Pieśni

historia literatury literatura piękna renesans pieśni
poezja
2008-01-01
historia literatury literatura piękna renesans pieśni

"Czego chcesz od nas Panie..."

"Jan znał życie" - tak skomentował tekst jednej z pieśni przyjaciel, który trafił w zasięg mojej potrzeby dzielenia się nowym odkryciem. Po paru już latach od ukończenia szkoły i kroczenia dorosłymi ścieżkami wróciłem do zbioru pieśni Kochanowskiego i przeżyłem pozytywny szok - Jan był naprawdę mądrym, niezwykle utalentowanym człowiekiem, potrafiącym celnie opisać...

,,Pieśni" są wspaniałym dorobkiem Jana Kochanowskiego. W utworach widać, że poeta renesansowy dwoił się i troił, by jego dorobek autorski był jak na najwyższym poziomie. Z pewnością wzorcował się na autorach antycznych, lecz robił to jako pierwszy i jedyny polski autor. Pieśni po pierwszych czytaniach wydają się być łatwe do zrozumienia, lecz gdy sięgniemy po głębię tekstu...

słabe

Przyznam, że ,,Pieśni" są wspaniałymi którkimi formami(szybko się czyta), z którymi każdy powinien mieć kiedyś do czynienia. Kochanowski był bardzo dobrym twórcą, doskonałym rzemieślnikiem, który z pewnością wiedział, że pozostanie nieśmiertelny w poezji, twórczości, etc. Polecam!

Jakoś przypadły mi do gustu bardziej niż 'Treny'.

Absolutna podstawa naszej kultury. Nieznajomość pieśni Kochanowskiego to czysta ignorancja.

Genialne dzieło pióra naszego wybitnego poety.Znakomity język, choć miejscami bywa trudny. Polecam wszystkim, gdyż warto poszerzać swoją wiedzę o doskonałych polskich wybitnościach.

kolejna z lektur obowiązkowych studenta FP - da się przeżyć :)

• Poezja
  • Filologia polska