Chochoły

Okładka książki Chochoły
Wit Szostak Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża Cykl: Trylogia krakowska (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Trylogia krakowska (tom 1)
Lampa i Iskra Boża
2010-09-08
2010-09-08
978-83-89603-83-8

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

1973

Dziwna to trochę, ale też zaskakująca książka, którą mimo to czyta się z niemałym zainteresowaniem, w której Wit Szostak zręcznie połączył sagę rodzinną z elementami realizmu magicznego, a wszystko to pięknie opisane, sprawne i przystępne językowo, jednak snute powoli, bez jakiejś dynamicznej akcji.

Fabuła powieści koncentruje się wokół Domu – wielkiej, stuletniej, trzypiętrowej kamienicy przy ulicy S. w Krakowie, zamieszkiwanej przez wielopokoleniową rodzinę Chochołów. Ta kamienica jest dla bohaterów powieści całym światem, w zasadzie nic poza nią dla nich nie istnieje; w jej murach rodzą się nowi i umierają starzy potomkowie Chochołów, na poddaszu mają własną kaplicę, w piwnicach - rozległe katakumby, gdzie chowają zmarłych. Wszyscy razem, jeden na drugim, tworzą swój własny zamknięty świat.

Historia tytułowej rodziny Chochołów, opowiedziana przez jednego z jej członków - dwudziestokilkuletniego Janka, skupia się wokół kilku tematów. Jednym z nich jest zniknięcie Bartka, brata narratora, innym - powolny rozpad rodzinnych więzi, który swoje apogeum osiągnął po śmierci nestorki rodu babci Marii, co uzmysłowiło zbyteczność wielu rytuałów dnia codziennego i wewnętrzną pustkę.
Równolegle z poznawaną rodzinną historią rodu Chochołów, obserwujemy zmiany zachodzące w samym Krakowie, tym z naszej rzeczywistości, istniejącym naprawdę i tym nieznanym, wypełnionym legendami, Krakowie z naszych marzeń i wyobrażeń, jaki mógłby być, aktywnie kształtowany i zmieniany przez sny i marzenia jego mieszkańców.

Powieść Szostaka to bardzo rozbudowana alegoria, poruszająca w piękny i bardzo mądry sposób złożoność ludzkiej natury, niemożność zrozumienia drugiego człowieka i otaczającego świata. W tej powieści Kraków jest każdego dnia inny, zmieniając się w zależności od nastroju narratora i biegu wydarzeń. Choć nie jest to lektura z rodzaju lekkich, to jednak polecam.

Fabuła powieści koncentruje się wokół Domu – wielkiej, stuletniej,...

Saga rodzinna z elementami realizmu magicznego, o polskiej tradycji i samotności. Bardzo przyjemne wędrówki po Krakowie. Przepiękna polszczyzna typowa dla Wita Szostaka, poetycka, kwiecista. Uwielbiam!

Wspomniałem dziś, w rozmowie ze znajomą z LC, o książkach w moim życiu, które fundują mi "literacki odlot". Nie chodzi tu o obiektywną wartość, choć ta jest niezaprzeczalna, ale o specyficzne, stuprocentowe utrafienie w moją wrażliwość, w moje potrzeby. Przez takie książki przepływam wolno, wchodząc bezpardonowo w buty bohatera, staję się nim, tracąc świadomość spraw w tak zwanym realu.
"Chochoły" to rzecz o samotności. W rodzinie, w miłości, w mieście. Ja jestem człowiekiem samotnym. Dla mnie, subtelne studium cierpienia kogoś, kto wie, że nie można przekazać innej osobie swojego "jestem", to nie lada gratka. Fabuła dzieje się w głowie. Surowy dom i magiczny Kraków genialne to uzupełniają. Mistrzostwo.

"Chochoły" co prawda nie zachwyciły mnie tak jak poprzednie pozycje autora - nieco inny poziom języka, gry słowa, wieloznaczności. Nic w tym dziwnego - raczej nie znajdziemy pisarza, którego wszystkie książki będą na podobnym poziomie i podobnie będą trafiały w gusta czytelników. Jednak to, co urzekło mnie w pierwszej części trylogii krakowskiej to historia wielopokoleniowej rodziny Chochołów, zamieszkujących wspólnie pewną kamienicę przy ulicy S., przekształconą w jeden dom, zwany Domem. Drugi urzekający aspekt to pełne realizmu magicznego opisy Krakowa na kształt Wenecji, wędrówki uliczkami, które i ja na co dzień przemierzam. Trzecia rzecz to to, za co ceni się literaturę w ogóle - możliwość przejrzenia się w niej niczym w zwierciadle 😉.

Gratka dla amatorów realizmu magicznego. Bardzo przyjemnie było przechadzać się (oraz pływać) po ulicach Krakowa, zamiast po ścieżkach Ameryki Łacińskiej, jak u Marqueza czy Allende. Świetnie zbudowane postaci i ich profile psychiczno-behawioralne, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Narracja głównego bohatera kojarzyć się może z narracją głównego bohatera "Judasza" Amosa Oza. Zakończenie spadło na mnie ciężarem, ale tak chyba musiało być. Nie uważam, że niektóre fragmenty są przegadane - myślę, że pisanie treści było dobrze przemyślane, a monotonne, oniryczne opisy leżą w naturze gatunku. Chętnie sięgnę po drugą część trylogii, gdy tylko odpocznę nad literaturą faktu :)

Bardzo udana, chociaż jak zwykle autor myli tropy i wodzi za nos. Cieszę się, że udało mi się trafić na W. Szostaka, to takie pozytywne, że sprawne posługiwanie się piękną polszczyzną nie ginie - w zalewie polskiej słabizny i często jeszcze gorszej literatury tłumaczonej.

Przepiękny język, ale niestety całość przegadana. Momentami męcząca.

Przepiękny język, ale niestety całość przegadana. Momentami męcząca.

Powieść, która się snuje powolnym, sennym krokiem, zanurzając się krakowskie nastroje, nastroje mieszkańców Domu, kamienicy przy ulicy S. . Urzekła mnie ta piękna powieść, tak poetycznie ukazująca powierzchowność naszych relacji z otaczającymi nas ludźmi, sklejonych jedynie wspólnymi tradycjami i zwyczajami. Świat metafor, świat przepełniony grą pozorów, świat ukrytych prawd pod kolorowymi maskami. A w tle Kraków - utkane z mitów i marzeń miasto uśpionych królów.

Jeśli szukaliście powieści, która otuli Was pięknem języka… Możecie już przestać szukać. Chochoły Wita Szostaka to językowy majstersztyk, poetyckie mistrzostwo. Liryczna wędrówka po Krakowie osnutych oniryczną wizją. Ten język oblepi Was i… musimy to powiedzieć, wręcz Was przydusi, gdyż momentami te barwne metafory, te wyszukane środki językowe, jakimi naszpikowana była każda strona… to zbyt wiele, by nie traktować tej książki tylko jako obiekt naukowych rozważań, ale i czerpać z niej przyjemność.
Chochoły powierzchownie to opowieść o rodzinie noszącej właśnie to nazwisko (nawiązujące do Wesela Wyspiańskiego), pomieszkującej w kamienicy nazywanej przez nich Domem. Kamienicy, w której piwnicach znajdują się sarkofagi zmarłych członków rodziny, a na strychu kaplica. Kamienicy zdającej się być bezkresną plątaniną korytarzy, nieskończoną liczbą mieszkań dla wielopokoleniowej familii. „Dom” oddany jest tak niesamowicie, że wręcz dostaniecie klaustrofobii, czytając o prozie życie jego lokatorów, o ich zwyczajach i tradycjach; o tym, jak mijają się w pomieszczeniach i napotykają się.
Chochoły głębiej to studium samotności, poszukiwania własnego miejsca, milczenia, tajemnic… Banały, prawda? Pójdźmy więc dalej! Chochoły to historia o swojskości, nie tyle polskości, co swojskości, rodzinnych tradycjach i różnorakich obrządkach (jak sunący ulicami Krakowa karnawał). Sam Kraków to miasto wszędzie i nigdzie – raz bywa Wenecją pełną kanałów, raz starożytnym portem.
Wydawałoby się zatem, że to powieść idealna. Powieść, jakich mało. Powieść-arcydzieło. Sęk w tym, że tak nie jest. Chochoły swym poetyckim językiem w pewnym momencie zaczynają męczyć, gdyż nic nie kryje się za tą subtelną lirycznością. Gdzieś w połowie historia doznaje wypalenia i, mówiąc wprost, zaczyna nudzić, staje się opowieścią „o niczym”, rozmija się ze swym, ogromnym!, potencjałem i… ugh, jesteśmy tak źli, tak bardzo źli, że to nie wyszło, że główny sens zgubił się, rozpłynął między wątkami. Może Chochoły powinny być krótsze? Cóż, przekonajcie się sami!

Nie wiem co napisać, tyle wątków, tyle emocji, tyle fraz wartych zapisania, a poza tym Wenecja w Krakowie, pomysł niczego sobie.