Dom Radziwiłłów

Okładka książki Dom Radziwiłłów Stanisław Cat-Mackiewicz
Okładka książki Dom Radziwiłłów
Stanisław Cat-Mackiewicz Wydawnictwo: Czytelnik historia
historia
Czytelnik
1990-01-01
1990-01-01
8307019710
historia Polski Radziwiłł rodzina arystokracja ród Litwa

Liczyłem na ciekawą historię tytułowej rodziny, ale spotkał mnie zawód. Autor, którego pióro lubię już na wstępie rozczarowuje stwierdzeniem, że nie będzie to monograficzne opracowanie dziejów rodu, lecz jedynie taki rys. Może byłoby to jeszcze do uratowania, ale jest jednak za dużo dygresji "ogólno-historiozoficznych" nie za bardzo związanych z daną osobą.

Styl - jak zawsze u Cata - najwyższej klasy, ale liczba błędów merytorycznych i trochę zwichrowana narracja wskazują na niedopracowanie książki i mogą lekko irytować. Ostatecznie i tak czyta się przyjemnie, bo to Cat i nie ma takiej rzeczy, której by mu się nie wybaczyło.

Bardzo ciekawie napisana książka przedstawiająca dzieje dynastii Radziwiłłów od XIV wieku do lat trzydziestych XX wieku. Zaletą książki jest to, że jest napisana prostym i łatwym językiem dlatego moim zdaniem książkę może przeczytać każda osoba, która chcę poznać dzieje dynastii Radziwiłłów.

Pióro lekkie, ale też dużo wycinków wyjętych z innych prac. Widać także niedopracowanie książki. Mimo tego książka warta polecenia.

Mackiewicz, Cat, jak to on, pomyłek w datach i w imionach często dużo, lecz nie zmienia to faktu, że pióro Cata i jego proza jest niesamowita. Po prostu, człowiek ten potrafił pisać.

"Polska jest w ogóle jak ta piękna i rozumna kobieta, która odrzuca inteligentów, a kocha się w durniach."

Tak ocenił autor książki nasze wybory królów i przywódców państwa.
Stanisław Mackiewicz deklaruje się być Litwinem, a później dopiero Polakiem. Choć twierdzi, że to niczego nie umniejsza. Ot, taki patriotyzm lokalny. To dość istotne, gdy chce się oceniać wartość merytoryczną tej książki.

Mackiewicz uważa ród Radziwiłłów za jeden z najmądrzejszych i najpotężniejszych w Polsce. Przede wszystkim chwali. Dostrzega niedociągnięcia, ale wspomina o nich tylko mimochodem. Uważa, że wiele zawdzięczamy jako Polacy właśnie Radziwiłłom.
Nie mnie oceniać prawdę historyczną, bo nie mam wiedzy na ten temat.

Książka ma formę eseju, w którym autor swobodnie wędruje w czasie i przestrzeni. Chwilami można się pogubić w koligacjach, ale nie one są istotne, a dygresje autora.

Warto przeczytać, pomyśleć, skonfrontować ze swoją dotychczasową historyczną wiedzą. Niestety, z wieloma tezami autora muszę się zgodzić, choć są one chwilami bolesne.

Czasy się zmieniły. Nazwisko Radziwiłł tylko przez moment było trochę ważne, ale polskie piekiełko trwa nadal.

Tak ocenił autor książki nasze wybory królów i przywódców państwa.

Książka jest ewidentnie nieskończona i niezwykle dobrze oddająca sposób pisania książek przez Cata. Niektóre elementy są jedynie powtórzeniami poglądów Cata wyrażonymi w innych miejscach dokładniej.

Mackiewicz jest konsekwentny w uwielbieniu dla Litwy i Litwinów, przy czym zawsze jest o Litwin Polak. Mi się to podoba. Książka trochę rozwleczona, ale trzeba wybaczyć. Ciekawie się czyta. Polemizować bym nie chciał. Z częścią tez się zgadzam, z częścią nie. I tyle:)

Dom Radziwiłłów to książka jak sam tytuł wskazuje o rodzinie Radziwiłłów. Nie jest to stricte historyczna książka. Jest to raczej zbiór opowiastek o rodzinie Radziwiłów przez wieki. Cat-Mackiewicz jest dziennikarzem nie historykiem, więc spogląda na historię tego rodu z własnego punktu widzenia. Książka jest pełna barwnych opowieści o poszczególnych członka tego rodu.
Bardzo mi się podobała, polecam wszystkim. Jedyny minus, to wstawki w języku francuskim, którego nie znam, a nie stety nie są tłumaczone w książce na polski.

Bardzo subiektywna, wyrywkowa historia rodu Radzwiłłów.
Dla osób lubiących specyficzny styl Mackiewicza, wyrywkowość w analizowaniu źródeł, czasami niedokładność w przedstawianiu faktów książka godna polecenia.
Dla osób szukających bardzo dokładnego opisu rodziny Radziwiłłów, książka nie powinna stanowić jedynego źródła wiedzy.

Bardzo subiektywna, wyrywkowa historia rodu Radzwiłłów.

• Historia Polski
  • Z historią w tle
  • historia
  • Polska
  • Do kupienia
  • Kresy

Dodaj cytat z książki Dom Radziwiłłów