Przekleństwo Adama. Przyszłość bez mężczyzn

Okładka książki Przekleństwo Adama. Przyszłość bez mężczyzn Bryan Sykes
Okładka książki Przekleństwo Adama. Przyszłość bez mężczyzn
Bryan Sykes Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Na ścieżkach nauki
Adam's curse. A future without men.
Prószyński i S-ka
2007-11-30
2007-11-30
Zofia Łomnicka
kobieta mężczyzna gatunek

Bardzo ciekawa książka traktująca głównie o chromosomie Y, odpowiadającym za to, że mężczyźni są mężczyznami. Autor klarownie i prosto rozpisuje się o naszych genach, o walce "samolubnego" kobiecego mtDNA (któremu "zależy" na żeńskiej płci dziecka) z męskim chromosomem Y. W lekturze przeczytamy, dlaczego w niektórych rodzinach rodzą się głównie dziewczynki, a w innych chłopcy, dlaczego "gejowski gen" przenosi się na kolejne pokolenie, mimo że homoseksualiści nie mogą się, przynajmniej w teorii, rozmnażać oraz o tym czy mężczyzn czeka zagłada (uwaga, spoiler: tak). Wraz z licznymi przykładami z historii ludzkości, całość tworzy naprawdę udaną książkę popularnonaukową.
Trochę smuci postawa autora, który za wszelkie zło świata obwinia mężczyzn, a zdanie kończące książkę, że po wyginięciu wszystkich mężczyzn Ziemia odetchnie z ulgą, nie pozostawia wątpliwości, że seksizm już dawno przestał być problemem dla kobiet, a zaczął dla mężczyzn.

Biologiem nie jestem ani w żaden sposób związany z tą nauką również nie byłem, więc do książki podszedłem jako totalny laik w tych tematach. Pierwsze kilkanaście stron czyta się bardzo przyjemnie i lekko, autor opisuję historię związana z tym, jak poznaje swoje korzenie, na stronach przewija się głównie genealogia i prosta genetyka.

Dla mnie osobiście problem pojawił się w dalszej części książki, gdy autor zaczyna brnąć w szczegóły dotyczące dziedziczenia, oraz budowy DNA, zabrakło mi trochę szerszego wprowadzenia, co nie zmienia faktu, że rozdziały te są cały czas dość dobrze zrozumiałe, aczkolwiek osobom nieobeznanym z tematem (takim jak ja :)) mogą sprawiać problemy i czytane zamienia się w studiowanie. Ostatnią częścią książki są historie pojedynczych rodów oraz rodzin, w których występują nietypowe przypadki dla genetyka, tą część czyta się najłatwiej w całej książce, ale jednocześnie jest ona najmniej ciekawa.

Dla mnie osobiście problem pojawił się w...

Ciekawa książka o ewolucji płci oraz o płodności w różnych kontekstach, m.in. medycznym i historycznym. Głównie jednak skupia się na aspektach ewolucyjnych. Niektóre fragmenty, opisujące historie różnych rodów trochę mi się dłużyły i przerzucałem strony, ale generalnie książka warta przeczytania. Dowiedziałem się z niej też paru nowych rzeczy, także tym bardziej polecam.

swietna

swietna