O poprawie Rzeczypospolitej

Andrzej Frycz Modrzewski publicystyka literacka, eseje 88 str.
2005-01-01

Siedmioróg
publicystyka literacka, eseje
lektury Modrzewski Frycz Rzeczpospolita historia poprawa szkoła

Porównaj ceny i

Jedna z pierwszych studenckich lektur na historię literatury, jaka faktycznie mi się całkowicie spodobała. Niezwykle aktualna, niezwykle inteligentna, a cytatami można wręcz rzucać bez większych zmian. Modrzewski umie pisać, umie tłumaczyć i umie prowadzić dialog z czytelnikiem, nie popadając jednocześnie w przesadę i zbytni dydaktyzm.

Na półkach: , , , , ,

[TO SIĘ NIE NADAJE DO NAUKI NA STUDIA TYM, CO SIĘ NIE ZAPOZNALI CHOĆ POBIEŻNIE Z TREŚCIĄ]

KSIĘGI PIERWSZE; O OBYCZAJACH
Przedmowa
I. Co jest rzeczpospolita?
II. Jako są różne rzeczypospolite? (monarchia, oligarchia, policja. Ideałem połączenie wszystkich.)
IV. Jako wiele należy na zwyczajach za ustawę wziętych, o których zwyczajach tu rozmowa jest
V.
VIII. Jakie ćwiczenie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W XVI wieku było to prawdopodobnie najbardziej odważne dzieło traktujące o problemach społeczno-politycznych, które drążą najwyższe szczeble władzy. Wydane dziś też byłoby na czasie, bo nie sposób nie odnieść wrażenia, że im wyższe warstwy się analizuje, tym więcej zła się wyławia. Szkoda, że nie da się z tym nic zrobić.

„O poprawie Rzeczypospolitej” to naprawdę ciężki, czytelniczy kawałek chleba. Przedarcie się przez zawiłości szesnastowiecznej składni, nawet przy pomocy przypisów i ogromnej pracy redaktorów, którzy poniekąd przetłumaczyli ten utwór „z polskiego na nasze”, wymaga dużego nakładu cierpliwości. W moim przypadku wytrwałość została nagrodzona, bo zaskoczyła mnie wywrotowość...

• Renesans
  • Studia