Szepty dzieci mgły i inne opowiadania

Trudi Canavan Wydawnictwo: Galeria Książki fantastyka, fantasy, science fiction
fantastyka, fantasy, science fiction
978-83-62170-06-7
Agnieszka Fulińska
sora Velarin Initha Tagin Indria magia czarna wyższa Reny

Bardzo ciekawa kompilacja opowiadań od T. Canavan. Dobrze napisane, trzymają poziom. Traktowałbym jednak bardziej jako ciekawostkę niż dzieło na miarę Trylogii Czarnego Maga.

Po kilku latach od przeczytania pierwszych książek Trudi Canavan w końcu, za sprawą mojego prywatnego hobbita (loff Sareu <3), mogłam sięgnąć po zbiór opowiadań zatytułowany "Szepty dzieci mgły". Na wstępnie powiem, że cóż, krótkie formy od Trudi mnie nie zachwyciły. Fakt, były ciekawe, ale brakowało im tego, co jest w jej większych seriach - wciągającej fabuły i głębi....

Naprawdę polecam. Opowiadania te są niezwykle pomysłowe. Zyskałem dzięki nim jeszcze większy szacunek do autorki. W szczególności fanom Czarnego Maga i Zdrajcy, polecam przeczytać Szalonego Ucznia, który jest fajnym smaczkiem wyjaśniającym w końcu dokładnie to zdarzenie sprzed wieków. Które już tyle razy zostało wspomniane w cyklu.

Jestem całkowicie zauroczona tym zbiorem opowiadań. Zwykle mam problem z takimi książkami, bo opowiadania są na różnym poziomie. Tu miałam wrażenie, że każde kolejne jest lepsze od poprzedniego, ale wszystkie były cudowne na swój sposób. Wszystkie zawierają w sobie element magiczny i mam wrażenie, że zostały napisane z konkretnych powodów, bo z każdego da się wyciągnąć...

Opowiadania na jeden krótki wieczór - szybko je się czyta. Są dość krótkie - jak to opowiadania - a jednocześnie wystarczająco wciągające.

"Szepty dzieci mgły" to zbiór kilku krótkich opowiadań Trudi Canavan, autorki znanej mi z trylogii Czarnego Maga, której nie uważam za żadne arcydzieło, ale bardzo lubię. Historie są dosyć ciekawe, ale przewidywalne, nieoryginalne i pozbawione głębi. Autorka wielkiego talentu do pisania krótkich form nie ma, a przynajmniej ja go nie dostrzegam.

Chciałabym w tym miejscu...

Zbiór pięciu opowiadań. Teksty są raczej krótkie (acz to się nie rzuca w oczy, bo tak grubego papieru w książce to chyba jeszcze nie widziałam) i proste. Jeden wątek, bez zbytnich komplikacji, zazwyczaj wszystko opiera się na dwóch kluczowych decyzjach: jednej podstawowej, z której wynika cała akcja, i drugiej puentującej opowieść.

Opowiadanka z różnych rodzajów...

To moje pierwsze spotkanie z tą autorką, coś czuję, że nie będzie ostatnie

Lubię styl Pani Canavan. Szepty... podobały mi się równie mocno, co inne - do tej pory przeze mnie przeczytane - powieści tej autorki.

To nie jest moje pierwsze i pewnie nie ostatnie spotkanie z tą autorką - właściwie trudno mi powiedzieć czemu do niej wracam bo wcale nie uważam jej za wybitną.

Ta książka w porównaniu z pozostałymi tej autorki zadziwia zwięzłością - pierwszy raz cała historia zayka się na killkudziesięciu stronach a nie w kilku opasłych tomach :)

A co do opowiadań - jedne lepsze inne...

Dyskusje

3 231