Kup teraz - 15 ofert w cenie od 6.99 zł do 39.99 zł

Chochoły

Wit Szostak Wydawnictwo: Powergraph Cykl: Trylogia krakowska (tom 1) literatura piękna
2018-07-13
2010-09-08
Powergraph
Trylogia krakowska (tom 1)
literatura piękna
2018-07-13

Nie wiem co napisać, tyle wątków, tyle emocji, tyle fraz wartych zapisania, a poza tym Wenecja w Krakowie, pomysł niczego sobie.

Jeśli szukaliście powieści, która otuli Was pięknem języka… Możecie już przestać szukać. Chochoły Wita Szostaka to językowy majstersztyk, poetyckie mistrzostwo. Liryczna wędrówka po Krakowie osnutych oniryczną wizją. Ten język oblepi Was i… musimy to powiedzieć, wręcz Was przydusi, gdyż momentami te barwne metafory, te wyszukane środki językowe, jakimi naszpikowana była...

Czytanie tej książki to męczarnia, powinna mieć max. 250stron. Dokończyłem czytanie siłą woli, a nie było lekko.

Chyba jednak nie mój klimat.
Początek mnie zauroczył, ale jak zaczęło sie robić magicznie, rozpoczął się mój dyskomfort. Niestety do końca pozostał.
Duży plus za kulinarne opisy (szczególnie bigos zapadł mi w pamięć)

„Dom żył, pulsował, pochłaniał swoich mieszkańców. Czyż zagubienie nie jest sprzeczne z zamieszkiwaniem?Czy można zadomowić się w miejscu, które sprzyja zgubieniu drogi, w którym mieszka ponad dwadzieścia osób, bliskich, ale nieznanych, oglądanych w kapciach i szlafrokach, ale oddzielonych od siebie szybą jak nieprzekraczalną zaporą? Idea Domu zjadała samą siebie, im...

Tekst jest bardzo nierówny. Chwilami czyta się wartko, szybko, opisy bądź opowieści są fascunujące i wciągające, jak np. przypowieści o Śpiącym Królu i jego synach, co za każdym razem było metaforą ojca w śpiączce i jego dwóch synów - Narratora i jego brata Bartka. Jednak bywają też momenty nudne, nużące, chwilami się po prostu lekturą męczyłam.
Język jest naprawdę...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Potrzeba cierpliwości.

Wit Szostak w powieści „Chochoły” praktycznie zamknął cały świat w jednym Domu przy ulicy S. w Krakowie, w którym mieszka tytułowa rodzina Chochołów. Jeśli ktoś pisze książkę na ponad 600 stron to trudno ująć ją zgrabnie w nawias jednej stylistyki, a szczególnie kiedy autor obficie szafuje kwiecistym stylem, ładną polszczyzną i niebanalnym talentem...

Książka magiczna. Napisana pięknym, prawie poetyckim językiem. Po ostatnich szybkich i mocnych kryminałach musiałam się do spokojnej, sennej narracji przyzwyczaić. Niejako się w nią zanurzyć. Warto było.

Ciężko tę książkę ocenić i ciężko coś o niej napisać. Na pewno skłania do refleksji. Ale czy należy ją traktować jako swego rodzaju realizm magiczny czy też jako wielopiętrowe metafory? Opowiada historię rodziny Chochołów, Krakowa, Polski, a może kogoś/czegoś jeszcze innego? Chyba wszystko zależy od czytelnika.

Wita Szostka kocham bezwarunkowo od przeczytania "Oberków do końca świata". Po "Chochoły" sięgnęłam więc z wielkimi nadziejami. Nie zauroczyły mnie tak jak "Oberki", ale czytałam je z wielką przyjemnością. Mistrzostwo w posługiwaniu się językiem to na pewno wielki atut autora. Poza tym umiejętność stwarzania zamkniętych ograniczonych światów, które jednocześnie stanowią...

• Literatura polska
  • Polska