Kain

Okładka książki Kain
George Gordon Byron Wydawnictwo: klasyka
klasyka
Kain

„Kain” jest być może mniej znaną książką Byrona niż „Giaur” lub „Korsarz”, ale na pewno nie mniej wartą przeczytania. Sam tytuł już naprowadza czytelnika na to, czego dotyczyć będzie książka oraz jaki wątek będzie ona poruszała. Byron wykorzystał biblijną postać i wątek, jednak w swoim tekście dokonał pewnych zmian, które dla niektórych (zwłaszcza osób wierzących) mogą być poruszające. Mimo wszystko kwestie poruszane w tej książce są bardzo interesujące i skłaniające do refleksji.

Kain jest tutaj nie tylko pierwszym mordercą i bratobójcą, który sprowadza na ziemię śmierć, ale także buntownikiem, który niczym Faust u Goethego buntuje się przeciwko niewiedzy. Kain nie jest jedynie postacią, która wzbudza niechęć, ale także kimś, komu można współczuć.

Lektura z pewnością zainteresuje osoby zafascynowane romantyzmem, ale także osoby zainteresowane tematyką biblijną, które na pewne rzeczy chciałyby spojrzeć z innej perspektywy.

Na półkach: , , , , , , , ,

9,5/10
Po lepszym przemyśleniu "Kaina" Byrona doszedłem do wniosku, że jest to naprawdę wybitny dramat. Angielski poeta wziął w nim na warsztat oklepaną i wręcz prostacką biblijną historię pierwszego zabójcy, czyli tytułowego Kaina. To co jednak z niej wycisnął przechodzi ludzkie pojęcie!

Początek jest dość zwyczajny - "pierwsza rodzina", czyli Adam i Ewa oraz ich dzieci (co ciekawe, także Ady i Selli, sióstr i małżonek Kaina i Abla),wspólnie zanosi modły do Boga. Kain jednak od razu daje się poznać jako romantyczny buntownik odmawiając modlitwy poprzez stwierdzenie, że po prostu nie ma za co dziękować Bogu, bo od Niego nic jeszcze nie otrzymał.

Ta buńczuczna postawa zostaje zauważona przez anioła Lucyfera, który zaczyna kusić Kaina i podsycać jego zwątpienie względem dobroci Boga. Ten iście faustowski motyw jest jednak znacznie lepiej wykorzystany niż w dramacie Goethego, u którego diabeł niesie głównie pewną jarmarczność. Byronowski szatan jest istotą niezwykle inteligentną i przebiegłą, bardzo subtelnie podburza on Kaina, czyniąc to niemal niezauważalnie. W czasie ich rozmowy wychodzi na jaw, że Kain cierpi na romantyczny weltschmerz, obsesyjnie myśli o śmierci, której jeszcze nie było na świecie (ta pojawi się dopiero z zamordowaniem Abla),nie potrafi pojąć dlaczego został obarczony pierworodnym grzechem rodziców, a w ułożonym przez Boga widzi tylko proces nieustannego niszczenia i tworzenia. Zaś Lucyfer, pokazując Kainowi rzekome dawne światy i szczątki preadamitów, czyli niedoskonałe prototypy ludzi, uświadamia go, że Bóg w istocie tworzy, ale aby niszczyć. W rozmowę miesza się ukochana Kaina, czyli jego siostra Ada, która prezentuje postawę zgoła odmienną - Ada bezgranicznie ufa Bogu i wierzy, że istnieje jakiś nieodgadniony dla ludzi sens Boskiego stworzenia. Lucyfer jednak nawet pomiędzy Kaina i bezgranicznie kochającą go Adę potrafił zasiać ziarno niezgody, stwierdzając, że ich miłość w rzeczywistości ma tylko cel prokreacyjny.

W swoich czasach ten dramat Byrona był uznany oczywiście za bluźnierczy i gorszący, z powodu samego faktu, w jaki sposób przerobiono biblijną historię z tradycyjną narracją zapowiadającą przykazanie "nie zabijaj". Kain w dramacie Anglika ostatecznie również zabija Abla, ale "niechcący", jakby zupełnym przypadkiem, w totalnym szale i niepoczytalności. Jego zbrodnia jest niejako koniecznością w boskim planie, a sama postać Kaina została przedstawiona z dużym współczuciem. Z jego myśleniem wręcz można się z łatwością utożsamić, choć Byron i tak pozostaje jednak w sferze myślenia chrześcijańskiego, a rozsądek pozostawia w rękach Ady. To jej sposób myślenia pozwala człowiekowi nie zwariować, to jej Byron przyznaje rację.

"Kain" to dzieło ponadczasowe, w przekładzie Paszkowskiego bardzo przyjazne współczesnemu czytelnikowi, a także całościowo o wiele bardziej przemyślane niż bardzo podobny tematycznie, ale gigantomański i boleśnie cierpiący na przerost formy nad treścią, choć wciąż bardzo dobry, "Faust" Goethego.

9,5/10

Kain poszukuje szczęścia w życiu bez Boga, lecz źle się to kończy.

Kain poszukuje szczęścia w życiu bez Boga, lecz źle się to kończy.

jedna z najagłupszych książek i prechistoryczny ból dupy upadłego jaki czytałem od ostatnich dwudziestu lat... naprawdę nikomu nie polecam... no chyba że ktoś lubi marnować czas...

Jak na co dzień unikam wszystkiego, co związane z religią, tak "Kaina" połknęłam w 1,5 godziny. Coś świetnego.

Śmierć jest złem, jeżeli wypływa z ręki Boga. A jeśli Bóg zabija człowieka i neguje go , nic nie może przeszkodzić człowiekowi w zabijaniu i negowaniu bliźnich. "Kain" to inne spojrzenie na biblijną przypowieść, krzyk wobec niesprawiedliwości. Bo przecież jakim prawem tylko ofiara Abla została przyjęta przez Boga?

Wyśmienite!

Wyśmienite!