Ludzie jak bogowie. W Perseuszu

Okładka książki Ludzie jak bogowie. W Perseuszu
Siergiej Sniegow Wydawnictwo: Współpraca Cykl: Ludzie jak bogowie (tom 2) Seria: Fantastyka Radziecka fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Ludzie jak bogowie (tom 2)
Fantastyka Radziecka
Wtorżenije w Piersej
Współpraca
1988-01-01
1988-01-01
Tadeusz Gosk
literatura współczesna literatura rosyjska XX wiek fantastyka science fiction

więcej Więcej

Jest to powieść rozpaczliwie słaba jeśli chodzi o kreację bohaterów i całej ludzkości. Niewiele lepiej jest w przypadku nieziemców. Ponoć interesujące są pomysły autora na technologię przyszłości, ale nie mnie – humaniście to oceniać.

Mogę polecić jedynie wyjątkowym fanom radzieckiej SF. Jest to bez wątpienia ważna pozycja w dziejach literatury fantastycznej, ale bardzo...

Po lekturze części drugiej, emocje które wzbudziła część pierwsza, opadły. I chociaż wciąż jest sporo innowacji to infantylny styl mocno się wybijał. Czułem się trochę jakbym czytał rosyjską wersję Barbarelli. Relacje między postaciami proste, wręcz naiwne. Ale wątki technologiczne, podbudowane fizyczną edukacją autora, są świetne. Sztuczne hodowanie organizmów,...

Gdy szukałem jakichś papierów w łapki wpadły mi te 3 niewielkie książki. Nostalgia mnie chwyciła, bo przeczytałem je mając lat 12. I pomyślałem ze może ktoś tego nie znać. A to błąd. Tak, to radziecka fantastyka, ale VSOP. Trzeba tylko przełknąć fakt że komunizm zwyciężył (bo według realiów funkcjonowania pisarza w ZSRR musiał tak napisać - była to oczywista oczywistość....

Zamysł paradoksalny nawet jak na fantastykę naukową. Połączenie opowieści o potworze Frankensteina ze space operą, gdzie nowe kuriozalne formy życia dosłownie co rusz pojawiają się na naszych oczach, a przestrzeń i czas znaczą tyle co (gwiezdny) pył. Dziwaczne, ale czyta się świetnie.

• Fantastyka
  • Galaktyka Gutenberga