Do ostatniej kropli

Okładka książki Do ostatniej kropli Jack Spider
Okładka książki Do ostatniej kropli
Jack Spider Wydawnictwo: Elf Cykl: Miasteczko z piekła rodem literatura dziecięca
literatura dziecięca
Miasteczko z piekła rodem
To the last drop
Elf
2004-03-01
2004-03-01
Anna Kasztelańska
młodzież dzieci dzieciństwo

Szkołę przy cmentarzu uwielbiałem kiedyś i wracam czasami do tych książek jakie mam u siebie. W przypadku cyklu Miasteczko z piekła rodem spodziewałem się strasznych historii dla młodszego czytelnika. Sięgając po Do ostatniej kropli chciałem poczuć klimat Szkoły przy cmentarzu u innego autora Jacka Spidera, bo zapowiadało się bardzo ciekawie. Stephene chodzi na treningi karate i niczego się nie boi do czasu wizyty w nowo otwartym dojo, gdy spotyka ją coś dziwnego. Tyle słowem wstępu jeśli chodzi o początek, żeby nie zepsuć komuś przyjemności z czytania.
Książka Do ostatniej kropli zapowiadała się początkowo jak wymieniona przez ze mnie wcześniej podobna seria Szkoła przy cmentarzu. Straszne historyjki dla młodego czytelnika lub nawet młodzieży o różnych dziwnych wydarzeniach jakie spotykają uczniów tej szkoły. Tutaj pomysł jest podobny i początek zapowiada się obiecująco. Pojawia się w pierwszej części lekki klimat grozy za sprawą niesamowitych zdarzeń jakich jesteśmy świadkiem. Historia została poprowadzona dobrze i przyjemnie się czyta. Jednak w drugiej części spodziewałem się dostać zagęszczenie atmosfery i bardziej upiorną opowieść co sugerował początek. Niestety takich scen nie jest za dużo, a szkoda, bo wtedy wyszedł by z tego całkiem przyjemny horrorek dla młodszego czytelnika. Zabrakło mi właśnie tego i jakoś historia skupiała się na relacjach z przyjaciółmi bohaterki odsuwając nieraz temat grozy na drugi plan. Sami bohaterowie są dobrze nakreśleni, ale bez przesady i tylko moim zdaniem najlepiej wypada z nich wszystkich Stephene będąca główną postacią. Pozostałe drugoplanowe i trzecioplanowe wypadają nieźle i moją do odegrania jakąś rolę w opowieści. Nie zaskakują niczym nowym, ale wypadają sympatycznie. Jeżeli chodzi o relacje zostały dobrze przedstawione i na dialogi nie mogę narzekać, bo przyjemnie się czyta i nie wzbudzają irytacji.
Książka Do ostatniej kropli jest taką lajtową wersją Szkoły przy cmentarzu, gdzie groza pojawia się przez cały czas w mniejszym stopniu konkurując z tłem obyczajowym. Ze światem dzieciaków i ich kłopotów w szkole, przyjaźni jakie zawierają, niechęci do niektórych i zagrożeń jakie na nich czekają na przykład w postaci szkolnej psycholog lub pojawienie się czegoś wzbudzającego strach. Historia jest napisana prostym językiem, oszczędnym i bez zbędnego lania wody. Akcja toczy się wartko i cały czas idzie do przodu bez zatrzymywania się. Dzieje się wiele i wydarzenia toczą się w szybkim tempie. Dlatego nie nudziłem się w czasie czytania. Brakowało mi jak wspomniałem większej dawki grozy mimo, że pozycja jest skierowana do młodego czytelnika i zaskakujących zwrotów akcji, które spowodowały trzymanie w napięciu. Sięgając po Do ostatniej kropli chciałem dostać coś w rodzaju Szkoły przy cmentarzu, którą czytałem, nieraz do niej powracam i mam sentyment do wielu tytułów z całej serii. W przypadku serii Miasteczko z piekła rodem można odczuć, że skierowana została do naprawdę młodego czytelnika, gdzie jak tam w miasteczku przytrafiają się dzieciakom różne niesamowite rzeczy. Za okładkę plus, bo taka mamy w Szkole przy cmentarzu i wpada w oko, a oślizgłe okropieństwa są ciekawym dodatkiem zapewniającym, ze będzie okropnie i strasznie. Spodobała mi się jak tylko ja zobaczyłem. Dla mnie Do ostatniej kropli, to taka lajtowa wersja Szkoły przy cmentarzu, przy której można spędzić miło czas i przyjemnie się czyta. Nie zobowiązująca i sprawnie napisana historia dla osób lubiących opowieści z lekkim dreszczykiem skierowanych do młodego czytelnika.

Fajne pełne śmiechu opowiadanie o dziewczynce, która jednak się czegoś boi i złych, niedobrych pijawkach.
Polecam.

Polecam.

• Małgorzata
  • 2015
  • Pożyczone od znajomych i z biblioteki
  • Posiadam i przeczytałam

Dodaj cytat z książki Do ostatniej kropli