Rowerem do Afganistanu

2011-11-30
2011-11-30
978-83-89183-89-7
Afganistan Pakistan Uzbekistan Kazachstan Kirgistan Tadżykistan

Podróże kształcą, podróż do krajów co nikt nawet nie myśli i jeszcze rowerem.
Trzeba mieć dużo odwagi, przygoda życia. Jechać na dziko rowerem, samemu określać miejsca zwiedzania, wytyczać trasy. Uzbekistan najbardziej mi się spodobał opis, zdjęcia.

Podróże kształcą, podróż do krajów co nikt nawet nie myśli i jeszcze rowerem.

Wybrałem tę książkę kierując się reportażem z Kazachstanu i Kirgistanu, jednak najmilej odebrałem część podróży przez Uzbekistan i to jest teraz jeden z celów moich podróży ;)

Całkiem niezła literatura podróżnicza. Książkę Adama Chałupskiego czyta się szybko, gładko i z zainteresowaniem. Nie jest to niestety relacja spisana z taką swadą i pisarskim talentem jak, przykładowo, książki Wojciecha Cejrowskiego. Styl autora określiłbym bardziej jako rzemieślniczy aniżeli genialny, zapadający w pamięć - jak w przypadku wspomnianego przeze mnie W.C. Mimo wszystko opisy są dość powierzchowne i często aż prosiło się by do pewnych zdarzeń dołączyć obszerniejszy komentarz. Dla uczciwości dodam że pod tym względem rozdziały o Afganistanie i Pakistanie wybijają się bardzo pozytywnie.

Dodam że osobiście nie podzielam negatywnej opinii p. Chałupskiego na temat Zachodniej Cywilizacji. Po samych opisach mentalnego, kulturowego i gospodarczego zacofania, wszechobecnej biedy, ciągłych narodowościowych wojen i wojenek, zagrożenia terroryzmem itd itp. wiem, że nie chciałbym tam żyć. Dobrze jest poczytać o tych krajach i dowiedzieć się co się tam dzieje i dlaczego, niemniej cieszę się że w naszym kręgu kulturowym na większość spraw patrzymy "po naszemu". I chyba żałuję tylko wspominanej wielokrotnie przez autora poczucia wspólnoty ludzi tam żyjących, otwartości i bezinteresownej pomocy - o ile to rzeczywiście prawda.

Kończąc już, książkę jak najbardziej polecam ;)

Bardzo ciekawa relacja po najbardziej dzikich krajach Azji. Jedna z lepszych w ogóle relacji podróżniczych jakie czytałem. Na pierwszej i ostatniej stronie książki mamy trasę zaznaczoną na mapce, także podczas czytania łatwo śledzić co gdzie było. Dużo zdjęć, może nie w super jakości, ale dobrze oddają klimat miejsc i "niezależności" wyprawy (jeśli można tak ująć). Niestety nie ma za dużo statystyk, ale może to i dobrze, bo autor głównie skupił się na ciekawych historiach z napotkanymi ludźmi i własnych doznaniach.

• Podróżnicze
  • Literatura podróżnicza