rozwińzwiń

Dumania pesymisty

Okładka książki Dumania pesymisty Aleksander Świętochowski
Okładka książki Dumania pesymisty
Aleksander Świętochowski Wydawnictwo: Sic! publicystyka literacka, eseje
111 str. 1 godz. 51 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Sic!
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
111
Czas czytania
1 godz. 51 min.
Język:
polski
Tagi:
felietony
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
76 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
62
29

Na półkach: ,

"Dumania pesymisty" to wprawdzie dumania i rozważania zamknięte w szczelnej formie eseju filozoficznego, lecz nie są one (w mojej ocenie) typowo pesymistyczne. Świętochowski jest pozytywnym pesymistą. W tej sprzeczności myślowej poszukuje odpowiedzi na nurtujące go pytania (głównie egzystencjalne i społeczne). Nie tylko poddaje pod wątpliwość idee i niepodważalne prawdy, ale przedstawia własną wizję rzeczywistości. Pesymizm Świętochowskiego różni się znacząco od pesymizmu np: Ciorana. Niektóre z jego spostrzeżeń były całkiem trafne i ciekawe, inne naprawdę innowacyjne i wyprzedzające jego epokę, choć często słabo uargumentowane. Nie jest to lektura, która zmieni nasze myślenie, ale na pewno je urozmaici i wzbogaci.

"Dumania pesymisty" to wprawdzie dumania i rozważania zamknięte w szczelnej formie eseju filozoficznego, lecz nie są one (w mojej ocenie) typowo pesymistyczne. Świętochowski jest pozytywnym pesymistą. W tej sprzeczności myślowej poszukuje odpowiedzi na nurtujące go pytania (głównie egzystencjalne i społeczne). Nie tylko poddaje pod wątpliwość idee i niepodważalne prawdy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
303
292

Na półkach: , ,

,,Dumania pesymisty" Aleksandra Świętochowskiego to tekst pod każdym względem bardzo ciekawy i nowy, bo stał się pewnym przełomem w epoce. Wydany w 1876 roku przekroczył granicę pozytywistycznego myślenia. Formą wypowiedzi przedstawia dumania autora, które reprezentowane są przez eseje: niespiesznie spisane, w których zawarta jest logika wypowiedzi oparta na skojarzeniach autora. Tytuł dzieła nasuwa nam pewną myśl, która podpowiada, że są to wewnętrzne doświadczenia jednostki. Jest to przełomowa próba pisania, gdyż Świętochowski posłużył się w swobodnej budowie konstrukcji, opartej na myśleniu i logiczności wypowiedzi. Autor przypatruje się wielu segmentom życia i stara się zauważyć wiele trybików, które napędzają świat, w którym uczestniczymy każdego dnia. Na wielu stronicach swojej pracy zastanawia się na nauką i wiele przypisuje roli kamienia, w którym dostrzega rolę szatana i pleśń świata. Dokąd zmierza owa nauka i na czym ona skończy się? Jaki wpływ wywiera na kulturze i na społeczeństwie? Świętochowski stara się obalać wiele wizji świata i skupia się nad tym, a raczej stwierdza, że tylko wątpienie jest jedyną formą poznania w życiu człowieka. Kultura i jej ramy wrastają w nasze życie często bez naszej zgody. Nie mamy na nie wpływu, ale zawsze pozostaje wolne myślenie, które może uratować nas od zguby. Tylko błądzenie człowieka jest aktem uczestnictwa w świecie, a pisanie, zdaniem autora, jest mocą sprawczą, która przekłada się na rzeczywistość. Zwraca uwagę na to, że siła drzemie w poszukujących i cierpiących ludziach. Bo to właśnie oni nie zostali spłaszczeni przez masową kulturę, która wrasta korzeniami w masowe społeczeństwo.
Moim zdaniem, książka to to bardzo przełomowe dzieło, gdyż zwraca uwagę na bardzo ważne tematy, jakże mocno obecne w dzisiejszym świecie. To obowiązkowa lektura dla odważnych czytelników, którzy tak jak autor, nie wpadli w masową kulturę i starają się przez to obronić własne życie, język i człowieczeństwo. Bardzo polecam.

,,Dumania pesymisty" Aleksandra Świętochowskiego to tekst pod każdym względem bardzo ciekawy i nowy, bo stał się pewnym przełomem w epoce. Wydany w 1876 roku przekroczył granicę pozytywistycznego myślenia. Formą wypowiedzi przedstawia dumania autora, które reprezentowane są przez eseje: niespiesznie spisane, w których zawarta jest logika wypowiedzi oparta na skojarzeniach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1359
32

Na półkach:

Świętochowski słusznie stwierdza, iż większość kwestii, które dla ludzi mają jakiekolwiek znaczenie w istocie jest tylko zlepkiem subiektywnych faktów, będących dla nas symbolami pewnych wydarzeń, utrwalanych w naszej pamięci. Ma również rację w tym aspekcie, że wszystkie te subiektywne fakty są w gruncie rzeczy umowne. Problem, jaki wynika z rozważań autora, nie uwzględnia jednak zasadniczej dychotomii pomiędzy istotą rzeczy a samą rzeczą. Istnieją bowiem dwie rzeczy na świecie, które są stałe i nie podlegają jakiejkolwiek relatywizacji: istnienie rzeczywistości oraz historia, która to istnienie opisuje. Tu z kolei zauważyłem ciekawą rzecz, mianowicie o istnieniu stałej rzeczywistości Świętochowski wspomina, jednak później poddaje to w wątpliwość. Uważam, iż tok myślenia autora staje się niezwykle problematyczny w momencie, gdy względność opanowuje wszelkie dziedziny życia społecznego, bowiem zaprzepaszcza dorobek dotychczasowego życia jednostkowego.

Świętochowski słusznie stwierdza, iż większość kwestii, które dla ludzi mają jakiekolwiek znaczenie w istocie jest tylko zlepkiem subiektywnych faktów, będących dla nas symbolami pewnych wydarzeń, utrwalanych w naszej pamięci. Ma również rację w tym aspekcie, że wszystkie te subiektywne fakty są w gruncie rzeczy umowne. Problem, jaki wynika z rozważań autora, nie uwzględnia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
228
23

Na półkach:

Świętochowski, jako jeden z pozytywistycznych publicystów, ukazuje w "Dumaniach pesymisty" swoje poglądy, zgodne z obowiązującymi ówcześnie trendami. Pisze między innymi o asymilacji Żydów, emancypacji kobiet. Dzieli się z czytelnikami ze swoją wizją świata, ze swoimi poglądami i opiniami, z którymi często trudno się zgodzić, jako że żyjemy już w zupełnie innej rzeczywistości.

Świętochowski, jako jeden z pozytywistycznych publicystów, ukazuje w "Dumaniach pesymisty" swoje poglądy, zgodne z obowiązującymi ówcześnie trendami. Pisze między innymi o asymilacji Żydów, emancypacji kobiet. Dzieli się z czytelnikami ze swoją wizją świata, ze swoimi poglądami i opiniami, z którymi często trudno się zgodzić, jako że żyjemy już w zupełnie innej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    109
  • Chcę przeczytać
    48
  • Posiadam
    15
  • Literatura polska
    6
  • Studia
    5
  • Literatura polska
    5
  • Ulubione
    4
  • 2019
    2
  • Filologia polska
    2
  • Klasyka
    2

Cytaty

Więcej
Aleksander Świętochowski Dumania pesymisty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także