Jeździec bez głowy

Zysk i S-ka
1995-01-01
1995-01-01
Jeździec głowa

Andrzej Zawada w „Posłowiu” bardzo trafnie podsumował „Jeźdźca bez głowy” – nazwał ten utwór „westernem według Iwaszkiewicza”. Pisarz zabrał się za tłumaczenie powieści Mayne’a Reide’a, ale najwyraźniej urzeczony historią postanowił ją nieco przeredagować, skracając niepotrzebne jego zdaniem dłużyzny, wycinając odautorskie komentarze i podkolorowując całość na biało-czerwono. Wyszła mu z tego opowieść o szlachetnym, niezwykle odważnym, prawym i przystojnym młodzieńcu, wielkiej miłości, jeszcze większej zazdrości i zbrodni tymi uczuciami spowodowanej. Akcja „Jeźdźca bez głowy” rozgrywa się na meksykańskim pograniczu, ale równie dobrze mogłyby to być i ukraińskie stepy, i lodowe pola Arktyki. Jest to awanturnicza, romantyczna opowieść z subtelnie przemyconą „sprawą polską”. Nie powiem, jest to interesujące doświadczenie czytelnicze i rozumiem, że Iwaszkiewicza zmotywowała do takiego podejścia do utworu Reide’a sentymentalna tęsknota do lat dziecięcych, ale…ja bym nie była zachwycona, gdyby moją książkę ktokolwiek przerobił, nawet, gdyby to wielki pisarz był.

• Własne
  • Powieść przygodowa
  • Leżą na półce
  • 📌 Inne
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY

Dodaj cytat z książki Jeździec bez głowy