Poetyka

Arystoteles
językoznawstwo, nauka o literaturze 165 str.
Περὶ ποιητικῆς

Ossolineum
językoznawstwo, nauka o literaturze
poetyka Arystoteles

Kup książkę

Cechą charakteru może być np. męstwo, ale przecież nie jest stosowne dla kobiet być mężną lub uczoną.

Te uczucie kiedy wreszcie znajdujesz źródło, z którego pochodziła większość informacji sprzedawanych ci w szkole jako ,,pewniak". Dobrze wiedzieć, że to wszystko, czego nauczyli mnie o tragedii to nie są jakieś wymysły systemu edukacji.

Wielość ciekawych sformułowań i myśli; oraz fakt pionierstwa Arystotelesa w ujęciu poetyki, sugeruje iż jest to arcydzieło i taką też ocenę wystawiam. Krótkie dzieło, ale pełne na ówczesne czasy, nowości i świeżego spojrzenia. Dzisiaj może nie zachwycać, ale kontekst historyczny, przy czytaniu dobrze jest ujmować. Trochę filozofii, trochę literaturoznawstwa i gatunków literacki...

To co przeczytałam oczarowało mnie bezkonkurencyjnie. Nie wiem czy Arystoteles miał taki styl czy też tylko Poetykę tak napisał Jest to pozycja naprawę warta tego by ją przeczytać i to nie raz czy dwa, ale by wracać do niej po parę razy.

Arystoteles jako pierwszy zechciał podźwignąć trud podziału literatury, której i tak mało było za jego czasów. Zrobił wgląd w formy, które dopiero co zaczynały się rozpowszechniać. Wykazał zasady mimesis i katharsis. Przyjrzał się naśladowaniu poezji( w tym pierwszym rozumieniu) i stworzył w pewnym sensie sztukę początkowej literatury. Książka Arystotelesa odsyła do samych pocz...

Moje pierwsze spotkanie z teorią literatury. Lektura "Poetyki" wyjaśnia m.in. jak powinna wyglądać prawidłowo napisana tragedia. Muszę powiedzieć, że dzięki tej lekturze inaczej patrzę na przeczytane dotąd tragedie - wiele zabiegów jest teraz zrozumiałych.

Ksiazka jest z pewnoscia bardziej lektura obowiazkowa dla kazdego autora piszacego niz dla czytelnika.

Dla mnie każdy powrót do tej książki jest sięgnięciem wprost do źródeł literatury:) warto czasem odbyć te podróż, choćby po to, by uświadomić sobie antyczne spojrzenie na jej podziały, funkcje i znaczenie

Dodaj cytat z książki Poetyka