W poszukiwaniu Najważniejszego. Bajka trochę naukowa

Okładka książki W poszukiwaniu Najważniejszego. Bajka trochę naukowa Janusz Leon Wiśniewski
Okładka książki W poszukiwaniu Najważniejszego. Bajka trochę naukowa
Janusz Leon Wiśniewski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2008-06-01
2008-06-01
nauka

Bardzo interesująca książka o trudnych sprawach. Czytałem swoim córkom i dziewięciolatka była bardzo zainteresowana terminami naukowymi takimi jak cząstki elementarne, kwanty energii, galaktyki, o samym fakcie, że czas nie płynie tak samo dla wszystkich, o osobliwości i początku wszechświata, o latach świetlnych. Do granic wszechświata podróżujemy z Panem Fotonem. Poznajemy czarną dziurę i jej osobliwości. Myślę, że książkę nie wystarczy po prostu dzieciom przeczytać, trzeba też odpowiadać na pytania. Dobrze jest potwierdzić, że coś niezwykłego dla dziecka jest prawdą. Poznajemy grawitację, to, że wszystkie ciała które posiadają masę przyciągają się. O największej prędkości na świecie. Co to jest Wielki Wybuch, atomy, to, że są niebieskie olbrzymy, czerwone olbrzymy, gwiazdy, karły. Jeżeli jakieś dziecko zostanie zaszczepione terminami, niezwykłościami, to być może kiedyś wróci do książki. Myślę, że dobrze jest mieć taką książkę na półce w domowej bibliotece i poczytać, zanim dziecko zacznie się uczyć w szkole fizyki i astronomii. O tym, że "tata czasami mówił do mamy "ty moje Słoneczko" i potem się całowali. I mama była wtedy gorąca. Jak Gwiazda.", nawiązanie do relacji taty i mamy na przykład ich wzajemnym przyciąganiu - to mógł napisać tylko mężczyzna, tak myślę. Polecam rodzicom, których dzieci zaczęły szkołę podstawową i nie znają jeszcze fizyki.

Książka o nauce, miłości i bogu podana w zupełnie niestrawnej, nieprzyzwoicie polukrowanej papce. Coś w konwencji a la Teletubisie lub Truskawkowe Ciastko. Zupełnie nie wiem, jaki miał być target tej książki. Ani to dla malucha, ani to dla starszego dziecka.

Bajka trochę inna niż wszystkie. Na pewno jak moje dziecko znudzi się już Lokomotywą oraz Ptasim Radiem i dojrzeje do poznawania tajemnic kosmosu, to tę książkę ode mnie dostanie.

Próbowałam z literaturą dla dorosłych Pana WIśniewskiego, nie udało się...., pomyślałam że może dla dzieci pójdzie i niestety, nic nie zapamiętałam, ani nic nie zrozumiałam z tego co czytam.W moich oczach poza piękną szatą graficzną, całkowita porażka (choć moje dziecko wykazało chwilowe zainteresowanie niektórymi zagadnieniami w szczególności "czarną dziurą"). Cieszyłam się ogromnie, jak już dobrnęliśmy do końca i zapewniam, że już mnie nikt nie namówi na ponowną lekturę.

Książka naukowa. Jako naukowa okej, jako dla dzieci... tu już bym się zastanowiła, czy taka książka najzwyczajniej w świecie nie znudzi dziecka.
Autor chciał stworzyć "Małego Księcia", starając się tłumaczyć zagadnienia związane z fizyką, chemią i astronomią, w sposób prosty, przystępny dla młodego czytelnika.
Chciał stworzyć książkę i dla małego odbiorcy i dla większego. Niestety, o ile tematyka Małego Księcia związana z psychologią (oswajanie, słabość dorosłych do liczb, skłonność do szufladkowania innych ludzi) może być plastyczna, o tyle tematyka naukowa jest trudniejsza do "ulepienia" tak aby dziecko zaciekawione siedziało i słuchało. Może się da zaciekawić dziecko prędkością światła, budową słońca, reakcjami termojądrowymi... jednak myślę że nie tym razem. Nie tym razem.
Plus za piękne kolorowe obrazki rysowane pastelami, zmyślne czcionki, czytelny tekst i piękne zdjęcia na końcu.

Chciał stworzyć książkę i dla małego odbiorcy i dla większego....

Bajka naukowa, fakt. Dla mnie aż za bardzo.Mój synek się zagłębił ale też nie doczytał. Mam chyba dziecko inteligentne inaczej... Książka pięknie wydana, w okazałej szacie graficznej, z dodatkowym słowniczkiem dla dociekliwych. Nasuwa mi się jeden wstydliwy wniosek, po lekturze. O, jak-żem szczęśliwa, że w moich czasach bajki bywały okrutne (braci Grimm) finezyjne i melancholijne (Andersena) przaśne i wesołe (Porazińskiej) dziecinne (Janczarskiego) i jeszcze kilku innych, nie sposób wszystkich wymienić ale nie były na pewno naukowe i nikt ode mnie nie wymagał bodaj elementarnej wiedzy na temat Wielkiego Wybuchu i prędkości światła... Świat idzie do przodu ale czy we właściwym kierunku?

Świetna książka dla dzieci. Uczy poznawania wszechświata i jego zakątków w śmieszny i fajny sposób. Książka ilustrowana i dułga.

Kto powiedział, że baki są wyłącznie dla dzieci? Rodzice - poczytajcie sobie do poduszki :)

Pamiętam, jak tata czytał mi tę książkę jak byłam malutka i powiem szczerze, że bardzo mi się podobała i chyba nigdy jej nie zapomnę :D

Mądra książka, która w przystępny i lekki sposób przekazuje wiedzę najmłodszym. A i rodzice czytając bajkę swoim dzieciom mogą uaktualnić swój stan wiedzy :)

• 2011
  • Janusz Leon Wiśniewski.
  • Chcę przeczytać (literatura polska)
  • 2015

Dodaj cytat z książki W poszukiwaniu Najważniejszego. Bajka trochę naukowa