Wstęp do metafizyki

Henri Bergson Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
An Introduction to Metaphysics
Vis-á-Vis/Etiuda
An Introduction to Metaphysics
Vis-á-Vis/Etiuda
filozofia, etyka
Meandry Kultury
Kazimierz Błeszyński

Właściwie Bergson "odkrywa" oczywistości znane każdemu eklektycznemu filozofowi, który nie zamyka się w jednym nurcie, szkole czy perspektywie. Do tego robi to dość pokrętnie i mętnie, a przestarzałe tłumaczenie nie ułatwia zrozumienia. Chciałbym się zgodzić z Bergsonem, a jednak coś mi w nim nie pasuje, dlatego posłużę się jego własnym cytatem, aby to wyjaśnić:

"... chcąc...

Jak na to wydawnictwo przystało - fatalne tłumaczenie. Niemniej genialna myśl Bergsona, aż podkręciła mój umysł - jak trudnym jest zauważenie w oczywistości czegoś nowego. Gorąco polecam, może tylko w lepszym tłumaczeniu.

Niestety nic nie zrozumiałem. Może przez tłumaczenie, a może ogólnie przez trudny temat poruszony w książce. Dla laika kompletnie odradzam.

Z Bergsonem nie będę się zbytnio zgadzał, szczególnie, że nowoczesna fizyka chyba popsuje go na szczegółach. Jednak była to rozwijająca lektura.

Bardzo przyjemna w odbiorze, łatwo się ją czyta, mimo że nie ma w niej nic fundamentalnie odkrywczego. Książka opatrzona jest wstępem przygotowanym przez tłumacza, który to wstęp jest trudniejszy w odbiorze od samej treści książki i właściwie nie omawia w żaden sposób tejże, a po prostu dyskutuje z ówczesnymi trendami w filozofii.

Sama książka napisana dosyć przystępnym...

• Filozofia
  • 2017
  • Biblioteczka
  • Podobno warto
  • 2021
  • N: Filozofia

Dodaj cytat z książki Wstęp do metafizyki