Na zachód po trupie Polski

powieść historyczna
Prószyński i S-ka
2009-01-01
2009-01-01

Szeroki wachlarz zagadnień, związanych z bolszewicką Rosją, powoduje iż dla ogromnej rzeszy historyków i publicystów, próbujących zmierzyć się z tą problematyką, staje się ona niewyczerpanym źródłem badań i odkryć, przybliżających nas, stopniowo, do zapełniania wielu, mimo upływu dekad, białych plam na jej obliczu. Niewątpliwie jednym z takich właśnie aspektów była, realizowana z rozmachem (na różnych polach i przy pomocy różnych metod i środków) próba przeniesienia i rozszerzenia rewolucji komunistycznej na Europę a później na cały Świat.

Jej eksport stał się jednym z fundamentalnych założeń zbrodniczej ideologii i politycznej doktryny, prezentowanej przez Lenina, Trockiego, Zinowiewa, Kamieniewa, Tuchaczewskiego a później Stalina, Mołotowa, Malenkowa i innych sowieckich przywódców, pragnących zrealizować ów plan za wszelką, możliwą, cena.

Ze względów geopolitycznych centralnym elementem owych zamierzeń stały się, naturalnie, Niemcy (zmagające się po I wojnie światowej z gigantycznymi problemami ekonomiczno-społecznymi) upatrywane jako przeszłe zarzewie nowego bolszewickiego buntu.
Niestety, na drodze owych planów stanęła odrodzona Rzeczypospolita i to właśnie po jej trupie zamierzali przejść radzieccy przywódcy w upragnionej drodze na Zachód.

Na tym zagadnieniu skupia się też Bogdan Musiał, autor znakomitej publikacji „Na Zachód po trupie Polski” przybliżający nam ideologiczną podbudowę a później fizyczną realizację działań mających w zamyśle jej twórców doprowadzić do ekspansji czerwonej ideologii w kolejnych, następujących po sobie okresach funkcjonowania bolszewickiego państwa.
Ukazuje to w sposób niezwykle analityczny, rozbudowany, podparty bardzo gruntowną, merytoryczną wiedzą (wsparta przez liczne archiwalne dokumenty, korespondencję, stenogramy z partyjnych narad, uchwały, wspomnienia świadków i uczestników wydarzeń, wypowiedzi, apele, przemówienia itd.) oraz dbałością o szczegóły opisywanych zagadnień i zjawisk. Przekazuje czytelnikowi wiedzę o bardzo wielu, mało znanych wydarzeniach i faktach tego okresu, będących uzupełnieniem wstrząsającego obrazu naszych XX- wiecznych dziejów.

Szczególnie interesujące (przynajmniej dla mnie) są rozdziały i wątki dotyczące min: oporu antykomunistycznego po wygranej przez bolszewików wojnie domowej, agenturalnej działalności Komunistycznej Partii Polski, budowy przemysłu zbrojeniowego i przemianach w Armii Czerwonej w latach 1930-1941, wielkiej czystki w sowieckiej kadrze oficerskiej (sprawa marszałka Tuchaczewskiego) oraz radzieckich planów ataku na hitlerowski Niemcy.

Mimo niewątpliwego historycznego charakteru, praca napisana jest prostym i w pełni zrozumiałym, nawet dla laika, językiem, nie przytłaczającym fachową terminologią czy nazewnictwem, dzięki czemu ma wszelkie podstawy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, czego, oczywiście, życzę.

„Na Zachód po trupie Polski” Bogdana Musiała jest pozycją bardzo pomocną w zrozumieniu dziejowych procesów, które pozwoliły zwolennikom Lenina najpierw zdobyć władzę a później na zawsze zmienić oblicze Europy i Świata. Gorąco polecam.

Książka, która uczy.
Książka, która ujawnia prawdę.
Książka, która uzmysławia czym naprawdę była historia.

W szkole byłam kompletnym laikiem z historii, ba nienawidziłam tego przedmiotu jak każdego innego w gimnazjum.
Nie rozwodząc się wiele ostatnio sobie pomyślałam, że jak chodziłam do gimnazjum - tu w Londynie to tak na prawdę na lekcjach historii nigdy nie uczyłam się o II Wojnie Światowej - o historii Polski nie wspominając.

Mój tato zawsze do mnie mówił ''Jak Ci nie wstyd nie znać historii Polski?'' Nie okłamując nikogo, za małolata dużo o tym nie myślałam bo były inne ''ważniejsze rzeczy''.
Reasumując w wieku 24 lat ruszyło mnie sumienie i stwierdziłam, że czas zmienić moje nastoletnie lenistwo i przynajmniej zapoznać się z faktami, których nie wyciągnęłam ze szkoły.

''Na Zachód Po Trupie Polski'' to żaden zmyślny kryminał, ani żaden tajemniczy thriller. Chociaż przyznam, że niektóre sytucje, które się wydarzyły wprawiły mnie w kompletne osłupienie. Nadmiar informacji, faktów i ciekawostek momentami mnie przerastał i byłam zmuszona odłożyć lekturę na kilka dni by ochłonąć i sięgnąć po nią później z odświeżoną głową. Ta książka to była jedna z najlepszych decyzji jakie mogłam podjąć. Autor użył przystępnego języka dzięki, któremu każdy czytelnik będzie czuł się swobodnie czytając "Na Zachód Po Trupie Polski".
Z racji tego, że książka jednak ma swoje gabaryty, a tematyka nie jest moją ulubioną to jednak czytałam dłużej niż zazwyczaj co wyszło na plus przy ostatnich stronach. Chyba nigdy nie byłam z siebie taka dumna jak w chwili gdy kończyłam tę książkę. 😂

Ja polecam, polecam i jeszcze raz polecam - wiem, że dla Wielu osób będzie to raczej nuda i omijać będą szerokim łukiem. Ale dla tych ciekawskich, którzy tak jak ja z historią szli na bakier, a chcą się dowiedzieć takowych ciekawostek z 1930 roku i lat wcześniejszych zachęcam do sięgnięcia tej pozycji.
Ja jestem zdeycdowanie na tak. 😁

Książka, która uczy.
Książka, która ujawnia prawdę.
Książka, która uzmysławia czym naprawdę była historia.

Bolszewickie marzenia

Bogdan Musiał w książce "Na Zachód po trupie Polski" przedstawia nam w oparciu o imponującą liczbę materiałów źródłowych( głównie o dokumenty z moskiewskich archiwów),po raz pierwszy tak szczegółowo, genezę i przebieg sowieckich przygotowań do wojny. Autor we wstępie zaznacza, że dotychczasowe badania na ten temat są albo niezadowalające albo w jakimś wręcz stopniu wyrażają sowiecką propagandę o rzekomo defensywnej czy popierającej pokój polityce zagranicznej Związku Sowieckiego.

Publikacja ta podzielona jest na dwie obszerne części. Skupia się ona na latach 1919-1941. Część pierwsza omawia czas od roku 1919 do lata roku 1929. Myślą przewodnią działań bolszewików była od pierwszych lat istnienia Związku Sowieckiego idea światowej rewolucji. W komunistycznych planach rewolucyjnych strategiczną rolę odegrać miały Niemcy, stanowiące swoiste serce Europy. Na przeszkodzie planów połączenia myślą rewolucyjną Niemiec ze Związkiem Sowieckim stała Polska. Pierwsza część pokazuje plany, starania i działania podejmowane przez przywódców komunistycznych w celu realizacji swojego marzenia o europejskiej, a potem nawet światowej rewolucji, o pokonaniu burżuazyjnej, kapitalistycznej Europy Zachodniej, i o rozlaniu komunizmu na cały świat. Przedstawia nieudane próby przebicia się na Zachód, jak chociażby wojna polsko-bolszewicka w roku 1920 i bitwa warszawska, która zatrzymała czerwoną zarazę na jakiś czas. Ta przegrana stała się dla bolszewików solą w oku i jeszcze bardziej pragnęli zniszczyć Polskę. Prezentuje nam opłakany stan Armii Czerwonej, braki w uzbrojeniu, umundurowaniu, wyżywieniu, moralach żołnierzy. Ukazuje również kryzysy(ekonomiczne, społeczne) jakie gnębiły Związek Sowiecki, a także nieudolne działania przywódców mające im zaradzić (nowa polityka gospodarcza NEP).

Część druga zaczyna się od Wielkiego Kryzysu ("czarny piątek" 25.10.1929) i jego skutków dla świata kapitalistycznego. Na tym tle autor omawia posunięcia Stalina i jego towarzyszy, którzy zakładali, że kryzys wkrótce przemieni się w wojnę. Przygotowując się na nią przyspieszyli masowe zbrojenia, rozbudowę i reorganizację Armii Czerwonej, wszystkie te działania osiągnęły gigantyczne rozmiary. Były one finansowane z pieniędzy ze sprzedaży plonów, co wiązało się z przymusową przyspieszoną kolektywizacją i masowym terrorem chłopów. Autor omawia tu także Wielki Głód z lat 1932-1933, sztucznie wywołany przez sowietów, a który pochłonął wiele milionów ofiar. Poruszony w tej części zostanie także plan wojny niszczycielskiej przeciwko Zachodowi, opracowany przez Michaiła Tuchaczewskiego w 1930 roku, poparty przez Stalina. Jak zgodnie z tym planem sowieckie siły zbrojne zostały zreorganizowane, rozbudowane, wyposażone, ze szczególnym uwzględnieniem wojsk pancernych i lotniczych. Omówione dokładnie zostaną tu także porażki(liczne wypadki, braki, awarie) przy realizacji planów zbrojeniowych i związane z nimi reakcje władz komunistycznych, uznające je za akty dywersji( regularne poszukiwania kozłów ofiarnych). Druga część publikacji omawia też dojście do władzy Hitlera w 1933, pakt Hitler- Stalin z 1939 i jego polityczne, militarne, gospodarcze konsekwencje z punktu widzenia Moskwy, napaść sowiecką na Finlandię, i jej liczne skutki( walki sowiecko-fińskie udowodniły, że Armia Czerwona nadal nie jest w stanie prowadzić wojny ofensywnej przeciwko silnemu wrogowi). Przedstawiane są tu także intensywne działania Stalina w końcu roku 1940 i od wiosny 1941 mające przygotować Armię Czerwoną do ataku na Niemcy. Nic z tych planów nie wyszło, bo Niemcy pierwsze zaatakowały Związek Sowiecki 22 czerwca 1941. Publikację kończy rozdział o tym jaką wiedzę posiadał Hitler o wytężonych sowieckich przygotowaniach do wojny ofensywnej, jest tu także rozważana teza o wojnie prewencyjnej. Książkę wieńczą uwagi końcowe, wykaz skrótów, a także źródła, z których autor korzystał przy pisaniu tej publikacji.

"Na Zachód po trupie Polski" to bardzo ważna publikacja, ukazująca kłamstwa stalinowskie, powtarzane tak chętnie przez obecne władze Rosji. Autor wykorzystując bardzo wiele źródeł z moskiewskich archiwów(przemówienia, listy, sprawozdania, protokoły z posiedzeń, raporty, uchwały) kreśli obraz ekspansjonistycznych planów ZSRR. Ta bogata w historyczne źródła książka, które wcześniej nie były analizowane, ani nawet znane, ukazuje sowiecką politykę zagraniczną z lat 1919-1941, z której wyłania się główne marzenie bolszewików - podbój Europy Zachodniej, a później i całego świata.

Publikację czyta się dobrze, dzięki przystępnemu językowi, którym posługuje się autor. Jest to pozycja z literatury naukowej, historycznej, wiadomym jest więc, że nie czyta się jej tak szybko jak kryminału czy thrilleru. Ale jaką wartość niesie ta pozycja ! Nie ma porównania. Dla miłośników historii, a szczególnie okresu omawianego w tejże publikacji, czy zainteresowanych polityką ZSRR będzie ona lekturą idealną. Mimo że treści jakie ze sobą niesie są doprawdy interesujące, mnie troszeczkę "Na Zachód po trupie Polski" nużyła. Ale składam to na karb gatunku literatury do jakiego ta książka się zalicza. Cóż, taką literaturę trzeba po prostu lubić. Ale ja nie żałuję, dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, a wiedza to potęgi klucz i tego nikt mi nie odbierze. A jak mogę podsumować treść recenzowanej przeze mnie pozycji, może tak, że niektóre marzenia są groźne i powinny pozostać w sferze marzeń.

Polecam lekturę "Na Zachód po trupie Polski" pasjonatom historii, historykom, a także tym, którzy zainteresują się tym, co ta książka oferuje. :)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

Bolszewickie marzenia

Josef Wissarionowicz Dżugaszwili do połowy lat 20 był tylko nic nieznaczącym urzędnikiem partyjnym niższego szczebla. Pomimo tego, że należał on do ludzi, którzy przebywali w otoczeniu Lenina, nie był  znaczącą osobą. Wszystko zaczęło się zmieniać po roku 1925. Wraz ze śmiercią wodza partii Stalin zaczął umacniać swoje wpływy i znajomości. W roku 1929 doszedł do władzy, na zawsze zmieniając oblicze starej carskiej Rosji.

Wielka czystka

Wielki Terror w ZSRR zwany również Wielką Czystką dokonał bardzo dużej selekcji wśród Rosjan w latach 1932-1938. Sowiecka Armia Czerwona był pierwszym punktem całkowitej zmiany. Stalin pozbywał się wszystkich związanych z osobą Lenina, a także swoich wyimaginowanych wrogów. Życie straciło miliony niewinnych ludzi. Morderstwa, wywózki do Gułagów oraz wywołana sztucznie plaga głodu w latach 1932-1933 sprawiły, że Stalin osiągnął swój cel całkowitej władzy dyktatorskiej.

Wojna polsko - bolszewicka w roku 1920

Dżugaszwili swoje komunistyczne rządy chciał wprowadzić w całej Europie. Niestety Polska stała mu na drodze. Ekspansja polityki rosyjskiej zagrażała niepodległości polskiego narodu. Po nieudanych pertraktacjach polsko-bolszewickich ofensywa polska swój początek miała w kwietniu 1919 roku. Wszelkie działania wojenne zostały wstrzymane we wrześniu i ponownie podjęte w październiku 1919 roku.

Na wszystkich terenach zajętych przez bolszewików szybko rozwijała się brutalna akcja propagandowa. Do decydującej walki doszło 20 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. Oficjalnie działania wojenne miały swój koniec w październiku 1920 roku.

Podpisano zawieszenie broni, jednak negocjacje pokojowe toczyły się do roku 1921. W trakcie pokoju Rzeczpospolita Polska oraz Związek Sowiecki uznały, że ustaje stan wojny pomiędzy nimi.

Pakt między Hitlerem a Stalinem

Okryty złą sławą Pakt Ribbentrop - Mołotow pomiędzy dwoma mężczyznami, którzy marzyli o władzy swojego kraju nad całą Europą, a później światem do dziś ma swoje miejsce w podręcznikach do historii. Umowa ta dotyczyła rozbioru terytoriów lub rozporządzeniu ich niepodległością suwerennych państw: Polski, Estonii, Finlandii, Łotwy i Rumunii.

Stalin w pakcie wyraził zgodę na agresje Niemiec na Polskę, jednak zastrzegł udział ZSRR w rozbiorze Rzeczpospolitej. W roku 1939 podpisano między Niemcami a Związkiem Radzieckim drugi pakt o granicach i przyjaźni między tymi dwoma państwami.

Tak łatwo sprzedał nas Zachód

Oficjalnie mówi się o zdradzie aliantów dopiero w roku 1945 w Jałcie, jednak uczciwi historycy uważają, że zdrada ta nastąpiła już w roku 1939 kiedy to nasi sojusznicy złamali umowy i pozostawili nas na pastwę Niemców i Rosjan. Francuzi i Brytyjczycy nie ruszyli się z miejsca. Spotkanie w Abbevile między Eduardem Daladierem a Nevillem Chamberlainem ostatecznie przypieczętowało los Polski. Przeszło ono do historii jako perfidna zdrada Zachodu.

Dalszego Francuzi i Brytyjczycy, wiedząc, że mają zwycięstwo w kieszeni, nie ruszyli na Niemcy w roku 1939?  Odpowiedź jest bardzo prosta. Polski opór miał dać aliantom czas. Zaangażowanie się Hitlera w Polsce odsuwało w czasie atak na zachód i pozwalało uzyskać ponad pół roku aliantom na dozbrojenie armii oraz dodatkowe przeszkolenie.

Narracja Putina

Władimir Putin obecny prezydent Federacji Rosyjskiej uważa, że wkroczenie ZSRR na terytorium polskie było konieczne, ze względu na odebranie ziem białoruskich i ukraińskich przez II RP w roku 1920. Putin popiera również słowa kanadyjskiego historyka Michaela Carleya, który twierdzi, że Polska była w sojuszu z Hitlerem. Uważa on również, że Polacy byli sprzymierzeńcami Adolfa podczas rozbioru Czechosłowacji w roku 1938.

Historyk ten mówi także, że pakt Ribbentrop - Mołotow był skutkiem podpisania Układu monachijskiego, w którym zatwierdzono przyłączenie Czechosłowacji do państwa Niemieckiego.

Na zachód po trupie Polski

Pan Bogdan Musiał historyk dziejów najnowszych napisał wspaniałą rozprawę historyczną z kłamstwami Stalina oraz Władimira Putina w kwestii II wojny światowej. A także o dążeniach Armii ZSRR do opanowania całej Europy kosztem narodu Polskiego. Na zachód po trupie Polski.

W tej naprawdę szczegółowej pozycji znajdziemy takie tematy jak Bolszewicki pucz w Rosji, przygotowania do wojny z Polską, światowy kryzys gospodarczy a przygotowania Stalina do konfliktu wojennego, pakt Ribbentrop - Mołotow, zdrada aliantów, podwójne uderzenie na Polskę, czy przygotowanie do wojny ofensywnej z Niemcami.

Osobista refleksja

Przyznam, że książek o tematyce wojennej przeczytałam wiele. Zarówno tych traktujących o napaści Niemiec na Polskę jak i tych o rzekomym wyzwoleniu Polaków przez Armię Czerwoną. Pozycja pana Musiała jest jednak wspaniałym przekrojem nie tylko historycznym, ale również politycznym, oraz zakulisowym wszelkich działań ZSRR podczas ekspansji na teren Europy.

Autor pisze o samym dojściu do władzy Stalina jego manii prześladowczej, czystkach i marzeniu o wielkości Związku Radzieckiego. Pisarz nie zakłamuje historii i nie wbija nas w poczucie winy czy nie przypina nam łatki kolaborantów. Niezwykle rzetelne przedstawienie faktów w tej publikacji pozwala już od pierwszej strony odróżnić katów od ofiar.

Pozycja ta jest dość obszerna, zawiera wiele dat oraz wydarzeń historycznych. Mnóstwo nazwisk, zakulisowych działań politycznych, bardzo szczegółowe przedstawienie faktów poparte dostępnymi źródłami. Pomimo tego, że to książka historyczno - naukowa czyta się ją naprawdę szybko. Pisarz mocno postarał się o to, aby treść była dostępna i zrozumiała dla każdego czytelnika, nawet tego, który nie fascynuje się historią.

Bardzo lubię publikacje o II wojnie światowej. Czytam właściwie nawet te kontrowersyjne czy przedstawiające propagandę Niemiecką, czy Rosyjską. Zawsze kiedy sięgam po polskie książki tego typu, cieszę się, że mamy w kraju tak wielu historyków jak pan Musiał, którzy nie zakłamują prawdy o losach naszego narodu jak np. pan Gross.

Pozycji Na zachód po trupie Polski nie może zabraknąć na półkach w polskich domach. Z uwagi na to, że pod naszym adresem szerzy się coraz więcej kłamstw i półprawd, nie wiadomo czy ktoś genialny nie wpadnie na pomysł  cenzury polskiej literatury historycznej. W dzisiejszych czasach musimy być świadomym narodem i znać swoją historię, a książka pana Bogdana Musiała jest jedną z pozycji, która może nam w tym pomóc.

Polecam Wszystkim, którzy interesują się prawdą historyczną, ale również tym, którzy w propagandzie zachodu widzą wolność dla naszego kraju. Być może po przeczytaniu nie będą się dawali tak ogłupiać.

• Polityka
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt