Malowanie ciemności

Książnica
1996-01-01
1996-01-01
Hanna Pawlikowska

Książka do złudzenia przypomina swoją formą powieści wiktoriańskie, a akcja rozgrywa się właśnie w owych czasach. Narracja trzecioosobowa przeplata się z zapiskami jednego z bohaterów, Williama Trencharda, co urozmaica lekturę. Fabuła zasadza się na pomyśle powrotu syna, uznanego przed laty za zmarłego, co uruchamia cały ciąg zdarzeń, na jaw wychodzą rodzinne tajemnice. Z początku czułam się zdezorientowana mnogością postaci i zawiłością intrygi, ale z wolna wszystko się ułożyło. Zajmująca lektura.

Takich książek się już w dzisiejszych czsach nie pisze... A szkoda. Książka wyborna.

Akcja książki zaczyna się w 1882 roku, gdy pewnego popołudnia w domu Williama Trencharda zjawia się niespodziewany gość. Gospodarz nie przypuszcza, że wizyta ta odmieni życie jego i kilku innych, nieznanych mu jeszcze, osób. Odtąd nic już nie będzie takie, jak wcześniej: stare tajemnice, morderstwa, żądze, kłamliwe intrygi, zachłanność, a obok tego ukryta prawda, szczere uczucia, szlachetność. Wszystko to ujrzy światło dzienne, acz nie zawsze łatwo będzie zdecydować, co jest prawdą, a co doskonałą mistyfikacją.

Doskonała powieść Roberta Goddarda to thriller (najwyższych lotów!),a zarazem powieść psychologiczna, obyczajowa i historyczna (autor z wykształcenia jest historykiem). Niesamowita, misternie utkana intryga przeplata się z wglądem w psychologiczną stronę ludzkiej natury. To nie zwykły kryminał, to nie zwykła powieść obyczajowa. Szybkie zwroty akcji, podrzucanie fałszywych tropów, odkrywanie kolejnych śladów do rozwiązania zagadki, a w tym wszystkim bohaterzy miotający się w swej niewiedzy i słabościach. Oto proza Goddarda, jaką znamy! Określa się go mistrzem suspensu i trudno się z tym nie zgodzić.

Zakończenie zaskakuje, ukazuje jednocześnie, że wszystko w życiu ma swoją cenę, często najwyższą, i że nie ma łatwych wyborów.

Gorąco polecam!

(przeczytane w 1995 roku)

Kolejna powieść znanego pisarza angielskiego, mistrza skomplikowanej intrygi w najlepszym stylu.
W pogodne popołudnie roku 1882 do domu Williama Trencharda przybywa nie zapowiedziany gość,
Przedstawia się jako James Norton, lecz twierdzi, że w rzeczywistości jest dawnym narzeczonym żony Trencharda, Sir Jamesem Davenallem, który przed jedenastu laty, na kilka dni przed ślubem, wyjechał do Londynu i nie wrócił.
Uznano go za samobójcę i tytuł oraz majątek odziedziczył jego młodszy brat.
Przybycie Davenalla komplikuje życie wielu osób. James każdej z nich z osobna musi dowieść, że jest tym, za kogo się podaje. Prawda bowiem wcale nie jest taka oczywista...

Na początku lektury odczuwałam lekki stan zagubienia pośród niezliczonej liczby postaci, jednak drzewo genealogiczne rodu Davenall'ów umieszczone na pierwszej stronie dużo ułatwiło. Intryga nie do przewidzenia. Kilka razy myślałam, że rozszyfrowałam tok myślenia autora, a okazało się, że aż do ostatniego rozdziału się myliłam. Co chwilę zaskoczenie. Świetna książka.

"Malowanie ciemności" długo czekało na swoją kolej, mimo zachęcających recenzji znajomej, ale gdy już zaczęłam ją czytać .......
Goddard wymyślił niesamowitą historię. Misternie skonstruował fabułę, w której kilkakrotnie następują zwroty akcji i nasza pewność, że wiemy już kto jest kim, co jest motywem postępowania bohaterów, kto knuje, intryguje, kto ma rację a kto jej nie ma rozsypuje się jak zamek z klocków.
Ja przeczytałam "Malowanie ciemności" niemalże jednym tchem, zarywając noc. Nie była w stanie oderwać się od bohaterów choćby na chwile. Czytałam póki zagadki nie rozwiązały się. Ale czy się rozwiązały???
A Robert Goddard ląduje na mojej niedługiej liście mistrzów intrygi :)

Dobra książka. Początek nieco mi się przeciągał, może to nie był najlepszy moment na rozpoczęcie tej lektury, jednak po kilkunastu stronach porwała mnie niczym fala morska i nie puszczała do końca. "Jazda bez trzymanki" i na końcu uderzyłam o ścianę z wrażenia nad wyobraźnią autora. Poniosło człowieka.A z nim mnie. Teraz dokończę jeszcze Irvinga i Bellowa, a potem wybiorę coś spokojnego.
Wracając do Goddarda, pióro ma niezłe, dobrze maluje atmosferę epoki wiktoriańskiej w Anglii, jest mistrzem intrygi z nutka sensacji, zna się na psychologii, przejawia skłonności do erotycznego fantazjowania, odnoszę wrażenie, że także do hipnotyzowania czytelnika, który pada na nos, podpiera powieki zapałkami odmawiając sobie snu i sypiąc sól do herbaty, ale czyta i czyta do upadłego. Czuję się zmęczona, ale... usatysfakcjonowana. Za jakiś dłuższy czas sięgnę po inne pozycje tego autora. Polecam tę pozycję.

Chyba zaczynam lubić swoje przypadki skoro trafiam na tak dobre książki. Książka ciekawa mimo, że gruba dobrze się czyta. Ciekawi bohaterowie, zwroty akcji, intrygi. Na pewno wrócę do tego autora bo ma dobre, ciekawe historie. A ta, świetnie nadająca się na kostiumowy film. A może film powstał i ja nic o tym nie wiem :)

Byłam mile zaskoczona po skończeniu lektury. Wzięta z biblioteki jakoś tak z przypadku i w dodatku miałam wrażenie, że jej nie dokończę. Okazało się, że zupełnie mnie oczarowała.
Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Anglii. Po jedenastu latach od zaginięcia, uznany za zmarłego w wyniku samobójstwa, wraca dziedzic tytułu baroneta, James Davenall. Komplikuje to życie wielu osób, m.in. brata, który odziedziczył po nim tytuł i majątek, a także dawnej narzeczonej, która w międzyczasie wyszła za mąż.
Muszę uczciwie przyznać, że autor jest mistrzem w swoim fachu. Aż do ostatnich stron miotałam się między pewnością, że James Norton jest Jamesem Davenallem, a głębokim przekonaniem, że jednak jest oszustem. Książka jest pełna retrospekcji, które powoli odkrywają obraz całej rodziny, wszystkich intryg, kłamstw i zbrodni, a prawda jest serwowana małymi dawkami.
Cóż, polecam tą książkę szczerze i gorąco! Sama, w przypadku tego autora, na niej nie poprzestałam.

Na ten tytuł trafiłem przypadkiem w bibliotece. Książka zniszczona, autor nie był mi znany, ale zaryzykowałem i trafiłem na perełkę. Najwyższa klasa światowa ! Wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Polecam.

• Biblioteka
  • Epoka wiktoriańska
  • Fiction
  • Literatura angielska

Dodaj cytat z książki Malowanie ciemności