Okładka książki Wszechświat w chusteczce. Rozrywki matematyczne, a także zabawy, łamigłówki i gry słowne Lewisa Carrolla Martin Gardner
Martin Gardner Wydawnictwo: Prószyński i S-ka rozrywka
rozrywka
The Universe in a Hankerchief
Prószyński i S-ka
1999-01-01
1999-01-01
Wiktor Bartol
zagadki łamigłówki gry słowne Lewis Carroll

Bardzo oryginalna książka prezentująca łamigłówki, zagadki i matematyczne sztuczki wymyślone przez Lewisa Carrola. Wywołuje uśmiech na twarzy.

Trzeba być Mózgiem przez wielkie "M", aby stworzyć tak ciekawe, kreatywne, rozbudzające wyobraźnię i pełne kunsztu matematycznego łamigłówki, szyfry, sztuczki, zagadki, gry. Z moją kreatywnością i pojmowaniem matematyki wnet zrobiłam się mała.

Trudno orzec, czym jest ta książka. Zawiera elementy biografii Lewisa Carrolla, przedruki jego publikacji oraz analizę rzeczy, które wymyślał w celach naukowych i rozrywkowych. Gry słowne, liczbowe, logiczne i towarzyskie są ze sobą nierozłącznie związane, ponieważ autor "Alicji" był jedynym w swoim rodzaju geekiem epoki wiktoriańskiej. Człowiekiem, który w wolnych chwilach wymyślał szyfry na owe czasy jeszcze nie do złamania, albo zagadki i bajki dla dzieci swoich przyjaciół, chociaż po pewnym czasie niektórzy stwierdzili, że pisanie listów do ich nieletnich córeczek jest trochę dziwne i coraz rzadziej go zapraszali. A wiecie, co w tych listach było? Śmieszne wierszyki i zadania matematyczne.

Martin Gardner, który wybrał materiały do przedruku sam jest matematykiem, więc nie do końca wyczuł, które opracowania Carrolla będą bardziej przydatne czy bardziej zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. Na pewno nie jest to lektura dla osób z podejściem "nie rozumiem matmy, bo jestem humanistką".

Tłumacz bardzo się wykazał przekładając nawet rymowanki czy listy słów, których znaczenie w języku polskim nie było już istotne dla gry czy zagadki, bo mechanizm nie działał. Niemniej jednak czytelnik nie znający angielskiego na poziomie literackim, ma wszystko objaśnione czarno na białym, obok przedruku oryginalnych treści.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje opracowanie Memoria Technica. Lewis Carroll dobrał do każdej cyfry dwie spółgłoski i zaprezentował jak układać rymowanki, w których zawarte zostaną daty lub inne wartości liczbowe trudne do zapamiętania.

Natomiast dalej nie umiem z dwu umiejętnie zszytych chusteczek zrobić trójwymiarowej powierzchni jednostronnej, która obejmowałaby cały wszechświat :(

• Książki z dzieciństwa
  • Popularnonaukowe