Zdumiewająca hipoteza, czyli nauka w poszukiwaniu duszy

Francis Crick Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Barbara Chacińska-Abrahamowicz, Michał Abrahamowicz
Prószyński i S-ka
mózg rozumowanie rozum nauka
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Barbara Chacińska-Abrahamowicz, Michał Abrahamowicz
Na ścieżkach nauki
mózg rozumowanie rozum nauka

Na półkach: , , , ,

Sama Zdumiewająca Hipoteza (w ślad za autorem piszę to wielkimi literami) jest bardzo trywialna i oczywista. Albo może i świeża, odkrywcza i zmieniająca spojrzenie na świat. Albo wręcz bluźniercza, heretycka, niewarta powtórzenia. I bzdurna. Zależy od tego, po której stronie barykady światopoglądowej się stoi. Głosi ona ni mniej, ni więcej, jak tyle, że źródłem naszej...

Czytałam ją wiele lat temu, a teraz trafiłam na informację o niej znowu. Nie mogłam sobie jednak przypomnieć co to za hipoteza była taka zdumiewająca, co sugerowałoby że wtedy dla mnie zaskakująca nie była.
Najwyraźniej musiało mi się wtedy wydawać naturalnym, że całość naszej aktywności umysłowej wypływa z fizycznej aktywności komórek i budulca naszych ciał (bez jakiejś...

W momencie wydania tej książki była ze wszech miar wyjątkowa, dziś jest już na polskim rynku kilka innych (lepszych) książek poruszających tematykę neurobiologicznego podejścia do wyjaśnienia tajemnicy umysłu (np. C.Koch, "Neuronauka na tropie świadomości")

Polecam jako wstęp do dalszych lektur w temacie

• Na ścieżkach nauki
  • Popularnonaukowe