rozwińzwiń

Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze

Okładka książki Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze Leszek Kołakowski
Okładka książki Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze
Leszek Kołakowski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka filozofia, etyka
112 str. 1 godz. 52 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1964-01-01
Liczba stron:
112
Czas czytania
1 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7648-210-1
Tagi:
filozofia
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
121 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
51
50

Na półkach:

Czy wiecie jaki jest ulubiony napój Jahwe? Często sączy go w barze Cocofli, spierając się z Szatanem, na przykład o losy Hioba. Wiecie? Nie wiecie: solanka ciechocińska 😉
„Bóg uczynił świat dla chwały swojej. Wiadomość ta – z punktu widzenia Pisma nie pozostawia wątpliwości, i co więcej, należy do najbardziej przystępnych naszemu rozumieniu. Łatwo pojąć w istocie, że wielkość, której nikt nie może oglądać, czuje się nieswojo.”
Napisana w 1957, wydana przez PIW w 1965 roku, malutka niepozorna książeczka o niezwykłym ciężarze refleksyjnym i cudownej lekkości fabularnej. Siedemnaście mikro-przypowieści biblijnych w interpretacji filozofa. Rzecz po prostu zachwycająca! Lekkość pióra i dowcip, w sam raz na popołudnie, gdy za oknem ciemna zima i w wyjącym wietrze wiruje śnieg (podobno wiosna idzie…).
Czy istnieje wina obiektywna? Jak dalece boskie są boskie motywy? Jakie są skutki bezinteresownej miłości Jahwe do Narodu Wybranego? Czy sprawiedliwość boża uwzględnia okoliczności łagodzące? Czy po bożemu jest zdradzić swych braci i ciągnąć korzyści z lizusostwa? Czy istnieje filozofia lub postawa życiowa, która chroni nas przed fatalnymi skutkami naszych decyzji? Na takie i wiele podobnych pytań odpowiadają biblijne opowieści, a Kołakowski przepięknie je interpretuje, tu i ówdzie coś dopowiadając, tu i tam dorzucając bolesne pytanie lub tylko przywołując nasze doświadczenie. Na przykład takie:
„Natura rzadko kojarzy w jednej osobie siłę charakteru i siłę intelektu. (…) Wyjątkowo tylko kojarzy talenty wojskowe z rozległością horyzontów umysłowych i inteligencją ogólną. Rzecz zrozumiała, bo też są to talenty sprzeczne. (…) Oficer zbyt inteligentny, któremu kazano stoczyć drobną potyczkę, zechce przy okazji wygrać całą wojnę lub zgoła zbawić ludzkość.” Los, który spotkał króla Saula dobrze ilustruje konsekwencje wybiegania inteligencji przed posłuszeństwo…

Czy wiecie jaki jest ulubiony napój Jahwe? Często sączy go w barze Cocofli, spierając się z Szatanem, na przykład o losy Hioba. Wiecie? Nie wiecie: solanka ciechocińska 😉
„Bóg uczynił świat dla chwały swojej. Wiadomość ta – z punktu widzenia Pisma nie pozostawia wątpliwości, i co więcej, należy do najbardziej przystępnych naszemu rozumieniu. Łatwo pojąć w istocie, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
898
127

Na półkach: ,

..”Ludzie walczą między sobą o to,któremu bogu maja okazywać posłuszeństwo.Bogowie między sobą o ludzi, ich słuchać.Jednak i jedno,i drugie- bójki bogów między soba i ludzi między sobą-ostatecznie dokonują się rękami ludzi.Tej sytuacji nie dało się dotąd odwrócić.Ale nie tu leży newralgiczny punkt stosunków wzajemnych między Ziemia a Niebem.Najważniejsze jest to,ze bogowie ciagle zadają od ludzi zupełnie jednoznacznego deklarowania się po jednej lub drugiej stronie i nie znoszą sytuacji niejasnych.W ten sposób,przez swoją presję,wprowadzają do życia ziemskiego godny pożałowaniem alternatywny charakter wyboru i odbierają istnieniu człowieka owa miła dwuznaczność,która należy do głównych uroków życia.”

..”Ludzie walczą między sobą o to,któremu bogu maja okazywać posłuszeństwo.Bogowie między sobą o ludzi, ich słuchać.Jednak i jedno,i drugie- bójki bogów między soba i ludzi między sobą-ostatecznie dokonują się rękami ludzi.Tej sytuacji nie dało się dotąd odwrócić.Ale nie tu leży newralgiczny punkt stosunków wzajemnych między Ziemia a Niebem.Najważniejsze jest to,ze bogowie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2121
614

Na półkach: , , , ,

Bardzo w stylu Lema.

Bardzo w stylu Lema.

Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

UWAGA: KOŁAKOWSKI DLA WSZYSTKICH
Książka ta jest również częścią wydania pt "Bajki różne. Opowieści biblijne. Rozmowy z diabłem", w którego recenzji umieściłem informacje o autorze, a tutaj przechodzę od razu do tekstu.
Jedna uwaga: Kołakowski nie jest biblistą, a wydarzenia opisane w Biblii wykorzystuje do filozoficznych refleksji. A że jest kpiarzem....
"Bóg czyli Sprzeczność między motywem i skutkami czynów"
Niewyobrażalnie samotny... „Bóg stworzył świat dla chwały swojej..... ..motyw był mało chwalebny, a rezultaty nieszczególnie zachęcające..” Świat jest jednak pewną wartością. Stąd banalny wniosek: „wartościowe wyniki można osiągnąć działając z niskich pobudek”
„Lud Izraela czyli Skutki bezinteresowności”
„Miłość nie wymaga uzasadnienia..” Dlatego Bóg mógł bezinteresownie pokochać lud Izraela. Historia Żydów powoduje, że „..nasuwa się pytanie: czy jest w ogóle rzeczą życiową liczyć na miłość bezinteresowną?”
„Kain czyli Interpretacja zasady: każdemu według zasług”
Jak wiemy, ofiara Abla złożona Bogu „stanowiła dar nieporównanie większy.. ..reakcja Boga na ofiary braci jest najlepszą interpretacją zasady: każdemu wedle zasług... ...Morał: liczmy na zapłatę wedle ceny rynkowej, a nie wedle tego, ileśmy się natrudzili nad naszymi dziełami...”
„Noe czyli Pokusy solidarności”
Znany dylemat Noego. W końcu... „..wsiadł na okręt, zdradził przyjaciół, ojczyznę i braci...”. Ale tylko w przypadku Noego naprawdę zagrożona była egzystencja całego rodu ludzkiego.
„Sara czyli Konflikt ogólnego i jednostkowego w moralności”
Sara słusznie postawiła „ogólne” nad „jednostkowym”, lecz „świadomość Hagar była wolna od wiedzy o g ó l n e j...” i jej „motywy jednostkowe” zrujnowały koncepcję Sary
„Abraham czyli Smutek wyższych racji”
Kołakowski pisze, że Bóg to „morowy chłop”, bo to wszystko było zamierzone i przecież nic się nie stało, skoro Abraham syna nie zabił. A świadomość syna? Ponadto Profesor przyrównuje Abrahama do posłusznego kaprala; może więc kapral nie zrozumiał rozkazu Boga?
„Ezaw czyli Stosunek filozofii do handlu”
Lubię Profesora żarty: Ezaw - abnegat, bo „pracował ciężko całymi dniami...”. Dwa najważniejsze zdania to Jakuba: „...ja nie kupuję nazwy, ja s i ę s t a j ę pierworodnym, i to za cenę niewygórowaną..,” oraz autora: „...Ezawa oszukał nie Jakub; Ezaw oszukał sam siebie własną filozofią....”
"Bóg czyli Względność miłosierdzia"
Miłosierdzie - wybiórcze. Miłosierdzie dla kogoś, często ma miejsce kosztem innego.
„Balaam czyli Problem winy obiektywnej”
Niewiedza nie usprawiedliwia winy obiektywnej
„Król Saul czyli Dwa typy konsekwencji życiowej”
Złota myśl: „Oficer zbyt inteligentny, któremu kazano stoczyć drobną potyczkę, zechce przy okazji wygrać całą wojnę lub zgoła zbawić ludzkość: w rezultacie przegrywa drobną potyczkę...” I dlatego Saul... „..był szczęśliwy, że ma wyznaczone ścisłe g r a n i c e d z i a ł a n i a, w ramach których wszystko jest dozwolone, ale których przekroczyć nie wolno...” W pewnym momencie Saul wpadł jednak w pułapkę sprzeczności między rozkazem a swoimi zasadami. Bo „można działać wedle konsekwencji rozkazu lub wedle konsekwencji doktryny, nie zawsze jednak wedle obu zarazem”
„Rachab czyli Samotność prawdziwa i udawana”
Złota myśl: „..Między niepewnym złem teraźniejszym a pewnym złem przyszłym nie można rozstrzygać racjonalnie...” A pytanie: poco Bóg męczył Izraelitów skoro o upadku Jerycha miał zadecydować cud? Nie można uniknąć pytania per analogiam: kto zwyciężył w 1920 roku? Piłsudski, uderzający z flanki - Sikorski czy Matka Boska?
„Job czyli Antynomie cnoty”
Hiob (Job) był przekonany, że wszystkie nieszczęścia spadają na niego z woli Boga, gdyby nie był o tym przekonany, poszedłby np. do dermatologa. Według diabła cnota wierności Joba jest spowodowana dobrobytem, a później strachem. I najważniejsze o antynomii: „...wierność jest cnotą sprzeczną wewnętrznie, bo uprawiana dla nadziei korzyści przestaje być cnotą , a uprawiana dla niej samej często każe się godzić na zło, a więc również cnotą być przestaje..”
„Król Herod czyli Nędza moralistów”
Złota myśl: „Moralna strona każdego działania – w przeciwieństwie do strony technicznej – jest absolutnie nieprzewidywalna i daje się zrozumieć i ocenić dopiero po fakcie..”
„Ruth czyli Dialog miłości i chleba”
Przewrotna argumentacja: „...Dziewka sprzedajna nie przez to po prostu zasługuje na wzgardę, że oddaje się temu, od kogo przyjmuje chleb, ale przez to, ze skrycie sama sobą pogardza i że to, co daje, nie ma dla niej wartość. Ale dla ciebie ma to wartość wielką, największą - i dlatego.....”
„Jael czyli Bezdroża bohaterstwa”
Złote myśli: „...zawsze jest dosyć kapłanów konieczności, którzy potrafią wmówić ludziom, że zaszczytem jest dźwigać pętlę na gardle, skoro niepodobna jej zdjąć...”
„Cóż to jest hańba? Pewna opinia, jaką inni mają o tobie..”
„Bohaterstwo zatraca jednostkę bez reszty i roztapia ją w wierzeniach, przesądach i ocenach jej środowiska: bo tylko przez odniesienie do wartości uznanych w jakimś społeczeństwie można być bohaterem..”
„Salomon czyli Ludzie jak bogowie”
Złote myśli: „Postęp ludzkości polega między innym na tym, że synowie postępują inaczej niż ojcowie...”
„..Ludzie walczą między sobą o to, któremu bogu maja okazywać posłuszeństwo. Bogowie wojują między sobą o ludzi, którzy mają ich słuchać. Jednak jedno i drugie.. ,,dokonują się rękami ludzi..”
„Salome czyli Wszyscy ludzie są śmiertelni”
Złota myśl: „Własną śmiercią można własne życie tylko potwierdzić, ale zaprzeczyć mu nie można, ponieważ nasza śmierć czyni dopiero nasze życie ostatecznie nieodmiennym”.
„Żona Lota czyli uroki przeszłości”
Żona Lota „tęskniąc za przeszłością narażała się Jehowie,... ..natomiast oglądając przeszłość w ruinie sama siebie unicestwiła..”
„..Wydaje się nam, że przeszłość jest naszą własnością. Otóż przeciwnie - to my jesteśmy jej własnością, ponieważ nie jesteśmy w stanie dokonać w niej zmian, ona natomiast wypełnia całość naszego istnienia..”
Proszę Państwa! Nie znalazłem sposobu na recenzowanie Kołakowskiego tzn wykazania wielkiej wartości jego książek. Pozostaje mnie więc gorąco Państwa zaprosić do samodzielnej lektury

UWAGA: KOŁAKOWSKI DLA WSZYSTKICH
Książka ta jest również częścią wydania pt "Bajki różne. Opowieści biblijne. Rozmowy z diabłem", w którego recenzji umieściłem informacje o autorze, a tutaj przechodzę od razu do tekstu.
Jedna uwaga: Kołakowski nie jest biblistą, a wydarzenia opisane w Biblii wykorzystuje do filozoficznych ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1560
697

Na półkach:

Król Herod, czyli nędza moralistów [ w: ] Kołakowski L., Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze





Kręcąc się między regałami w bibliotece natrafiłem na książeczkę Leszka Kołakowskiego zatytułowaną ” Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze” jest to zbiór opowiadań zawierających opowieści biblijne, przede wszystkim ze Starego testamentu, wyjątek stanowi opowiadanie o królu Herodzie właśnie, przedstawione przez filozofa na sposób filozoficzny, nieco żartobliwy. Autor przedstawia postaci i wydarzenia o których można poczytać w Biblii. Oczywiście najważniejszą z postaci jest Bóg, zwany też Jahwe, i zawarte są tutaj relacje poszczególnych postaci z Bogiem. Autora interesują zagadnienia typowo etyczno – aksjologiczne, no i mamy przy okazji tutaj pytania o rolę Boga w tych wydarzeniach?

Mnie zaciekawiło opowiadanie o królu Herodzie. Pewnego dnia przyszedł do Heroda nadworny astrolog i opowiada, że w gwiazdach znalazł niepokojącą zapowiedź, że właśnie w Betlejem narodził się król żydowski, a więc ktoś kto rozumując pragmatycznie typowo ziemskimi kategoriami może stanowić stanowić zagrożenie dla władzy Heroda. Informacja, że królestwo tego króla jest nie z tego świata, była albo niezrozumiała dla astrologa, albo nie wiedział co z nią ma zrobić, albo rzeczywiście jej nie było. Herod postanowił poradzić się czterech doradców , co ma robić z tym fantem. Tą niewątpliwie ciekawą dyskusję króla z doradcami warto przeczytać. Efekt tego dyskursu jest dobrze znany. Herod zarządził rzęź niemowląt, a mały Jezus wraz z rodziną przed tymi prześladowaniami uciekli do Egiptu. Ale jest jeszcze inna konsekwencja tych wydarzeń, której można się domyśleć. Herod, doradcy i astrolog trafili do piekła. Dowiadują się jakie były ich przewiny, król i doradcy oskarżają astrologa, że ich wpuścił w maliny z tą nieprecyzyjną przepowiednią, a astrolog z kolei mówi, że on jeden jest niewinny, bowiem mówiąc królowi przepowiednię nie miał zbrodniczych zamiarów, a pozostali już tak. Wtrącił się Szatan mówiąc, że każda precyzyjna wiedza przychodzi za późno, wynika też z tego, że każda strona moralnego działania jest nieprzewidywalna i daje się ocenić dopiero po fakcie. A tym faktem niewątpliwie jest los każdego śmiertelnika, który dowie się po swojej śmierci gdzie trafi. Czytelnik ma wrażenie, że jest to swego rodzaju ostrzeżenie, którego nie powinniśmy lekceważyć, a co my z tym zrobimy? Oczywiście odpowiedź, którą każdy powinien znaleźć jest zawarta w tytule, klucz niebieski, no i Biblia, która w sobie ów sekretny klucz znajduje.

Książka Kołakowskiego ma zapewne jeden cel, żeby czytelnik zainteresował się Biblią, tym co w niej można znaleźć. Jeśli po przeczytaniu tej książki choć jeden czytelnik znalazł drogę do lektury Biblii, a jestem przekonany, że tak jest, to książka spełnia swoją rolę i można ją uznać za piękną i wartościową. Polecam.

Król Herod, czyli nędza moralistów [ w: ] Kołakowski L., Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze





Kręcąc się między regałami w bibliotece natrafiłem na książeczkę Leszka Kołakowskiego zatytułowaną ” Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze” jest to zbiór opowiadań zawierających opowieści biblijne,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2594
795

Na półkach: , , , , ,

Filozof z przymrużeniem oka opowiada współczesnym językiem niektóre opowieści biblijne. Każda z opowieści kończy się wyciagnięciem wniosków i morałem. Na przykład opowieść „Kain czyli interpretacja zasady: Każdemu wedle zasług”, a morał z tej opowieści taki:„Liczmy na zapłatę wedle cen rynkowych, a nie wedle tego, ileśmy się natrudzili nad naszymi dziełami.” (…)
Nie ma potrzeby posiadać jakiejkolwiek wiedzy filozoficznej, gdyż opowieści są bardzo życiowe, szczególnie wyciągane z opowieści morały i napisane współczesnym językiem.
Mnie ta lektura sprawiła ogromną przyjemność i świetnie się bawiłam czytając. Kołakowski potrafi lekko, przyjemnie i zabawnie pisać o mądrych rzeczach.

Filozof z przymrużeniem oka opowiada współczesnym językiem niektóre opowieści biblijne. Każda z opowieści kończy się wyciagnięciem wniosków i morałem. Na przykład opowieść „Kain czyli interpretacja zasady: Każdemu wedle zasług”, a morał z tej opowieści taki:„Liczmy na zapłatę wedle cen rynkowych, a nie wedle tego, ileśmy się natrudzili nad naszymi dziełami.” (…)
Nie ma...

więcej Pokaż mimo to

avatar
99
6

Na półkach:

Rewelacyjne; ktokolwiek chce przeczytać coś mądrego i zabawnego zarazem - polecam.

Rewelacyjne; ktokolwiek chce przeczytać coś mądrego i zabawnego zarazem - polecam.

Pokaż mimo to

avatar
273
33

Na półkach: ,

Cyt." Niema zaś doktryny , która bardziej pragnie jedności niż wiara w jednego Boga.
Dlatego cywilizacja militarna kwitnie w obrębie religii monoteistycznej"

Cyt." Niema zaś doktryny , która bardziej pragnie jedności niż wiara w jednego Boga.
Dlatego cywilizacja militarna kwitnie w obrębie religii monoteistycznej"

Pokaż mimo to

avatar
276
246

Na półkach:

Życiowe interpretacje opowieści biblijnych. Arcyciekawe i jednoczesnie lekko napisane.

Życiowe interpretacje opowieści biblijnych. Arcyciekawe i jednoczesnie lekko napisane.

Pokaż mimo to

avatar
1012
299

Na półkach:

Dobra, bo krótka.

Dobra, bo krótka.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    163
  • Chcę przeczytać
    123
  • Posiadam
    40
  • Filozofia
    6
  • Ulubione
    6
  • Literatura polska
    5
  • 2011
    3
  • Filozoficzne
    1
  • 3_Przeczytane
    1
  • Natury filozoficzenej/religijnej
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze


Podobne książki

Przeczytaj także