Ostatni eksperyment

Okładka książki Ostatni eksperyment Julia Iwanowa
Okładka książki Ostatni eksperyment
Julia Iwanowa Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Z kosmonautą fantasy, science fiction
Z kosmonautą
Posliednij ekspieriment
Czytelnik
1989-01-01
1989-01-01
Janusz Majewski
science fiction uczucia mutacja

Głupie jak but, szczególnie tok myślenia głównej bohaterki i zakończenie. Mimo tego dotrwałam do końca noi nie mogę powiedzieć, że jest przewidywalna.

Zaskakująco dobra książka - ciekawy nietypowy pomysł, ale to tylko książka dla ludzi inteligentnych i oczytanych w klimatach s-f. Wydaje mi się że nie spotka się z dobrą oceną u licealisty. Wymaga pewnego poziomu znajomości światów s-f, konwencji jakie były popularne w dekadzie kiedy ta książka powstała, a to też jest ważne - dla jej pełniejszego zrozumienia. Mnie się podobało, wciągało, jak siadłem, to wstałem dopiero po zakończeniu.

Na początku, czyta się dość opornie, ale na końcu pozostaje niedosyt.

Na początku, czyta się dość opornie, ale na końcu pozostaje niedosyt.

Dla mnie książka genialna. Opowiada o tym jaka przyszłość czeka Ziemie, a że zdarzy się iż ludzie zatracą "człowieczeństwo" w to nie wątpię. Jesteśmy coraz bliżej tego.
Instytucja gdzie można umrzeć z wyboru, popełnić samobójstwo legalnie, zawsze mnie fascynuje. ;)
Wątek miłosny, którego nie lubię, nie przeszkadzał mi. Bez niego nie byłoby tej książki.

Pani Naukowiec robi eksperyment, przenosi się na inna planetę, wciela w młoda Nicole (19l.) a sama jest 127-letnią. Na planecie Beta nie ma uczuć wyższych. Ciężko mi było czytać i rozumieć co czytam , szczerze mówiąc. W tej książce tak wiele jest wymyślone i nieracjonalne , że aż ciężko mieć o niej jakiekolwiek zdanie.

Książka ni to ciekawi, ni to nudna. Taka o; do przeczytania. Tematyką mi nie spasowała gdyż nie lubię w literaturze robotów itp.
Czytając tą książkę, nasunęła mi się myśl, że w cale nie musimy czekać na "Ziemię-Beta" gdyż my, ludzkość tutaj, dąży do tego by życie stało się takie jak w tej lekturze. Niestety wydaje mi się, że tego już nikt nie powstrzyma.

Gdy trafia się w lokalnej bibliotece na książkę, której nikt przed nami nie czytał, mamy przedziwne wrażenie - depczemy po niemal bezludnej wyspie, czytamy znaki zostawione przez autora, by wysłać w świat relacje z "terra incognita". Bywalcy bibliotek z reguły kursują do półki z napisem NOWOŚCI, a ja chwyciłem za starą zakurzoną książeczkę, nie powieść przecież, pt. "Ostatni eksperyment" autorstwa Julii Iwanowej.

Serio, książki przede mną NIKT nie wypożyczył. W środku tkwiła wciąż archaiczna poszarzała karta biblioteczna, na której nie zapisano ŻADNEJ adnotacji.

Stara panna. (Wszystkie singielki przepraszam)

Sama opowieść jakoś nawet się broni. Początek jest nerwowy, szybko rośnie napięcie. Dzięki prostym trikom fabularnym Autorce udaje się błyskawicznie wprowadzić czytelnika w sam środek świata przedstawionego. Okazuje się, że oprócz naszej poczciwej Ziemi w kosmosie istnieje Ziemia Beta, zaludniona... No, zaludniona ludźmi, bo kim by innym? Nasi próbują zagadać z Tamtymi, ale Tamci nie mają ochoty, bo... No, po prostu nie mają ochoty, a przy okazji zestrzeliwują nasz statek kosmiczny, którym leciały kobiety, starcy i dzieci.

Jedno więc wydaje się być pewne - nie będzie łatwo w przyszłości się dogadać, a przeprosiny i bombonierka "Merci" nie wystarczą, by zapomnieć o trudnych początkach znajomości.

Mamy zwrot, a w zasadzie gwałtowny przeskok - poznajemy główną bohaterkę, która jako starsza zgorzkniała właścicielka firmy oferującej eutanazję na życzenie, eutanazję w całkiem miłym anturażu dodajmy, snuje marzenia o wiecznej młodości. I dostaje od losu prezent - do jej firmy trafia młoda piękna kobieta, która pragnie popełnić bezbolesne samobójstwo. Nasza bohaterka dysponując maszyną do przeszczepiania tożsamości, uśmierca kwitnące dziewczę, a sama w jej ciało przenosi swą własną, przechodzoną już nieco osobowość.

Mało? Bohaterkę czekają spore problemy, bo jędrne i świeże ciałko to jedno, a drugie to fakt, że dziewczyna, której popełniono samobójstwo okazuje się być tajną agentką rozpracowującą pewnego iluzjonistę - obiekt zainteresowania służb specjalnych planety...

Książka oferuje sporo niespodzianek, wiele wiraży i ostrych zakrętów, na których prawdopodobieństwo tej historii omal się nie roztrzaskuje. Jednak nie jestem pewien, na ile Autorka z rozmysłem prowadziła czytelnika aż tak krętą ścieżką. Intuicja podpowiada mi, że być może sama nie do końca wiedziała, czym skończy się ta historia. Być może to jakiś egzotyczny owoc improwizacji, wolnej ręki, jaką dała sobie w momencie, gdy rozpisała kilka pierwszych scen? Nie wiem

Jednak ciepło myślę o tej książeczce - z reguły drażni mnie niemiłosiernie mieszanie rozważań o miłości (tak, "Ostatni eksperyment" to również specyficzna love story) i literatury s-f, jednak tym razem opanowałem nerwy i otrzymałem w nagrodę wcale niegłupią historię o odwadze, poświęceniu i człowieczeństwie...

Jak na skromniutką starą pannę, jej towarzystwo było całkiem przyjemne. Tylko bez podtekstów, proszę.

Dość ciekawa książka, ale nie przepadam za wątkami fantazy..
dobrze napisana, łatwo i przyjemnie sie czyta. Jedna gwiazdka w górę za wątek miłosny :D

Dość ciekawa książka, ale nie przepadam za wątkami fantazy..

• Science Fiction
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Przeczytałem, odłożyłem, zapomniałem
  • Fantastyka, sci-fi
  • Seria z kosmonautą

Dodaj cytat z książki Ostatni eksperyment