Między tęsknotą lata a chłodem zimy

Leif GW Persson Cykl: Trylogia policyjna (tom 1) kryminał, sensacja, thriller 648 str.
Mellan sommarens längtan och vinterns köld

Czarna Owca
kryminał, sensacja, thriller
literatura szwedzka Olof Palme Wojciech Łygaś

Kup książkę

Męczarnia. Urzekający w tej pozycji jest tylko tytuł.

Leif GW Persson to jeden ze znanych i nagradzanych skandynawskich autorów kryminałów. A tymczasem tę książkę czytelnicy LC kolektywnie zjechali. Aż sam się wahałem, czy to zaczynać. Ale jednak zacząłem.

Ważne: książka jest za długa. Jakby wycięto mało ważne postaci i nieciekawe wątki poboczne i obcięłoby się ze 100 stron to byłoby lepiej i dałbym 7. Persson może i zna się...

Co on sobie wyobraża? ... pytanie wciąż pojawiające się w głowach bohaterów, obrazuje chaos w jakim się ciągle poruszają.... chaos domysłów, uczuć, wrażeń.. skandynawski ponury sen

Świetna książka, podoba mi się kreacja postaci, nagłe zwroty. Polecam.

Książka taka sobie. Historia ogólnie dość ciekawa, ale autor przyjął jakąś dziwną formę. Ciągłe opisy myśli bohaterów są po prostu męczące, powiedział jedno, pomyślał coś innego... A już tekst "zapaliła mu się czerwona lampka" został użyty co najmniej 200 razy za często.
Ogólnie słaba.

Długo się nie mogłam za nią zabrać i do przeczytania podchodziłam parę razy ale jak już przeczytałam , to uważam ,że jest to jedna z najlepszych szweckich powieści kryminalnych. Nie jest ona łatwa i wymaga dużej koncentracji ze względu na mnogość bohaterów i wielowątkowość akcji a naprawdę warto. Już się ciesze na nastepne tomy.

Dotrwałam do końca tylko dlatego, że słuchałam, a nie czytałam.

Mnóstwo dygresji i rozbudowanych wątków, które sprawiają, że czytelnik gubi się w książce i czasami nie potrafi powiedzieć o czym ona właściwie jest, który wątek jest tym głównym.

Paru bohaterów całkiem sympatycznych (konkretnie dwóch). Większość odrzucająca. Wątek kryminalny taki sobie.

Spokojnie można...

Niestety zgadzam się z wieloma opiniami na temat tej książki: jest ona zdecydowanie za długa - i nie chodzi o to, że każda długa książka jest według mnie zła, po prostu patrząc na to, co wydarzyło się w tej książce, spokojnie wystarczyłoby 200 stron, aby to opisać, nie 650. Bo działo się naprawdę niewiele, a resztę kartek wypełniały niepotrzebne dialogi, wątki i przeżycia...

Leif Petersson napisał tzw. "trylogię policyjną":
I tom - "Między tęsknotą lata, a chłodem zimy"
II tom - "W innym czasie, w innym życiu"
III tom - "Swobodny upadek, jak we śnie"
Ponieważ te trzy pozycje dotyczą śledztwa w sprawie zabójstwa Olofa Palmego, zdecydowałam, że opiszę je w jednej opinii.
I tom to przede wszystkim szukanie motywów domniemanego samobójstwa...

Oj nie. Zabójcze tempo tej książki może zabić co najwyżej czytelnika - nudą. Serdecznie odradzam wszystkim fanom kryminałów.

Dyskusje

1 085