1920. Prawdziwy Cud nad Wisłą. Przebudzenie Polaków

Okładka książki 1920. Prawdziwy Cud nad Wisłą. Przebudzenie Polaków Jarosław Szarek
Okładka książki 1920. Prawdziwy Cud nad Wisłą. Przebudzenie Polaków
Jarosław Szarek Wydawnictwo: Wydawnictwo AA powieść historyczna
powieść historyczna
1920. Prawdziwy Cud nad Wisłą. Przebudzenie Polaków
Wydawnictwo AA
2015-01-01
2015-01-01

Okładka książki Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży Feliks Koneczny, Jarosław Szarek, Joanna Szarek
Dzieje Polski ... Feliks Koneczny, Ja...
Okładka książki Polskie zwyczaje. Historia dla najmłodszych. Jarosław Szarek, Joanna Wieliczka-Szarkowa
Polskie zwycza... Jarosław Szarek, Jo...
Okładka książki Bohaterowie II Wojny Światowej Jarosław Szarek, Joanna Wieliczka-Szarkowa
Bohaterowie II... Jarosław Szarek, Jo...
Okładka książki Rodzina Ulmów Jarosław Szarek, Mateusz Szpytma
Rodzina Ulmów Jarosław Szarek, Ma...

Jarosław Szarek opisuje rok 1920 w Polsce. Przedstawia role rządów Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Czechosłowacji w aspekcie polskim jako kraju dopiero co odzyskującym swoje dawne terytoria. Czyni to w sposób bardzo sugestywny, opierając się na ówczesnym piśmiennictwie (oficjalnym i prywatnym). Zupełnie zaskoczyły mnie działania niektórych władz państwowych, choć z większością zetknęłam się wcześniej. Odwrót z Kijowa, Bitwa Warszawska, sytuacja polityczno-gospodarczo-klasowa świetnie opisane. Ze wszech miar książka warta przestudiowania.

Bardzo ciekawie przedstawiony klimat opisywanych wydarzeń. Olbrzymi minus za bajkę o tym, że marszałek Piłsudski przed objęciem dowodzenia nad kluczowym kontrnatarciem pojechał pożegnać się z rodziną... Niestety bardzo słabo wyretuszowane naginanie rzeczywistości. Poza tym autor chyba nie do końca rozumie zasady wolnego rynku. Niestety, ale gdyby nie ci znienawidzeni spekulanci, to głód byłby o wiele większy na terenach objętych wojną. Pomijając te dwa kwiatki, które wychwyciłem, książka naprawdę bardzo ciekawa.

"W 1918 roku mówiono nam, że państwo odzyskaliśmy w darze od zwycięskich mocarstw zachodnich. Wolność z łaski nie jest jednak wolnością. Państwo polskie w takim a nie innym położeniu geopolitycznym nie jest obcym darem, który można otrzymać za darmo. Żeby Polska była Polską - musieli ją obronić Polacy. Przed pogardą obcych i przed własnym zwątpieniem."

W polskiej świadomości upowszechniło się przekonanie, że latem 1920, w obliczu bolszewickiej agresji, cały naród polski, zwarty i gotowy, zahartowany w niedawnych bojach o niepodległość, natychmiast stanął do walki z najeźdźcą. Czy aby na pewno od razu tak się stało? Próbę odpowiedzi na to frapujące pytanie zawiera książka „1920. Prawdziwy cud nad Wisłą” - fascynujący reportaż historyczny z dramatycznych wydarzeń lata 1920 roku, poprzedzających Bitwę Warszawską.

Dr Jarosław Szarek jest historykiem, publicystą i autorem wielu ciekawych książek. Jest również współautorem serii książek historycznych dla dzieci "Kocham Polskę". Książka od samego początku bardzo mi się spodobała, jest świetna. Pozwala ona lepiej zrozumieć genezę Bitwy Warszawskiej. Tę pozycję bardzo szybko się czyta, jest napisana przystępnym i prostym językiem. Jest to świetne kompendium wiedzy historycznej, a spis treści pokazuje, jak dokładnie i skrupulatnie została napisana. Ciekawe ilustracje dopełniają całość i sprawiają, że jest ona bardziej autentyczna i oryginalna. Co jakiś czas również autor przytacza cytaty znanych osób, które przeplatane są między rozdziałami.

Autor świetnie pokazuje, jak ciekawie splotły się wysiłki zarówno elit polskich: polityków, oficerów, samorządowców, uczonych, księży, ziemian, przemysłowców jak i bardzo wielu zwykłych Polaków w walce o utrzymanie niepodległości kraju. Wszystkie wydarzenia historyczne przekazane są w ciekawy i pełen emocjonalności sposób, który pobudza i zachęca do dalszych rozważań i poszukiwań.

Książka została wydana na cześć 95 rocznicy Bitwy Warszawskiej i jest świetnym hołdem dla naszych bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Polski. Autor nie prowokuje karkołomnymi tezami, wcale mu na tym nie zależy. On chce po prostu rzetelnie pokazać czytelnikowi fragment niesamowitej i wstrząsającej historii dziejów jego kraju - jak wielkie znaczenie i wpływ miał ten czas na dalsze funkcjonowanie kraju. Krok po kroku, bez żadnych szokujących relacji, prowadząc czytelnika od wydarzenia do wydarzenia opowiada swoje.

Myślę, że książkę warto przeczytać, by lepiej zrozumieć to, co zawdzięczamy bohaterom roku 1920. Jarosław Szarek pokazuje proces dojrzewania całego społeczeństwa do polskości, gdyż na początku nikt nie chciał umierać, nie chciał oddawać życia za ojczyznę, Polacy byli zmęczeni, wystraszeni, a wielu z nich marzyło, by żyć spokojnie. Jednak bolszewicy mieli inne plany względem naszych rodaków... Niesamowita pozycja, którą zachwycą się osoby pasjonujące się historią jak i zresztą każdy czytelnik, który chciałby pogłębić swoją wiedzę lat 20 XX wieku. Polecam.

W polskiej...

Wszystkie książki Państwa Szarków, jakiedo tej pory przeczytałam, są wspaniałe. Ta, którą przed chwilą przeczytałam o Bitwie warszawskiej 1920 r., z okazji 100- cia tej bitwy, pozwoliła mi lepiej zrozumieć genezę jej, jest ciekawa i napisana przystępnym językiem.

Może i książka dobra i z pewnością wartościowa. Jednak książki typowo historyczne to nie moje klimaty. Natomiast mamie bardzo się podobała. Mimo wszystko dla pasjonatów - polecam.

• Storytel
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki 1920. Prawdziwy Cud nad Wisłą. Przebudzenie Polaków