Bić się czy nie bić

publicystyka literacka, eseje
1997-01-01
83-7129-424-7
historia polski historiografia esej historyczny

To chyba najczęściej wznawiana książka Tomasza Łubieńskiego. A kto to? Prozaik, dramaturg i eseista, a przede wszystkim autor kilkunastu powieści oraz rozprawek historycznych. W Bić się czy nie bić? przygląda się polskim powstaniom. Zaczyna jeszcze za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, który nie bardzo radził sobie z panowaniem, za to miał niezły PR. W krytycznym...

Niestety jestem w posiadaniu kiepskiego edytorsko wydania z 1989 roku, które o dziwo nie rozpadło się po przeczytaniu, ale za to nie ma w nim zamieszczonych w późniejszych wydaniach esejów o powstaniu warszawskim.
Przy tego typu książkach zawsze ubolewam nad moją kiepską wiedzą historyczną, która nie pozwala na docenienie ich w pełni. Dostrzegam jednak inne jej zalety, do...

Pisana pięknym językiem. Każdy kto tęskni do powstań narodowych powinien się z nią zapoznać.

Klasyka, ale jakos osobiście się nie zachwyciłem

• Historia
  • historia
  • Chcę w prezencie
  • II wojna światowa
  • Domowa biblioteczka

Tomasz Łubieński Bić się czy nie bić?