Rowerem do Indii

biografia, autobiografia, pamiętnik
Libra
2008-01-01
2008-01-01
turystyka rowerowa pamiętnik obyczaje azja iran pakistan indie nepal

Lekka i szybka do czytania. Dużo zdjęć rewanżuje niedosyt informacji o przemierzanych obszarach. Autor za dużo rozczula się o swoim rowerze. Po usunięciu zdjęć i teksów o problemach z rowerem z 300-stu stronicowej książki wyszłaby książeczka o 100 stronach.

“Rowerem do Indii” to relacja z podróży rowerem przez Ukrainę, Turcję, Iran, Pakistan, Nepal i Indie. Autorem tego dziennika jest Adam Chałupski, młody chłopak, architekt z Rzeszowa.
To, co mnie osobiście zachwyca w tej książce to duża odwaga, liczne i szczegółowe opisy miejsc, budynków i kultur oraz zdjęcia. To chyba pierwsza książka podróżnicza, która zaspokoiła mój niedosyt jeśli chodzi o fotografie z wyprawy. Zdjęć pokazujących prawdziwe oblicze dalekich miejsc nigdy za wiele.
Ogromnym plusem jest brak nadęcia. Miejsca, ludzie i ich zachowania są przez Adama opisane w bardzo pozytywny sposób, pokazując, że to coś normalnego, tam tak jest. Czasami wkurza się, że lokalni mieszkańcy za bardzo się nim interesują i że zatrzymują go na pogaduszki, ale rozumie, że samotnie podróżujący człowiek z zachodu jest tu rzadkością. To, co piękne to świadomość, że autor nie stawia się na lepszej pozycji w stosunku do miejscowych. Wszystkich traktuje na równi i sam jest równy innym. Piękna lekcja pokory.

Cała recenzja na: http://kingagajatravels.pl/28-ksiazka-o-kawy-rowerem-indii/

Na półkach: , , , , ,

Przykład książki, która rozbudza marzenia. Lekko napisany dziennik - na łopatki nie powala. Jednak w końcu znalazłam książkę (podróżniczą), w której nie czuję niedosytu w kwestii zdjęć. Jest ich mnóstwo, ale ich u mnie nigdy za dużo. Podejście autora do tej przygody wychodzi w tekście. Autor opisuje tylko to, co przeżywa, nie przeciwstawia tego zdobytej przed wyjazdem wiedzy na temat odwiedzanych krajów. Postanowił wyjechać z czystą kartką, co w sumie nie wyszło na złe.

Świetna pozycja dla pobudzenia wyobraźni oraz dla zapalonych rowerzystów, którzy myślą o podobnym przedsięwzięciu.

Książkę czytałam na urlopie i pamiętam, że dzięki ciekawym opisom bardzo wczułam się w klimat opisywanych miejsc. Do tego stopnia, że w dniu, kiedy skończyłam ją czytać, wybrałam się do knajpki z indyjskim jedzeniem, żeby poczuć Indie jeszcze mocniej :)

Ksiazka opisuje fascynujaca podroz. Adam opisuje przygody bez nadecia i nadmiernego rozdmuchiwania wydarzen, czasem jakby wrecz mimochodem. Ksiazke polecam, aczkolwiek nie byla to lektura ktora mnie calkowicie wciagnela. Zbyt wiele dla mnie, jako osoby nie podrozujacej rowerem, opisow drog i warunkow pogodowych (wialo/nie wialo, z gorki/pod gorke itp) oraz opisow lokalnej architektury (autor jest architektem:) - jednak pozostale fragmenty dotyczace interakcji z lokalnymi ludzmi, spostrzezen na temat kultury - bardzo ciekawe. Bardzo na plus jest odczywalne w tekstach pozytywne spojrzenie na swiat i ludzi autora, jak i brak checi zaimponowania, co niestety w niektorych ksiazkach podrozniczych sie zdarza nader czesto.

Dla wielbicieli Azji, Orientu, Bliskiego Wschodu ale także kulturoznawstwa i turystyki:) Książka ciekawie i z pasją napisana.

Jedna z pierwszych przeczytanych przeze mnie książek podróżniczych. Może jest lepsza niż Wojciechowska, ale nie wybitna. Dobra książka, którą czyta szybko.

Dodaj cytat z książki Rowerem do Indii