Przypuszczam, że wątpię

Okładka książki Przypuszczam, że wątpię Bohdan Łazuka, Karolina Prewęcka
Okładka książki Przypuszczam, że wątpię
Bohdan ŁazukaKarolina Prewęcka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2010-09-21
2010-09-21
Łazuka kino

Okładka książki Papcio Chmiel udomowiony Monique Chmielewska-Lehman, Artur Chmielewski, Karolina Prewęcka
Papcio Chmiel ... Monique Chmielewska...
Okładka książki Przypuszczam, że wątpię Bohdan Łazuka, Karolina Prewęcka
Przypuszczam, ... Bohdan Łazuka, Karo...

„Przypuszczam, że wątpię” przypomina nam sylwetkę Bohdana Łazuki. Książka ma format wywiadu z nim, a barwny obraz tej nietuzinkowej postaci w formie krótkich, zamkniętych w odrębne rozdziały wypowiedzi „malują” dodatkowo inni ludzie sceny, z którymi aktor ten występował lub którzy byli mu towarzysko bliscy. Książka, choć przypomina liczne role tego artysty, zapewne nie do końca wyjaśni - zwłaszcza młodszym czytelnikom - na czym polegał fenomen tego artysty. Ja pamiętam Go i będę zawsze pamiętać z wybitnych kreacji, w których - z chwila pojawienia się na scenie - natychmiast skupiał na sobie uwagę widza. Nie działo się to przypadkowo, gdyż Łazuka w każdym epizodzie uwidaczniał swój nieprzeciętny talent aktorski, a gdy wymagała tego rola – także artysty znakomicie śpiewającego i wybitnie uzdolnionego ruchowo. Jego talent komiczny mieliśmy okazję podziwiać także w występach kabaretowych. Wprawdzie - jak sam kiedyś nam śpiewał „nie grał nigdy głównych ról”, gdy jednak już zagrał lub zaśpiewał, choćby drobny epizod, przyciągał wzrok i uwagę. Łazuka był i dla mnie nadal jest artystą wybitnym. Uważam go także za najbardziej wszechstronnego spośród polskich aktorów.
Samej książki nie zaliczę do szczególnie udanych, gdyż nadana jej forma wywiadu robi na mnie wrażenie sztuczności. Nie zawsze zadawane pytania dobrze korespondują z treścią wypowiedzi. Tym niemniej - dobrze, że powstała.

„Przypuszczam, że wątpię” to wywiad z Bohdanem Łazuką, przeprowadzony w 2010 roku przez dziennikarkę Karolinę Prewęcką. Na ogół lubię tego typu książki i czytam je z dużą przyjemnością. W tym wypadku przyjemność była raczej średnia. Raziły mnie ciągłe powtórzenia – po kilka razy czytałam o tym samym w różnych rozdziałach. I nie wiem, czy to wina kiepskich pytań czy też bijącej z niemal każdej strony potwornej megalomanii samego aktora. Po przeczytaniu tej książki jakoś lubię Bohdana Łazukę mniej niż przed lekturą „Przypuszczam, że wątpię”.

7 gwiazdek nie tyle za treść co za znaczenie Bohdana Łazuki dla kultury polskiej zwłaszcza w okresie PRL. Warto zapoznać się z wieloma ciekawostkami z życia tego wybitnie utalentowanego artysty.

Moja recenzja:

Moja recenzja:

Bardzo ciekawa postać polskiego kina i teatru można powiedzieć, że wręcz kultowa ale sama książka drętwa i laurkowa.

strasznie mało interesująca książka, a spodziewałem się dużo więcej. Zestaw anegdotek w których pan Łazuka opisuje jaki to jest utalentowany, zabawny i ile osób zna. Nie krytykuję, bo może i ma do tego prawo, ale mnie to nie interesuje. Nie dokończyłem jej nawet czytać, może kiedyś jak będę się naprawdę nudził to doczytam.

Bardzo dobrze się czyta! Łazuka ma do siebie duży dystans, a jednocześnie emanuje od niego miłość do życia. Artysta niezwykle łapczywie chwytający życie i próbujący wycisnąć z niego wszystkie soki. Książka to skarbnica wielu ciekawostek z życia teatru, gwiazd, PRL-u. Łazuka jakby głaszcze swoją przeszłość i wszystko co się z nią wiąże, wzdycha z tęsknotą za prawdziwym teatrem, za sztuką, za artystami-aktorami, a jednocześnie uśmiecha się do współczesności, która może trochę przestała go doceniać, a szkoda!

Nie przepadam jakoś szczególnie za bohaterem tej książki, ale chyba przyjdzie mi zmienić zdanie. Ciekawy człowiek i ciekawa opowieść o czasach PRL-u.

Kolejna książka,która okazała się bliską mojemu sercu.Kolejna biografia genialnego człowieka,mojego ukochanego aktora-Bohdana Łazuki.Czy jest ktoś w Polsce,kto nie zna i nie podziwia cudownych kreacji stworzonych przez tego pana?Chyba nie.Mało jednak wiedzieliśmy tak naprawdę o nim samym,jego życiu i jego drodze do sławy.Karmiono nas wiadomościami o jego ślubach i rozwodach pomijając jakby od niechcenia jego dokonania artystyczne.Niesłusznie.Bohdan Łazuka to uczeń samego Sempolińskiego.Aktor,który uczył się i pracował z największymi.Adolf Dymsza,Stanisława Perzanowska,Bogumił Kobiela to tylko kilka wielkich postaci,z którymi był bardzo blisko.to niezapomniany aktor,grający w Kabarecie Starszych Panów.To wreszcie cudowny artysta estradowy.Książka jest wspaniałym wywiadem z panem Bohdanem>Pełno w niej humoru i historyjek,które uległyby zapomnieniu,lub nigdy byśmy o nich nie usłyszeli.Przypomina nam postacie i wydarzenia niesłusznie zapomniane.Dobrze,że powstają takie książki i można je przeczytać,odświeżyć swoją pamięć ,odkurzyć pamięć o wielu wielkich postaciach naszego kina i teatru.

• Biografie
  • Film
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Przypuszczam, że wątpię