Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku

Gieorgij Judin Wydawnictwo: Współpraca literatura dziecięca
Gieorgij Judin
literatura dziecięca
Ewa Niepokólczycka
literatura dziecięca podróże

Słodki powrót do dzieciństwa. Kiedyś przeczytała mi tę książkę mama. Teraz przeczytałem sam. Ciężko nie uwielbiać tytułowego Prosiaczka:) Zastanawiam się tylko, czy to jest książka dla dzieci, czy może jednak bardziej dla dorosłych? Podteksty polityczne są bardzo wyraźne. To naprawdę ciekawe, że ta książka została dopuszczona przez cenzurę.

Jedna z książek, która zapadła mina zawsze w pamięć, mimo, że już dawno zaginęła gdzieś przy przeprowadzce. Pamiętam swoją złość na kłamczucha Karolka i niezgodę na zły świat. Byłam zbulwersowana ideą "przelepienia", uświadomiłam sobie fakt, że system, państwo może działać przemocą i być niesprawiedliwe. Identyfikowałam się ze szczerym Prosiaczkiem o dobrym serduszku,...

Absolutnie fantastyczna - dla dzieci i dla dorosłych.

Na półkach: , , , ,

"Bo czy można ulepić komuś serce, choćby i z plasteliny?
Czy nie jest raczej tak, że każdy sam lepi swoje serce?"

Piękna historia zielonego prosiaczka Polcia ulepionego z plasteliny z guziczkiem w nosku (mówiącego chlum-chlum, zamiast chrum) i kota Karolka ("rasowy, ale niestety, włóczęga").

Poza historią dostajemy pięknie wydaną książkę. Wydawniczy cukiereczek -...

Książkę pamiętam z dzieciństwa jak wpisywałem ją w dzienniczku lektur w pierwszej lub drugiej klasie. Niedawno przeczytałem ją ponownie i zastanowiło mnie ile w tej historii podtekstów politycznych, aż dziw że cenzura pozwoliła na jej wydanie - a może jestem przewrażliwiony?

Nie da się komuś ulepić serca, każdy 'lepi' własne. Wzruszająca książka o przyjaźni i poświęceniu.

Przeczytałam tę książkę bardzo dawno temu, ale do dziś tkwi ona we mnie. Naiwny prosiak poznał sprytnego kota i przez chwilę razem wędrowali... Pozostaje wielkie poczucie niesprawiedliwosci... "chlum, chlum" (smutne "chlum chlum").

• Dla dzieci i młodzieży
  • Dla dzieci