie dowództwo uznało znalezione przy poległym majorze Drojowskim plany kontrofensywy skoncentrowanych oddziałów Wojska Polskiego znad Wieprza za mistyfikację, nie blokując w żaden sposób tego planu działania, i wreszcie z ostatnim cudem, gdzie Stalin zmarnował potencjał 1 armii pod Lwowem... Dowiedziałem się też co było motywacją Lenina do ataku--pragnienie braterskiego uścisku z rewolucjonistami niemieckimi i wywołanie rewolucji w Polsce, a nawet w całej Europie... Podobno żołnierze radzieccy byli przekonani, że w Polsce proletariat stanie za nimi murem. Apetyt miałem jednak na uporządkowanie większej ilości informacji.
Wartościowe w książce są cytaty i opisy, które obrazują morale polskich żołnierzy--po prostu zwykłych ludzi, którzy nie raz na dźwięk kul nad głową w panice rozsypywali się do ucieczki (np. s. 48 "Oszołomieni ogniem artylerii, przerażeni ławą tyralier radzieckich, żołnierze polscy z 1, 4 i 12 kompanii zaczęli najpierw pojedynczo, a potem grupkami uciekać w kierunku Radzymina"). Pokazują przy tym również, jak zdeterminowana formacja, nie bacząca na straty własne, potrafi rozprawić się z nieprzyjacielem ("Rosjanie usiłowali ogniem załamać atak batalionu Szewczyka, lecz widząc, że tyraliera polska prze do przodu , nie bacząc na straty, sami zaczęli uciekać do wsi", s. 65)...
Na koniec książki przedstawiono pewne dywagacje odnośnie "ojca sukcesu"... Jak wiadomo, sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą. Tutaj wielu generałów kwestionowało autorstwo Piłsudskiego planu bitwy warszawskiej (na rzecz roli gen. Rozwadowskiego). Co ciekawe, "Rozpoczęła się nader przykra sprawa generałów, w konsekwencji której gen. Sikorski odsunięty został na boczny tor, gen. Zagórski zaginął bez wieści, a gen. Rozwadowski i Jaźwiński zmarli przedwcześnie" (s.97; Wikipedia podaje, że Rozwadowski był prawdopodobnie otruty)...
Reasumując, dla mnie to było trochę za trudne.

Ciężka pozycja.
Obfituje w szczegóły: daty, godziny, nazwiska, stopnie wojskowe, planowane warianty operacji, udziały w walkach najdrobniejszych batalionów, ich wyposażenie, cytaty wypowiedzi dowódców, ale to właśnie powoduje, w połączeniu jeszcze z używaną w tekście gęsto terminologią wojskową, że przestaje to być książka popularna, a staje się bardziej skierowana do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • Chcę przeczytać
    3
  • Historia
    1
  • Posiadam
    1
  • Historia Polski i okolic
    1
  • Własna biblioteczka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cud nad Wisłą: Bitwa warszawska 1920


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne