Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC

2018-04-18
2018-04-18
Marvel DC komiksy

Okładka książki Top 10 Gene Ha, Alan Moore
Top 10 Gene Ha, Alan Moore...
Okładka książki Daredevil. Nieustraszony! Tom 1 Brian Michael Bendis, Rachel Dodson, Terry Dodson, David Mack, Alex Maleev
Daredevil. Nie... Brian Michael Bendi...
Okładka książki Moon Knight: Z martwych Warren Ellis, Declan Shalvey
Moon Knight: Z... Warren Ellis, Decla...
Okładka książki Vision Tom King, Michael Walsh, Gabriel Hernandez Walta
Vision Tom King, Michael W...
Okładka książki Czarny Młot - Tom 1 - Tajna geneza Jeff Lemire, Dean Ormston, Dave Stewart
Czarny Młot - ... Jeff Lemire, Dean O...
Okładka książki Hawkeye: Lekkie trafienia David Aja, Matt Fraction, Francesco Francavilla, Jesse Alan Hamm, Steve Lieber, Annie Wu
Hawkeye: Lekki... David Aja, Matt Fra...

Dość szybko się zdezaktualizowała, bo już możemy zobaczyć przesyt kina komiksowego. Byłoby lepiej skupiła się na samej historii i rywalizacji obu wydawnictw. Dodatkowo ciężko nie odnieść wrażenia, że autor większą uwagę poświęca Marvelowi i jego sukcesom.

Co prawda książka ma już kilka lat i doskonale wiemy w jakim stanie są filmy i seriale ze świata komiksów - od przesytu, wkładu setek milionów dolarów do wypuszczania coraz to więcej koszmarnych dzieł pokroju Flasha czy She-Hulk.
Tak sam reportaż może przedstawić początki powstania jak i całą genezę dwóch konkurujących wydawnictw.
Czyta się to miło, fajnie, przyjemnie i szybko. Konkretny minus jednak za zachowanie stronniczości względem Marvela, po lekturze miałem wrażenie że firma nie podejmowała złych decyzji, a nawet jeśli - była to 1 na 10 koszmarnych ruchów DC.

Czyta się to miło, fajnie, przyjemnie i...

Ogromny minus za niezachowanie bezstronności.

Ogromny minus za niezachowanie bezstronności.

Mimo, iż punktem wyjścia książki Reeda Tuckera, jest ukazanie trwającej wiele dekad rywalizacji pomiędzy dwoma najpotężniejszymi konglomeratami komiksowymi, to w zasadzie mamy tu do czynienia z prowadzoną dwutorowo, w sposób niezwykle błyskotliwy i ciekawy, historią wydawnictw Marvel i DC.

Autor nie bawi się w subtelności i w sposób dosadny i wyrazisty opisuje wszelkie bezpardonowe zagrania obu stron, ale też nie pomija wątków tryumfów i gigantycznych wpadek, wynikłych z działań, niepowiązanych z współzawodnictwem o prymat w dziedzinie komiksu super-bohaterskiego.

Jest to zdecydowanie jedna z najlepiej napisanych, najciekawszych i nieco obrazoburcza - zwłaszcza dla tych ślepo zapatrzonych w jedną lub w drugą ze stron konfliktu - publikacja około komiksowa, obejmująca w zasadzie kompletną historię obu wydawnictw - od ich zarania aż do czasów współczesnych, z uwzględnieniem boomu na kino super-bohaterskie, jaki nastał w ostatnich kilkunastu latach. Polecam mocno!

2089

Ciekawa pozycja. Myślę, że może zainteresować nie tylko fana komiksów (czy to DC czy też marvelowskich).

Opowieść snuta jest sprawnie, stosunek ilości anegdot do ważnych nazwisk jest prawidłowy. Nie mogę jednak powstrzymać myśli, że autor sympatyzuje bardziej z uniwersum Marvela. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że postanowił napisać książkę skierowaną do fanów jednej i drugiej frakcji.

Ciekawostki, ktore kazdy fan DC i Marvela pochlonie z przyejmnoscia.

Ciekawostki, ktore kazdy fan DC i Marvela pochlonie z przyejmnoscia.

2043

Przyjemna lektura pełna ciekawostek z historii wydawnictw komiksowych oraz najnowszych kinowych uniwersów.

Książka ma wiele informacji o historii wydawnictw DC i Marvel. Polecam ją osobom interesującym się superbohaterami z tych wydawnictw.

Powinienem dać mniej jako że wolę DC!

Powinienem dać mniej jako że wolę DC!

• Przeczytane w 2018
  • Literatura faktu