Kozietulski i inni

Świat Książki
1997-01-01
1997-01-01
historia polski wojny napoleońskie

Ciekawie napisana, z humorem.

Ciekawie napisana, z humorem.

Ależ to była lektura! Jedna z ulubionych książek mojej młodości i chyba najlepsza rzecz M.Brandysa.

Ileż to razy podczas lektury wręcz kibicowałem Kozietulskiemu i innym szwoleżerom w ich bitwach oraz troskach. Do dziś pamiętam swój smutek po klęsce w 1813 – byłem wszak napoleonidą. Potem przejmował mnie niewesoły los bohatera w Królestwie Polskim.

Dziś cieszę się bardzo, że wczesna młodość za potwornie nudnych czasów Gierka upłynęła mi właśnie na tak formacyjnych lekturach, jak ta. I zarazem z całego serca współczuję dzisiejszym nastolatkom, którzy nigdy nawet nie dowiedzą się, ile stracili – dla samych siebie – spędzając całe dnie (a i noce) w kloace internetu, która zamiast formować, wypacza na zawsze ich umysły - w myśl zasady jesteś tym, co czytasz (no i piszesz - w sieci)....

Dziś cieszę się bardzo,...

Historia która nie nudzi :). Bardzo rzetelnie napisana.

Historia która nie nudzi :). Bardzo rzetelnie napisana.

Czyta się wspaniale! Patriotyzm i polityka>>>>
Książka o tematyce historii Polski, wolność Polaków zakuta w napoleońskie kajdany aż do Samosierry. Tytułowym bohaterem jest płk. Jan.L.H Kozietulski. Autor na podstawie listów Kozietulskiego i ujawnienia zawartości kufra prywatnego życia tytułowego bohatera przeplatanego sytuacją polityczną Polski na początku 19-go wieku. Zachowana ciągłość akcji ukazuje artyzm autora który ze strzępków wiadomości potrafił przedstawić historię patriotów polskich walczących o wolność Polski w mundurach obcego pana.

Czyta się wspaniale! Patriotyzm i polityka>>>>

Miłośnicy epoki wojen napoleońskich na pewno będą zachwyceni.

Miłośnicy epoki wojen napoleońskich na pewno będą zachwyceni.

Autor książki otrzymuje do wglądu listy Jana Leona Hipolita Kozietulskiego, które szwoleżer i członek gwardii przybocznej Napoleona wysyła do siostry i matki przebywających w Polsce. Korespondencja ta staje się główną osią książki, na której Marian Brandys kreśli obraz epoki Księstwa Warszawskiego uzupełniając go o relacje uczestników kampanii tamtego okresu , wycinki z warszawskich gazet i relacje kronikarzy epoki. Choć jest to książka historyczna, jej dynamika sprawia, że czyta się ją jak dobrą beletrystykę. Do tego wiele jej fragmentów pozostaje aktualnych do dziś, jak choćby układanie się Zachodu z Rosją, którego przegranym zawsze była i jest Polska:
"[Napoleon] Wyjaśnił delegatom, dlaczego odbudowę Polski uważa w danej chwili za niemożliwą. Polska to rzecz, przez którą zrywają się wszystkie układy z Rosją. Rosja doskonale wie, że jest dostępna dla ataku tylko przez Polskę...Cesarz nie może więc ściągać na siebie wiecznej wojny z Rosją, przynajmniej na razie..."

Z pewnością spodoba się entuzjastom napoleońskiej literatury Waldemara Łysiaka (choć obraz cesarza nie jest tu tak krystaliczny),a także wszystkim wielbicielom książek Wacława Gąsiorowskiego.

Genialna !

Genialna !

• historia
  • Przeczytane dawno temu
  • Zabory
  • Literatura, poezja, eseje i powieści

Marian Brandys Kozietulski i inni Zobacz więcej